לוגו סיכוי, העין השביעית, יפעת

בשבוע שעבר (8-14.12) הופיעו בתוכניות החדשות והאקטואליה של גופי השידור המרכזיים בישראל כ-3,100 דוברים, מתוכם רק 67 היו ערבים (כ-2.2%), כך עולה מנתוני מדד הייצוג. המדד, מיזם מתמשך בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי, ויחד עם חברת יפעת מחקרי מדיה, בודק מדי שבוע את אחוז הייצוג של האוכלוסייה הערבית בתוכניות החדשות והאקטואליה בערוצים המרכזיים בישראל.

כלי התקשורת מהזרם המרכזי במדינת ישראל אמורים לשקף בשידוריהם את כלל האוכלוסייה הישראלית, בין אם מתוקף חוק ובין אם מתוקף המקצועיות העיתונאית. למרות זאת, הם מעדיפים להתמקד באופן חסר מידה באזרחים היהודים ולהציג לצופיהם מדינה שממנה נעדרות כמעט לחלוטין דמויות של אזרחים ערבים.

העדפה זו יוצרת בקרב הצופים והמאזינים תמונת מציאות מעוותת. תוצאת לוואי שלה היא העמקת ההפרדה התודעתית בין אזרחי ישראל היהודים והלא-יהודים. מדד הייצוג נוצר כדי לעודד את מקבלי ההחלטות בתקשורת, עיתונאים, עורכים ומגישים של תוכניות חדשות ואקטואליה, לחרוג מאזור הנוחות ולשנות את המגמה.

בראש טבלת התוכניות השבועית ניצבה גם בשבוע שעבר "רינו צרור" של גלי-צה"ל. התוכנית, בהגשת צרור ובעריכת מירון ששון, היא מהתוכניות העקביות ביותר במתן זכות ביטוי לדוברים מהחברה הערבית בישראל. זאת ועוד, התוכנית משודרת בגלי-צה"ל, כלי תקשורת שממוצע הייצוג בו נמוך במיוחד, מה שמלמד כי התוצאה החיובית ב"רינו צרור" היא כולה פרי יוזמתה של מערכת התוכנית. בשבוע שעבר השתתפו ב"רינו צרור" שלושה דוברים ערבים, וכיוון שמספר כלל הדוברים בשבוע ממוצע בתוכנית עומד על 26 היא הגיעה לשיעור ייצוג של 11.5%.

למקום השני הגיעה "סדר יום" של כאן ב', בהגשת קרן נויבך ובעריכת מירית הושמנד-מיטרני. כמו "רינו צרור", גם "סדר יום" עקבית בהענקת זכות הדיבור לדוברים ודוברות מהחברה הערבית בישראל. בשבוע שעבר הופיעו ב"סדר יום" ארבעה דוברים ערבים, אך כיוון שמספר כלל הדוברים בשבוע ממוצע בתוכנית עומד על 40 היא הגיעה לשיעור ייצוג של 10%.

במקום השלישי, ובהפרש ניכר, נמצאת "נכון להבוקר" של גלי-צה"ל. בשונה משתי התוכניות האחרות, "נכון להבוקר" אינה מרבה לשלב דוברים ערבים במהדורותיה. ממוצע הייצוג השנתי של התוכנית, שמגיש ישי שנרב ועורכת הדר איזק, עומד על 3.6% בלבד. עם זאת, בשבוע שעבר שילבה שני דוברים ערבים, שהביאו אותה לשיעור ייצוג של 6.3% בלבד.

בזירה הטלוויזיונית בלטה בשבוע שעבר ההדרה של החברה הערבית. בכל תוכניות החדשות והאקטואליה המרכזיות של קשת 12 (מנכ"ל: אבי צבי) וחדשות 12 (מנכ"ל: אבי וייס), בהן התארחו קרוב ל-400 דוברים, לא שותף אפילו דובר ערבי אחד. לא במהדורת החדשות המרכזית, לא בתוכנית הבוקר, לא בשידורי האקטואליה של אחר הצהריים, לא בתוכניות סוף השבוע. כאילו כחמישית מאזרחי מדינת ישראל לא קיימים.

בסך הכל, ב-13 מתוך 23 התוכניות שנכללות במדד הייצוג ואשר שודרו בשבוע שעבר הודר הציבור הערבי באופן מוחלט (המדד, יש לציין, מתייחס לערבים בעלי אזרחות ישראלית. תושבי מזרח ירושלים והגדה המערבית אינם נספרים):

 • "פגוש את העיתונות" של חדשות 12, בהגשת דפנה ליאל ובעריכת יניב הלפגוט.
 • "המטה המרכזי" של חדשות 13, בהגשת אילה חסון ובעריכת הדס ריבק.
 • "חדשות סוף השבוע" של חדשות 12, בהגשת קרן מרציאנו ובעריכת קלי בן-יאיר ואליק מרגלית.
 • "מהדורת השבת" של חדשות 13, בהגשת הילה קורח ובעריכת ניר בכר.
 • "אולפן שישי" של חדשות 12, בהגשת דני קושמרו ובעריכת רון ירון.
 • "שישי עם אילה חסון" של חדשות 13, בעריכת דפנה פרבר.
 • "קלמן וסג"ל" בכאן 11, בהגשת קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל ובעריכת נתנאל בן-שושן.
 • "חמש עם רפי רשף" של קשת 12, בעריכת דניאל בשך.
 • "לפני החדשות" של רשת 13, בהגשת אודי סגל ובעריכת תום כספי.
 • "החדשות עם יעקב אילון" של חדשות 13, בעריכת אסף ברנע.
 • המהדורה המרכזית של חדשות 12, בהגשת יונית לוי ובעריכת גיא סודרי ויניב הלפגוט.
 • "חדשות הבוקר עם ניב רסקין" של קשת 12, בעריכת לירן מוסלי.

ב-13 התוכניות הללו יחד התראיינו והתארחו בשבוע שעבר כ-620 משתתפים (כ-140 מהם בתוכנית הבוקר של רסקין). אף לא אחד מהם היה ערבי.

* * *

פרויקט "מדד הייצוג" של "העין השביעית" מתפרסם בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי ויפעת מחקרי מדיה​​​​​