לוגו סיכוי, העין השביעית, יפעת

בשבוע שעבר (24-30.11) הופיעו בתוכניות החדשות והאקטואליה של גופי השידור המרכזיים בישראל כ-3,100 דוברים, מתוכם רק 52 היו ערבים (כ-1.7%), כך עולה מנתוני מדד הייצוג. מדובר בשיעור נמוך במיוחד: מתחילת 2019 נמדד שיעור נמוך יותר שלוש פעמים בלבד. המדד, מיזם מתמשך בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי, ויחד עם חברת יפעת מחקרי מדיה, בודק מדי שבוע את אחוז הייצוג של האוכלוסייה הערבית בתוכניות החדשות והאקטואליה בערוצים המרכזיים בישראל.

כלי התקשורת מהזרם המרכזי במדינת ישראל אמורים לשקף בשידוריהם את כלל האוכלוסייה הישראלית, בין אם מתוקף חוק ובין אם מתוקף המקצועיות העיתונאית. למרות זאת, הם מעדיפים להתמקד באופן חסר מידה באזרחים היהודים ולהציג לצופיהם מדינה שממנה נעדרות כמעט לחלוטין דמויות של אזרחים ערבים.

העדפה זו יוצרת בקרב הצופים והמאזינים תמונת מציאות מעוותת. תוצאת לוואי שלה היא העמקת ההפרדה התודעתית בין אזרחי ישראל היהודים והלא-יהודים. מדד הייצוג נוצר כדי לעודד את מקבלי ההחלטות בתקשורת, עיתונאים, עורכים ומגישים של תוכניות חדשות ואקטואליה, לחרוג מאזור הנוחות ולשנות את המגמה.

בראש טבלת התוכניות של השבוע שעבר ניצבת התוכנית "רינו צרור" בגלי-צה"ל, שבה השתתפו שני מרואיינים ערבים. תוכניתו של צרור, שאותה עורך מירון ששון, מדורגת באופן עקבי במקומות העליונים במדד הייצוג, עם שיעור ייצוג מצטבר של 8.8% מתחילת השנה. בשבוע שעבר הספיקו לה 7.7% כדי לכבוש את המקום הראשון.

"פגוש את העיתונות" של קשת 12, בהנחיית רינה מצליח, השיגה בשבוע שעבר נתון זהה. "פגוש את העיתונות" היא אחת התוכניות שבאופן קבוע מככבות בתחתית מדד הייצוג הודות להדרה כמעט מוחלטת של משתתפים ערבים. בשבוע שעבר התארח בתוכנית ח"כ אחמד טיבי, לראיון שעורר ביקורת חריפה בטענה שמצליח הצדיקה את תקיפתו של טיבי מוקדם יותר באותו יום. הראיון עם טיבי העמיד את שיעור הייצוג של "פגוש את העיתונות" בשבוע שעבר על 7.7%.

במקום השלישי מדורגת התוכנית "סדר יום" בהנחיית קרן נויבך ובעריכת מירית הושמנד-מיטרני. בשבוע שעבר השתתפו בתוכנית שלושה מרואיינים ערבים, שהניבו לה שיעור ייצוג של 7.5%. שיעור הייצוג הממוצע של "סדר יום" מתחילת השנה הוא 8.9% – השני מבין כלל התוכניות שנכללות במדד הייצוג, אחרי "חדשות השבוע" של כאן 11 (עם ממוצע של 9%, אך בשבוע שעבר ללא אף משתתף ערבי).

עוד חמש תוכניות השיגו שיעורי ייצוג שמתקרבים לאלו של השלישייה הראשונה: "חדשות סוף השבוע" של קשת 12 (6.7%); "חדשות הערב", מהדורת החדשות המרכזית של כאן 11, שבה הופיעו עשרה משתתפים ערבים (6.5%); המהדורה המרכזית של חדשות 12 (5.7%); ו"מהדורת השבת" של רשת 13 (5.6%).

למרות הייצוג הנכבד לתוכניות של ערוצי הטלוויזיה המסחריים בצמרת מדד הייצוג השבועי, בראש טבלת כלי התקשורת מדורגים גם השבוע שני כלי תקשורת ציבוריים – תחנת הרדיו כאן ב' (2.5%) וערוץ הטלוויזיה כאן 11 (2%) של תאגיד השידור הישראלי. מתחתיהם מדורגים קשת 12 (1.6%) וגלי-צה"ל (1.5%). בתחתית, בפער ניכר, מדורג ערוץ רשת 13 עם שיעור ייצוג של 0.9% בלבד.

בסך הכל, ב-8 מתוך 23 התוכניות שנכללות במדד הייצוג ואשר שודרו בשבוע שעבר הודר הציבור הערבי באופן מוחלט (המדד, יש לציין, מתייחס לערבים בעלי אזרחות ישראלית. תושבי מזרח ירושלים והגדה המערבית אינם נספרים):

  • "המטה המרכזי" של חדשות 13, בהגשת אילה חסון ובעריכת איתי בן-ניסים.
  • "אולפן שישי" של חדשות 12, בהגשת דני קושמרו ובעריכת רון ירון.
  • "שישי עם אילה חסון" של חדשות 13, בעריכת אסף ברנע (בשבוע שעבר הוגשה התוכנית על-ידי יעקב אילון).
  • "חדשות השבוע" של כאן 11, בהגשת ירון דקל ובעריכת אילן ליאור ומוטי פרנג'י.
  • "קלמן וסג"ל" בכאן 11, בהגשת קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל ובעריכת נתנאל בן-שושן ועידו דה-פאס.
  • "חמש עם רפי רשף" של קשת 12, בעריכת דניאל בשך.
  • "החדשות עם יעקב אילון" של חדשות 13, בעריכת אסף ברנע וליטל גנה.
  • "חדשות הבוקר עם ניב רסקין" של קשת 12, בעריכת לירן מוסלי.

מדד הייצוג

* * *

פרויקט "מדד הייצוג" של "העין השביעית" מתפרסם בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי ויפעת מחקרי מדיה​​​​​