אודות אתר "העין השביעית"

 

"העין השביעית" היא הזירה היחידה בישראל המוקדשת לביקורת על התקשורת. מאז 1996, תחילה ככתב-עת מודפס ומ-2008 כאתר אינטרנט, עוקבת מערכת "העין השביעית" אחרי העיתונות והמדיה במטרה לשמש כתובת עבור העיתונאי המעוניין בתקשורת עצמאית, חופשית וחוקרת; ולהיות מורה נבוכים לאזרח המעוניין לצרוך תקשורת באופן מושכל, לחוקר התקשורת ולסטודנט.

"העין השביעית" פועלת בזכות אלפי תומכים ותומכות מהציבור הרחב, מה שמאפשר לה להיות זירה בלתי תלויה של עיתונות חופשית, ללא קשרים או מחויבות כלשהי לגופים שאותם היא מסקרת, ללא מורא וללא משוא פנים.

"העין השביעית" תופסת הן את הביקורת והן את התקשורת במובנם הרחב. תקשורת אינה רק אוסף פרסומים, אלא זירה מרכזית המקשרת את תחומי החיים והחברה השונים ומעצבת אותם, מסביבה ועד פוליטיקה, מבריאות ועד כלכלה, מתרבות ועד ביטחון. "העין השביעית" עוסקת בנושאים אלו, מהזווית התקשורתית, וכשהדבר נצרך מרחיבה את מנדט העיסוק שלה גם מעבר לזווית זו.

"העין השביעית" שמה לה למטרה לקדם את הדיון הערכי על עיתונות, לתבוע מהתקשורת אחריות על פרסומיה, לחשוף עוולות והטעיות ולהעלות לסדר היום מגמות של הונאה (כגון פרסום סמוי), אפליה וגזענות.

"העין השביעית" שמה לנגד עיניה את העיתונאי הישראלי ומעוניינת לחזק את מעמדו הציבורי, לתמוך בו במאבקו לעבודה נקייה מתכתיבים ואילוצים מושחתים ולהנחיל לו כלים מקצועיים. עם זאת, "העין השביעית" אינה רק כתב עת מקצועי ואינה פרסום של הגילדה.

"העין השביעית" יושבת בתוך עמה. ככלי תקשורת היא מכירה על בשרה את המשבר העמוק שאליו נקלעה העיתונות, משבר כלכלי וערכי שסופו לא נראה. אנו ב"העין השביעית" סבורים שלעבודתנו יש משנה חשיבות דווקא בזמנים של ערעור הסדר הקיים ואובדן הדרך של העיתונות, המו"לים, הרגולטורים והפוליטיקאים.

"העין השביעית" פועלת בכלים עיתונאיים – אך נוטה גשר אל האקדמיה, אל חקר התקשורת ואל דיסציפלינות שכנות אחרות. הגשר הוא דו-כיווני: הנגשת חומרים וממצאים מחקריים עבור קהיליית העיתונות והציבור הרחב מחד גיסא, ומאידך גיסא המשך יצירת ואצירת מאגר התכנים הגדול והבלעדי בנושאי תקשורת עבור סטודנטים וחוקרים.

"העין השביעית" מעוניינת להיות האתר העברי המרכז את כלל השיח על ענייני תקשורת ועיתונות, ולשמש נמל הבית עבור העיתונאי, הסטודנט והאזרח המתעניינים בתקשורת ובעיתונות בארץ ובעולם. "העין השביעית" היא הזירה העברית היחידה המציעה סיקור מקצועי שוטף של תחום התקשורת והעיתונות בארץ ובעולם.

"העין השביעית" מעלה על נס הנגשה של מסמכי מקור הנחשפים במסגרת הבירור העיתונאי, מתוך תפיסה שלפיה המידע שמגיע לידינו אינו רק שלנו, אלא של כלל הציבור – לרבות חוקרים ועיתונאים מכלי תקשורת אחרים. במסגרת מדור "הגנזך" ובשיתוף עמותת "הצלחה" אנו מציעים לציבור מסד נתונים יחיד מסוגו של מסמכים ראשוניים בתחום התקשורת, בהם כאלו שנחשפו על-ידי "העין השביעית" באופן בלעדי.

"העין השביעית" נוסדה ככתב-עת ב-1996 על-ידי כמה מבכירי העיתונאים והחוקרים בישראל. במהלך השנים פורסמו בה כתבות ומאמרים פרי עטם של העיתונאים והחוקרים המובילים בישראל, וגם כאתר אינטרנט נמנים על כותביה עיתונאים וחוקרי תקשורת מהמוערכים בישראל.

ב-2023 ניתן פרס סוקולוב לחברי מערכת "העין השביעית". מתוך נימוקי ועדת הפרס: "שלושת העשורים שחלפו מאז הקמתו סיפק 'העין השביעית' את הבמה המרכזית לדיון מעמיק, ביקורתי ובלתי תלוי בתקשורת הישראלית – על הישגיה ועל חולייה, על אודות מה שראוי לשבח ועל אודות מה שמצריך שינוי עמוק.

"בין ההישגים הרבים של 'העין השביעית' ניתן למנות, בין השאר את התיעוד המתמשך של התפשטות הפרסום הסמוי בעיתונות הישראלית, את הסיקור המקיף של משפט המו"לים ואת תחקיר 'שיטת ידיעות אחרונות' חסר התקדים.

"'העין השביעית' נמצא שם תמיד בכדי להצביע על האופן הלא תמיד מספק שבו התקשורת הישראלית מתווכת את המציאות לציבור ולחשוף בפני צרכני התקשורת את המהלכים הנסתרים שמתרחשים מאחורי הקלעים ומעצבים את תכני, היקף ומסגור הסיקור של המציאות הישראלית".

Read it in English

עוד על "העין השביעית"

האיחוד בעיתונות העצמאית יוצא לדרך / שוקי טאוסיג, אורן פרסיקו ואיתמר ב"ז
ספטמבר 2020: "העין השביעית" ו"שקוף" יחלו לפעול יחדיו תחת מודל המו"לים של "שקוף". המטרה: ביסוס מודל פעולה אפקטיבי המשלב עצמאות עיתונאית עם יציבות כלכלית

עשור לאתר "העין השביעית": מה עשינו, איך שינינו / שוקי טאוסיג, אורן פרסיקו, איתמר ב"ז
ספטמבר 2018: מערכת "העין השביעית" מגישה לקוראי האתר דין וחשבון: עשר שנים, עשרה מוקדי פעילות, ואיך גם אתם יכולים לתרום לתיקון התקשורת הישראלית

פוקחים עין / שוקי טאוסיג
אפריל 2015:
בתחילת החודש יצאנו לדרך חדשה. בלעדיכם לא נצליח להשלים את הצעד הראשון

איפה טעינו / עוזי בנזימן
מרץ 2013:
אתר "העין השביעית" חוגג חמש: גלגולי "העין השביעית" מאז ינואר 1996 ועד הלום

רק רשת / שוקי טאוסיג
מרץ 2013:
אתר "העין השביעית" חוגג חמש: האתר החדש – רציונל ומדריך למשתמש

כאלה אנחנו / עוזי בנזימן
פברואר 2008: האתר הזה, העולה הבוקר לרשת, הוא נגזרת של השינויים העוברים על עולם התקשורת בשנים האחרונות. יצאנו להרפתקה הזו לפני 12 שנה מתוך רצון נאיבי "לתקן את העולם", אנחנו ממשיכים בכך כאן

תעודת זהות / עוזי בנזימן
ינואר 1996: "העין השביעית" הוא בימה המזמינה את התקשורת הישראלית להתבונן על עצמה בשבע עיניים. כתב העת הזה נכתב ונערך בידי עיתונאים פעילים, שחברו יחד כדי ליצור מסגרת לחשבון נפש של העיתונות

פרויקטים מיוחדים

כנס העיתונות העצמאית

קול העין

תושב"ע (צילום ועיבוד: "העין השביעית")

סריקת מערכות - לכל טורי הפרויקט (צילום מקורי: שאטרסטוק)

תרומה

העמותה והאתר פועלים ללא כוונת רווח. כדי להמשיך בעבודתנו אנו זקוקים לתמיכתכם.

אנחנו צריכים אותך כדי לחזק ולהצמיח את "העין השביעית", הנמצאת בבעלות מלאה וישירה של הציבור. קיומה של "העין השביעית" לא תלוי במפרסמים או בקרנות, אלא אך ורק בתמיכות קטנות במודל ייחודי המאפשר לנו לעשות עיתונות מעמיקה ומשנת מציאות, ולפעול אך ורק למען האינטרס הציבורי. הצטרפו בכל סכום כעת.

גולשים המעוניינים לתרום באמצעות המחאה מוזמנים לשלוח אותה לכתובתנו:

"העין השביעית" (אצל אלעד מן)
מנחם בגין 7, בית גיבור ספורט, רמת גן, 5268102

את ההמחאה יש לרשום לזכות "העין השביעית ‒ עיתונות עצמאית, חוקרת וחופשית (ע"ר)".

התרומות לאתר "העין השביעית" כפופות לתנאי השימוש. שאלות מכל סוג אפשר לשלוח לכתובת הדואר האלקטרוני שלנו: contact@the7eye.org.il

תודה!

מערכת "העין השביעית"

 

בעלי תפקידים וכותבים קבועים לאורך השנים

  • מייסד ועורך ראשי בשנים 1996–2012: עוזי בנזימן
  • עורך ראשי בשנים 2012–2015: חנוך מרמרי
  • עורכת לשון בשנים 2008-2015: רחל פרץ.
  • מאיירת הבית בשנים 2008-2010: יעל בוגן.
  • מערכת כתב העת (1996-2007): עוזי בנזימן (עורך ראשי), נחום ברנע, כרמית גיא, רפי מן. יועצים: פרופ' ירון אזרחי ופרופ' מרדכי קרמניצר

בעלי מדורים:

פרופ' רפי מן: עין בינלאומית, העידן האנלוגי.

עו"ד אלעד מן: המדור המשפטי, במצב הנוכחי.

שלמה מן: עומד בשער.

ישי קיצ'לס: הכפר הגלובלי.

שהם סמיט: קוראת לילד בשמו.

כותבים קבועים נוספים: ד"ר יובל דרור, ד"ר ענת באלינט, איתי זיו, ד"ר אסף צימרינג, ציפה קמפינסקי, אבנר הופשטיין, עידו קינן, כרמית גיא, נעה ידלין, ד"ר נועם יורן, ד"ר יקי מנשנפרוינד וכותבים אחרים. את רשימת הכותבים המלאה ניתן למצוא כאן.

נוסף לטוריהם של התורמים הקבועים מתפרסמים באתר "העין השביעית" תחקירים, כתבות, מאמרים וטורים של כותבים אורחים מתחומי העיתונות, האקדמיה והרשת, וכן תגובות של ציבור צרכני התקשורת. "העין השביעית" המקוון מזמין את קהילת העיתונאים הישראלית, ואת כל מי שהתקשורת מעניינת אותו, להיות שותפים פעילים בשיח המתנהל בתוכו.

האתר עלה לרשת ב-3 במרץ 2008 כגלגולו המקוון של כתב-העת "העין השביעית", שראה אור בין ינואר 1996 לינואר 2008. כתב-העת המודפס יצא לאור מתחילתו בחסות ובמימון המכון הישראלי לדמוקרטיה. אתר "העין השביעית" הוקם ופעל מתחילתו בחסות ובמימון המכון הישראלי לדמוקרטיה. בשנים 2010–2012 השתתף במימון האתר בית-הספר לתקשורת של המסלול האקדמי, המכללה למינהל. ב-1.4.2015 עבר האתר להיות מופעל על-ידי עמותת "העין השביעית – עיתונות עצמאית, חוקרת וחופשית". החל מה-1.1.2021 האתר מתופעל ברשיון על ידי עמותת שקוף - עיתונות למען שמירת הדמוקרטיה.

הזכויות להפעלת אתר העין השביעית הן של עמותת "העין השביעית – עיתונות עצמאית, חוקרת וחופשית (ע"ר 580605244). מיום 1.1.2021 מופעל האתר מכח הסכם רשיון בין עמותת העין השביעית לעמותת שקוף.

הנהלת עמותת "העין השביעית"

  • חברי הוועד: פרופ' ענת בן-דוד ושוקי טאוסיג