לוגו סיכוי, העין השביעית, יפעת

בשבוע שעבר (1-7.9.2019) הופיעו בתוכניות החדשות והאקטואליה של גופי השידור המרכזיים בישראל כ-3,100 דוברים, מתוכם רק 96 היו ערבים (כ-3.1%), כך עולה מנתוני מדד הייצוג. המדד, מיזם מתמשך בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי, ויחד עם חברת יפעת מחקרי מדיה, בודק מדי שבוע את אחוז הייצוג של האוכלוסייה הערבית בתוכניות החדשות והאקטואליה בערוצים המרכזיים בישראל.

כלי התקשורת מהזרם המרכזי במדינת ישראל אמורים לשקף בשידוריהם את כלל האוכלוסייה הישראלית, בין אם מתוקף חוק ובין אם מתוקף המקצועיות העיתונאית. למרות זאת, הם מעדיפים להתמקד באופן חסר מידה באזרחים היהודים ולהציג לצופיהם מדינה שממנה נעדרות כמעט לחלוטין דמויות של אזרחים ערבים.

העדפה זו יוצרת בקרב הצופים והמאזינים תמונת מציאות מעוותת. תוצאת לוואי שלה היא העמקת ההפרדה התודעתית בין אזרחי ישראל היהודים והלא-יהודים. מדד הייצוג נוצר כדי לעודד את מקבלי ההחלטות בתקשורת, עיתונאים, עורכים ומגישים של תוכניות חדשות ואקטואליה, לחרוג מאזור הנוחות ולשנות את המגמה.

לראש הטבלה של השבוע שעבר הגיעה הפעם "סדר יום" של כאן ב', בהגשת קרן נויבך ובעריכת מירית-הושמנד מיטרני. התוכנית היומית כללה שמונה דוברים ערבים, וכיוון שמספר כלל הדוברים הממוצע בתוכנית עומד על 40, שיעור הייצוג בה הגיע ל-20%.

במקום השני "רינו צרור" של גלי צה"ל. התוכנית, בהפקת מירון ששון, כללה בשבוע שעבר שני דוברים ערבים, אך מספר כלל הדוברים הממוצע בה עומד על 26 כך שדי היה בהם כדי להביאה לשיעור ייצוג של 7.7%.

במקום השלישי, "המטה המרכזי" של חדשות 13, בהגשת אילה חסון ובעריכת הדס ריבק. "המטה המרכזי" נמנעת בדרך כלל ממתן זכות ביטוי לחמישית מאוכלוסיית המדינה. בטבלה המשוקללת מתחילת השנה שיעור הייצוג שלה עומד על אחוז אחד בלבד, בדומה לתוצאות הנמוכות אליהן הגיעה בשנים קודמות. לעתים נדירות היא מזמינה לאולפן את ח"כ אחמד טיבי או ח"כ איימן עודה. בשבוע שעבר חרגה התוכנית ממנהגה ושילבה את עו"ד ווליד כבוב בצוות הפרשנים. עו"ד כבוב ליווה את התוכנית מראשיתה ועד סופה מעמדה מערכתית, בין היתר בראיונות מול אהוד ברק ויריב לוין.

בשבע מתוך 23 התוכניות שנכללות במדד הייצוג הודר הציבור הערבי באופן מוחלט. גם השבוע כל התוכניות הללו שודרו בערוצים המסחריים (המדד, יש לציין, מתייחס לערבים בעלי אזרחות ישראלית. תושבי מזרח ירושלים והגדה המערבית אינם נספרים):

  • "פגוש את העיתונות" של חדשות 12, שמגישה רינה מצליח וערך אליק מרגלית.
  • "חדשות סוף השבוע" של חדשות 12, בהגשת דנה ויס ובעריכת קלי בן-יאיר ותירזה אליה-זיסמן
  • "מהדורת השבת" של חדשות 13, בהגשת הילה קורח ובעריכת ניר בכר.
  • "מה בוער" של גלי צה"ל, בהגשת רזי ברקאי ובעריכת נורית קנטי.
  • "נכון להבוקר" של גלי צה"ל, בהגשת ישי שנרב ובעריכת הדר איזק.
  • "חדשות השבוע" של כאן 11, בהגשת ירון דקל ובעריכת אילן ליאור ומוטי פרנג'י.
  • "לפני החדשות עם אודי סגל", בעריכת תום כספי.

בשבע התוכניות הללו יחד התראיינו והתארחו בשבוע שעבר כ-200 משתתפים. אף לא אחד מהם היה ערבי.

* * *

פרויקט "מדד הייצוג" של "העין השביעית" מתפרסם בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי ויפעת מחקרי מדיה​​​​