אודות אתר "העין השביעית"

 

"העין השביעית" היא הזירה היחידה בישראל המוקדשת לביקורת על התקשורת. מאז 1996, תחילה ככתב-עת מודפס ומ-2008 כאתר אינטרנט, עוקבת מערכת "העין השביעית" אחרי העיתונות והמדיה במטרה לשמש כתובת עבור העיתונאי המעוניין בתקשורת עצמאית, חופשית וחוקרת; ולהיות מורה נבוכים לאזרח המעוניין לצרוך תקשורת באופן מושכל, לחוקר התקשורת ולסטודנט.

"העין השביעית" היא זירה בלתי תלויה, ללא קשרים או מחויבות כלשהי לגופים שאותם היא מסקרת, ללא מורא וללא משוא פנים. "העין השביעית" פועלת בזכותכם, וקיומה מתאפשר באמצעות תרומות.

"העין השביעית" שמה לה למטרה לקדם את הדיון הערכי על עיתונות, לתבוע מהתקשורת אחריות על פרסומיה, לחשוף עוולות והטעיות ולהעלות לסדר היום מגמות של הונאה (כגון פרסום סמוי), אפליה וגזענות.

"העין השביעית" שמה לנגד עיניה את העיתונאי הישראלי ומעוניינת לחזק את מעמדו הציבורי, לתמוך בו במאבקו לעבודה נקייה מתכתיבים ואילוצים מושחתים ולהנחיל לו כלים מקצועיים.

"העין השביעית" יושבת בתוך עמה. ככלי תקשורת היא מכירה על בשרה את המשבר העמוק שאליו נקלעה העיתונות, משבר כלכלי וערכי שסופו לא נראה. אנו ב"העין השביעית" סבורים שלעבודתנו יש משנה חשיבות דווקא בזמנים של ערעור הסדר הקיים ואובדן הדרך של העיתונות, המו"לים, הרגולטורים והפוליטיקאים.

"העין השביעית" פועלת בכלים עיתונאיים – אך נוטה גשר אל האקדמיה, אל חקר התקשורת ואל דיסציפלינות שכנות אחרות. הגשר הוא דו-כיווני: הנגשת חומרים וממצאים מחקריים עבור קהיליית העיתונות והציבור הרחב מחד גיסא, ומאידך גיסא המשך יצירת ואצירת מאגר התכנים הגדול והבלעדי בנושאי תקשורת עבור סטודנטים וחוקרים.

"העין השביעית" מעוניינת להיות האתר העברי המרכז את כלל השיח על ענייני תקשורת ועיתונות, ולשמש נמל הבית עבור העיתונאי, הסטודנט והאזרח המתעניינים בתקשורת ובעיתונות בארץ ובעולם. "העין השביעית" היא הזירה העברית היחידה המציעה סיקור מקצועי שוטף של תחום התקשורת והעיתונות בארץ ובעולם.

"העין השביעית" מעלה על נס הנגשה של מסמכי מקור הנחשפים במסגרת הבירור העיתונאי, מתוך תפיסה שלפיה המידע שמגיע לידינו אינו רק שלנו, אלא של כלל הציבור – לרבות חוקרים ועיתונאים מכלי תקשורת אחרים. במסגרת מדור "הגנזך" ובשיתוף עמותת "הצלחה" אנו מציעים לציבור מסד נתונים יחיד מסוגו של מסמכים ראשוניים בתחום התקשורת, בהם כאלו שנחשפו על-ידי "העין השביעית" באופן בלעדי.

"העין השביעית" נוסדה ככתב-עת ב-1996 על-ידי כמה מבכירי העיתונאים והחוקרים בישראל. במהלך השנים פורסמו בה כתבות ומאמרים פרי עטם של העיתונאים והחוקרים המובילים בישראל, וגם כאתר אינטרנט נמנים על כותביה עיתונאים וחוקרי תקשורת מהמוערכים בישראל.

Read it in English

בעלי התפקידים במערכת האתר

מערכת "העין השביעית" וכותבים קבועים באתר

פרופ' רפי מן ("עין בינלאומית" ו"העידן האנלוגי"), שלמה מן ("עומד בשער"), ד"ר יובל דרור, ד"ר ענת באלינט, איתי זיו, ד"ר אסף צימרינג, ציפה קמפינסקי, אבנר הופשטיין, אלעד מן, עידו קינן.

עד שלהי 2010 היתה יעל בוגן מאיירת הבית של "העין השביעית". בעבר נמנו עם צוות התורמים הקבועים לאתר גם כרמית גיא, ישי קיצ'לס (המדור "הכפר הגלובלי"), שהם סמיט (המדור "קוראת לילד בשמו"), נעה ידלין, ד"ר נועם יורן, ד"ר יקי מנשנפרוינד וכותבים אחרים. את רשימת הכותבים המלאה ניתן למצוא כאן.

נוסף לטוריהם של התורמים הקבועים מתפרסמים באתר "העין השביעית" תחקירים, כתבות, מאמרים וטורים של כותבים אורחים מתחומי העיתונות, האקדמיה והרשת, וכן תגובות של ציבור צרכני התקשורת. "העין השביעית" המקוון מזמין את קהילת העיתונאים הישראלית, ואת כל מי שהתקשורת מעניינת אותו, להיות שותפים פעילים בשיח המתנהל בתוכו.

האתר עלה לרשת ב-3 במרץ 2008 כגלגולו המקוון של כתב-העת "העין השביעית", שראה אור בין ינואר 1996 לינואר 2008. כתב-העת המודפס יצא לאור מתחילתו בחסות ובמימון המכון הישראלי לדמוקרטיה. אתר "העין השביעית" הוקם ופעל מתחילתו בחסות ובמימון המכון הישראלי לדמוקרטיה. בשנים 2010–2012 השתתף במימון האתר בית-הספר לתקשורת של המסלול האקדמי, המכללה למינהל. ב-1.4.2015 עבר האתר להיות מופעל על-ידי עמותת "העין השביעית – עיתונות עצמאית, חוקרת וחופשית".

עמותת "העין השביעית"

אתר "העין השביעית" פועל באמצעות עמותת "העין השביעית – עיתונות עצמאית, חוקרת וחופשית" (ע"ר 580605244).

  • יו"ר: אלעד מן
  • חברי הוועד: אילת ברעם-צברי ואבנר הופשטיין

עוד על "העין השביעית"

עשור לאתר "העין השביעית": מה עשינו, איך שינינו / שוקי טאוסיג, אורן פרסיקו, איתמר ב"ז
12.9.18: מערכת "העין השביעית" מגישה לקוראי האתר דין וחשבון: עשר שנים, עשרה מוקדי פעילות, ואיך גם אתם יכולים לתרום לתיקון התקשורת הישראלית

פוקחים עין / שוקי טאוסיג
9.4.2015:
בתחילת החודש יצאנו לדרך חדשה. בלעדיכם לא נצליח להשלים את הצעד הראשון

איפה טעינו / עוזי בנזימן
2.3.2013:
אתר "העין השביעית" חוגג חמש: גלגולי "העין השביעית" מאז ינואר 1996 ועד הלום

רק רשת / שוקי טאוסיג
3.3.2013:
אתר "העין השביעית" חוגג חמש: האתר החדש – רציונל ומדריך למשתמש

כאלה אנחנו / עוזי בנזימן
25.2.2008: האתר הזה, העולה הבוקר לרשת, הוא נגזרת של השינויים העוברים על עולם התקשורת בשנים האחרונות. יצאנו להרפתקה הזו לפני 12 שנה מתוך רצון נאיבי "לתקן את העולם", אנחנו ממשיכים בכך כאן

תרומה

העמותה והאתר פועלים ללא כוונת רווח. כדי להמשיך בעבודתנו אנו זקוקים לתמיכתכם.

לחצו כאן כדי לתרום לנו באמצעות כרטיס אשראי.

גולשים המעוניינים לתרום באמצעות המחאה מוזמנים לשלוח אותה לכתובתנו:

"העין השביעית" (אצל אלעד מן)
מנחם בגין 7, בית גיבור ספורט, רמת גן, 5268102

את ההמחאה יש לרשום לזכות "העין השביעית ‒ עיתונות עצמאית, חוקרת וחופשית (ע"ר)".

התרומות לאתר "העין השביעית" כפופות לתנאי השימוש. שאלות מכל סוג אפשר לשלוח לכתובת הדואר האלקטרוני שלנו: contact@the7eye.org.il

תודה!