לוגו סיכוי, העין השביעית, יפעת

בשבוע שעבר (10-16.11) הופיעו בתוכניות החדשות והאקטואליה של גופי השידור המרכזיים בישראל כ-3,100 דוברים, מתוכם רק 61 היו ערבים (כ-2%), כך עולה מנתוני מדד הייצוג. המדד, מיזם מתמשך בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי, ויחד עם חברת יפעת מחקרי מדיה, בודק מדי שבוע את אחוז הייצוג של האוכלוסייה הערבית בתוכניות החדשות והאקטואליה בערוצים המרכזיים בישראל.

כלי התקשורת מהזרם המרכזי במדינת ישראל אמורים לשקף בשידוריהם את כלל האוכלוסייה הישראלית, בין אם מתוקף חוק ובין אם מתוקף המקצועיות העיתונאית. למרות זאת, הם מעדיפים להתמקד באופן חסר מידה באזרחים היהודים ולהציג לצופיהם מדינה שממנה נעדרות כמעט לחלוטין דמויות של אזרחים ערבים.

העדפה זו יוצרת בקרב הצופים והמאזינים תמונת מציאות מעוותת. תוצאת לוואי שלה היא העמקת ההפרדה התודעתית בין אזרחי ישראל היהודים והלא-יהודים. מדד הייצוג נוצר כדי לעודד את מקבלי ההחלטות בתקשורת, עיתונאים, עורכים ומגישים של תוכניות חדשות ואקטואליה, לחרוג מאזור הנוחות ולשנות את המגמה.

בראש הטבלה ניצבת הפעם "מה בוער" של גלי צה"ל. התוכנית, בהגשת רזי ברקאי ובעריכת נורית קנטי, כללה בשבוע שעבר ארבעה דוברים ערבים. כיוון שמספר כלל הדוברים בשבוע ממוצע של התוכנית עומד על 26, הגיעה "מה בוער" לשיעור ייצוג של כ-15.4%. ב"מה בוער" משתפים דרך קבע דוברים מהחברה הערבית ישראל, ושיעור הייצוג המשוקלל שלה מתחילת השנה עומד על כ-6.8%.

במקום השני נמצאת "חדשות הערב", מהדורת החדשות המרכזית של כאן 11 בהגשת דוריה למפל ובעריכת עילי לוין. בשבוע שעבר הופיעו במהדורה 16 דוברים ערבים, שהביאו אותה לשיעור ייצוג של כ-10.4%. זהו שיעור גבוה במיוחד אם משווים אותו לשיעורים אליהם הגיעו המהדורה המרכזית של חדשות 12 (2.8%) וחדשות 13 (2.4%). ההישג של כאן 11 נזקף בין היתר לזכותה של קול-איסראיל, הפינה הקבועה של העיתונאי ערן זינגר, המוקדשת לפנים שונות של החברה הערבית בישראל. הפינה, שחזרה מחופשה, הוקדשה הפעם לאופן שבו ערבים ישראל צורכים חדשות.

במקום השלישי ניצבת "סדר יום", תוכנית האקטואליה היומית של כאן 11, בהגשת קרן נויבך ובעריכת מירית הושמנד-מיטרני. בתוכנית השתתפו בשבוע שעבר שלושה דוברים ערבים, שהביאו לה כ-7.5% ייצוג. מאז תחילת השנה הגיעה "סדר יום" לממוצע ייצוג של כ-9%.

ב-9 מתוך 24 התוכניות שנכללות במדד הייצוג הודר הציבור הערבי באופן מוחלט (המדד, יש לציין, מתייחס לערבים בעלי אזרחות ישראלית. תושבי מזרח ירושלים והגדה המערבית אינם נספרים):

  • "פגוש את העיתונות" של חדשות 12, בהגשת רינה מצליח ובעריכת יניב הלפגוט.
  • "חדשות סוף השבוע" של חדשות 12, בהגשת דנה ויס ובעריכת קלי בן-יאיר ותירזה אליה-זיסמן.
  • "מהדורת השבת" של חדשות 13, בהגשת הילה קורח ובעריכת ניר בכר.
  • "אולפן שישי" של חדשות 12, בהגשת דני קושמרו ובעריכת רון ירון.
  • "שישי עם אילה חסון" של חדשות 13, בעריכת גילי ברוש.
  • "חדשות השבוע" של כאן 11, בהגשת ירון דקל ובעריכת אילן ליאור.
  • "שש עם עודד בן-עמי", בעריכת רון וייכמן ואליק מרגלית.
  • "חמש עם רפי רשף" של חדשות 12, בעריכת דניאל בשך.
  • "חדשות הבוקר עם ניב רסקין" של קשת, בעריכת ניר נוימן.

בתשע התוכניות הללו יחד התראיינו והתארחו בשבוע שעבר כ-350 משתתפים (כ-140 מהם בתוכנית הבוקר של רסקין). אף לא אחד מהם היה ערבי.

* * *

פרויקט "מדד הייצוג" של "העין השביעית" מתפרסם בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי ויפעת מחקרי מדיה​​​​​