​בשבוע שעבר (4-10.8.2019) הופיעו בתוכניות החדשות והאקטואליה של גופי השידור המרכזיים בישראל כ-3,100 דוברים, מתוכם רק 67 היו ערבים (כ-2.2%), כך עולה מנתוני מדד הייצוג. המדד, מיזם מתמשך בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי, ויחד עם חברת יפעת מחקרי מדיה, בודק מדי שבוע את אחוז הייצוג של האוכלוסייה הערבית בתוכניות החדשות והאקטואליה בערוצים המרכזיים בישראל.

כלי התקשורת מהזרם המרכזי במדינת ישראל אמורים לשקף בשידוריהם את כלל האוכלוסייה הישראלית, בין אם מתוקף חוק ובין אם מתוקף המקצועיות העיתונאית. למרות זאת, הם מעדיפים להתמקד באופן חסר מידה באזרחים היהודים ולהציג לצופיהם מדינה שממנה נעדרות כמעט לחלוטין דמויות של אזרחים ערבים. העדפה זו יוצרת בקרב הצופים והמאזינים תמונת מציאות מעוותת. תוצאת לוואי שלה היא העמקת ההפרדה התודעתית בין אזרחי ישראל היהודים והלא-יהודים. מדד הייצוג נוצר כדי לעודד את מקבלי ההחלטות בתקשורת, עיתונאים, עורכים ומגישים של תוכניות חדשות ואקטואליה, לחרוג מאזור הנוחות ולשנות את המגמה.

בראש הטבלה השבועית, זה השבוע השני ברציפות, ניצבת "סדר יום" של כאן ב'. התוכנית היומית, בהגשת קרן נויבך ובעריכת מירית הושמנד-מיטרני, מקפידה לשלב דרך קבע דוברים מהחברה הערבית ומאז תחילת השנה הגיעה לממוצע משוקלל של כ-8.8%. בשבוע שעבר שילבה התוכנית שמונה דוברים ערבים, מספר שיא לתוכנית ומאז תחילת השנה והישג משמעותי במיוחד כשלוקחים בחשבון את מגבלות המדיום הרדיופוני. שיעור הייצוג השבועי של התוכנית עמד על כ-20%. בזכות ביצועי השבוע שעבר עקפה "סדר יום" את "חדשות השבוע" של כאן 11 ותפסה מחדש את המקום השני בטבלה המשוקללת מתחילת השנה, כשלפניה רק "אולפן שישי" של חדשות 12.

"הבוקר הזה" של כאן ב' הגיעה למקום השני, בפער ניכר מהמקום הראשון. התוכנית, שמגיש אריה גולן ועורך ינון סרוסי, כללה בשבוע שעבר שישה דוברים ערבים, כ-7.8% מכלל הדוברים בשבוע ממוצע.

במקום השלישי נמצאות "פגוש את העיתונות" של חדשות 12 ו"רינו צרור" של גלי צה"ל. ב"פגוש את העיתונות", שהגישה רינה מצליח וערך מתן כהן, השתתף ח"כ אחמד טיבי. די היה בכך כדי להביא את התוכנית לשיעור ייצוג של כ-7.7%, שכן מספר כלל הדוברים בה נמוך יחסית. ב"רינו צרור", שעורך מירון ששון, השתתפו בשבוע שעבר שני דוברים ערבים, שהביאו את התוכנית גם כן לשיעור ייצוג של כ-7.7%.

ב-9 מתוך 23 התוכניות שנכללות במדד הייצוג הודר הציבור הערבי באופן מוחלט (המדד, יש לציין, מתייחס לערבים בעלי אזרחות ישראלית. תושבי מזרח ירושלים והגדה המערבית אינם נספרים):

  • "המטה המרכזי" של חדשות 13, שהגיש ספי עובדיה וערכה הדס ריבק.
  • "חדשות סוף השבוע" של חדשות 12, שהגישה דנה ויס וערכו רן וייכמן ואליק מרגלית.
  • "מהדורת השבת" של חדשות 13, שהגיש אודי סגל וערך ניר בכר.
  • "אולפן שישי" של חדשות 12, בהנחיית דני קושמרו ובעריכת רון ירון.
  • "שישי עם אילה חסון" של חדשות 13, בעריכת גילי ברוש.
  • "מה בוער" של גלי צה"ל, שהגישה רינה מצליח וערך גיל טבת.
  • "חדשות השבוע" של כאן 11, בהגשת ירון דקל ובעריכת אילן ליאור ועמית וינטר.
  • "שש עם עודד בן-עמי" של חדשות 12, שעורכת תירזה אליה-זיסמן.
  • "6 עם אמנון לוי" של חדשות 13, בעריכת אוהד כהן.

ב-16 התוכניות הללו יחד התראיינו והתארחו בשבוע שעבר כ-260 משתתפים. אף לא אחד מהם היה ערבי.

* * *

פרויקט "מדד הייצוג" של "העין השביעית" מתפרסם בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי ויפעת מחקרי מדיה