לוגו סיכוי, העין השביעית, יפעת

בשבוע שעבר (13-19.10.2019) הופיעו בתוכניות החדשות והאקטואליה של גופי השידור המרכזיים בישראל כ-2,000 דוברים, מתוכם רק 43 היו ערבים (כ-2.1%), כך עולה מנתוני מדד הייצוג. המדד, מיזם מתמשך בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי, ויחד עם חברת יפעת מחקרי מדיה, בודק מדי שבוע את אחוז הייצוג של האוכלוסייה הערבית בתוכניות החדשות והאקטואליה בערוצים המרכזיים בישראל.

כלי התקשורת מהזרם המרכזי במדינת ישראל אמורים לשקף בשידוריהם את כלל האוכלוסייה הישראלית, בין אם מתוקף חוק ובין אם מתוקף המקצועיות העיתונאית. למרות זאת, הם מעדיפים להתמקד באופן חסר מידה באזרחים היהודים ולהציג לצופיהם מדינה שממנה נעדרות כמעט לחלוטין דמויות של אזרחים ערבים.

העדפה זו יוצרת בקרב הצופים והמאזינים תמונת מציאות מעוותת. תוצאת לוואי שלה היא העמקת ההפרדה התודעתית בין אזרחי ישראל היהודים והלא-יהודים. מדד הייצוג נוצר כדי לעודד את מקבלי ההחלטות בתקשורת, עיתונאים, עורכים ומגישים של תוכניות חדשות ואקטואליה, לחרוג מאזור הנוחות ולשנות את המגמה.

בשל החגים, תוכניות רבות כלל לא שודרו בשבוע שעבר ואילו חלק מהתוכניות היומיות שודרו במתכונת חלקית.

מבין התוכניות ששודרו בשבוע שעבר הגיעה "חדשות הערב", מהדורת החדשות המרכזית של כאן 11, למקום הראשון. "חדשות הערב", בהגשת דוריה למפל ובעריכת עילי לוין, כללה שמונה דוברים ערבים מתוך כתשעים שהופיעו בשתי המהדורות ששודרו בשבוע שעבר, מה שהעניק לה שיעור ייצוג של כ-8.7%.

במקום השני ניצבת "רינו צרור" של גלי-צה"ל, בעריכת מירון ששון. התוכנית כללה רק דובר ערבי אחד אולם מפני שבמרבית הימים כלל לא שודרה די היה בכך כדי להביאה לשיעור ייצוג של כ-7.7%.

במקוים השלישי ממוקמת המהדורה המרכזית של חדשות 13, בהגשת תמר איש-שלום ובעריכת ליאור לנדנברג. ארבעה דוברים ערבים סיפקו למהדורה כ-5.4% ייצוג. יצוין כי המהדורה המרכזית של חדשות 12, בהגשת יונית לוי ובעריכת גיא סודרי ויניב הלפגוט, שודרה באופן חלקי בשבוע שעבר, וללא אף דובר ערבי.

בסך הכל ב-9 מתוך 14 התוכניות שנכללות במדד הייצוג ואשר שודרו בשבוע שעבר הודר הציבור הערבי באופן מוחלט (המדד, יש לציין, מתייחס לערבים בעלי אזרחות ישראלית. תושבי מזרח ירושלים והגדה המערבית אינם נספרים):

  • "6 עם אמנון לוי" של חדשות 13, בעריכת אוהד כהן.
  • "מה בוער" של גלי-צה"ל בהגשת רזי ברקאי ובעריכת נורית קנטי.
  • "החדשות עם יעקב אילון" של חדשות 13, בעריכת אסף ברנע.
  • "קלמן וסג"ל" של כאן 11, בהגשת קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל ובעריכת נתנאל בן-שושן.
  • "נכון להבוקר" של גלי-צה"ל, בהגשת ישי שנרב ובעריכת הדר איזק.
  • "מהדורת השבת" של חדשות 13, בהגשת הילה קורח ובעריכת ניר בכר.
  • "קלמן ליברמן" של כאן ב', שמגישים קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן.
  • "חמש עם רפי רשף" של חדשות 12, בעריכת דניאל בשך.
  • "המהדורה המרכזית" של חדשות 12, בהגשת יונית לוי ובעריכת גיא סודרי ויניב הלפגוט.

בתשע התוכניות הללו יחד התראיינו והתארחו בשבוע שעבר כ-200 משתתפים (כ-140 מהם בתוכנית הבוקר של רסקין). אף לא אחד מהם היה ערבי.

* * *

פרויקט "מדד הייצוג" של "העין השביעית" מתפרסם בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי ויפעת מחקרי מדיה​​​​