לוגו סיכוי, העין השביעית, יפעת

בשבוע שבין ה-27.10 ל-2.11 הופיעו בתוכניות החדשות והאקטואליה של גופי השידור המרכזיים בישראל כ-3,100 דוברים, מתוכם רק 87 היו ערבים (כ-2.8%), כך עולה מנתוני מדד הייצוג. המדד, מיזם מתמשך בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי, ויחד עם חברת יפעת מחקרי מדיה, בודק מדי שבוע את אחוז הייצוג של האוכלוסייה הערבית בתוכניות החדשות והאקטואליה בערוצים המרכזיים בישראל.

כלי התקשורת מהזרם המרכזי במדינת ישראל אמורים לשקף בשידוריהם את כלל האוכלוסייה הישראלית, בין אם מתוקף חוק ובין אם מתוקף המקצועיות העיתונאית. למרות זאת, הם מעדיפים להתמקד באופן חסר מידה באזרחים היהודים ולהציג לצופיהם מדינה שממנה נעדרות כמעט לחלוטין דמויות של אזרחים ערבים.

העדפה זו יוצרת בקרב הצופים והמאזינים תמונת מציאות מעוותת. תוצאת לוואי שלה היא העמקת ההפרדה התודעתית בין אזרחי ישראל היהודים והלא-יהודים. מדד הייצוג נוצר כדי לעודד את מקבלי ההחלטות בתקשורת, עיתונאים, עורכים ומגישים של תוכניות חדשות ואקטואליה, לחרוג מאזור הנוחות ולשנות את המגמה.

בראש טבלת התוכניות לשבוע הנבדק ניצבת "שישי עם אילה חסון" של חדשות 13. בתוכנית, שעורכת גילי ברוש, שודרה בין היתר כתבתו של אלי לוי על עבודת המשטרה באום אל-פחם. בסך הכל הופיעו בתוכנית ארבעה דוברים ערבים, וכיוון שכלל הדוברים בתוכנית בשבוע ממוצע עומד על 22 בלבד די היה בכך כדי להביא אותה למקום הראשון עם כ-18.2%.

אלי התלווה אל שוטרי אום אל פאחן לליל מעצרים ושמע מהתושבים על הדילמות שלהם. הכתבה המלאה ששודרה בשישי.Eli Levi - אלי לוי

פורסם על ידי ‏שישי עם אילה חסון‏ ב- יום ראשון, 3 בנובמבר 2019

במקום השני ניצבת "רינו צרור" של גלי צה"ל. התוכנית, שעורך מירון ששון, כללה בשבוע הנבדק שלושה דוברים ערבים והגיעה לשיעור ייצוג של כ-11.5%. התוכנית של רינו צרור עקבית במתן פתחון פה לחברה הערבית בישראל, וממוצע הייצוג המשוקלל שלה מתחילת השנה עומד על כ-9.1%, במקום השני מכל התוכניות שבמעקב מדד הייצוג.

במקום השלישי מהדורת החדשות המרכזית של כאן 11, "חדשות הערב". התוכנית, בהגשת דוריה למפל ובעריכת עילי לוין, כללה בשבוע הנבדק 17 דוברים ערבים. כיוון שכלל הדוברים בשבוע ממוצע של המהדורה עומד על כ-150 דוברים הגיע שיעור הייצוג של "חדשות הערב" לכ-11%.

יש לציין כי שיעור זה גבוה במיוחד בהשוואה לשתי מהדורות החדשות המרכזיות של הערוצים המסחריים. בחדשות 13 הגיעו ל-3.2 בלבד ואילו במהדורה של חדשות 12, תוכנית החדשות הנצפית ביותר במדינת ישראל, הדירו לחלוטין בשבוע הנבדק את החברה הערבית. למעשה, מלבד "שש עם עודד בן-עמי", כל תוכניות החדשות המרכזיות של חדשות 12 הדירו לחלוטין את החברה הערבית בשבוע שעבר.

בסך הכל ב-7 מתוך 24 התוכניות שנכללות במדד הייצוג הודר הציבור הערבי באופן מוחלט (המדד, יש לציין, מתייחס לערבים בעלי אזרחות ישראלית. תושבי מזרח ירושלים והגדה המערבית אינם נספרים):

  • "פגוש את העיתונות" של חדשות 12, בהגשת רינה מצליח ובעריכת בעריכת יניב הלפגוט.
  • "המטה המרכזי" של חדשות 13 בהגשת אילה חסון ובעריכת הדס ריבק.
  • "חדשות סוף השבוע" של חדשות 12, בהגשת דנה ויס ובעריכת קלי בן-יאיר.
  • "אולפן שישי" של חדשות 12, בהגשת דני קושמרו ובעריכת רון ירון.
  • "קלמן וסג"ל" של כאן 11, בהגשת קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל ובעריכת נתנאל בן-שושן.
  • "חמש עם רפי רשף" של חדשות 12, בעריכת דניאל בשך.
  • "המהדורה המרכזית" של חדשות 12, בהגשת יונית לוי ובעריכת גיא סודרי ויניב הלפגוט.

בשבע התוכניות הללו יחד התראיינו והתארחו בשבוע שעבר כ-260 משתתפים (כ-140 מהם בתוכנית הבוקר של רסקין). אף לא אחד מהם היה ערבי.

* * *

פרויקט "מדד הייצוג" של "העין השביעית" מתפרסם בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי ויפעת מחקרי מדיה​​​​​