לוגו סיכוי, העין השביעית, יפעת

בשבוע שבין 8-14.3 הופיעו בתוכניות החדשות והאקטואליה של גופי השידור המרכזיים בישראל כ-3,242 דוברים, מתוכם רק 66 היו ערבים (כ-2%), כך עולה מנתוני מדד הייצוג. המדד, מיזם מתמשך בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי, ויחד עם חברת יפעת מחקרי מדיה, בודק מדי שבוע את אחוז הייצוג של האוכלוסייה הערבית בתוכניות החדשות והאקטואליה בערוצים המרכזיים בישראל.

פער של ממש נפער בשבוע הנבדק בין ערוצי השידור המסחריים לאלו הציבוריים. בקשת וברשת רק 0.8%-0.9% מהדוברים בתוכניות החדשות והאקטואליה היו ערבים. בכאן ב', כאן 11 וגלי-צה"ל, לעומת זאת, היה שיעור הדוברים בין פי שתיים  (כאן 11) לפי שלוש (גלי-צה"ל) ופי ארבע (כאן ב') מאשר בערוצים המסחריים.

כלי התקשורת מהזרם המרכזי במדינת ישראל אמורים לשקף בשידוריהם את כלל האוכלוסייה הישראלית, בין אם מתוקף חוק ובין אם מתוקף המקצועיות העיתונאית. למרות זאת, הם מעדיפים להתמקד באופן חסר מידה באזרחים היהודים ולהציג לצופיהם מדינה שממנה נעדרות כמעט לחלוטין דמויות של אזרחים ערבים.

העדפה זו יוצרת בקרב הצופים והמאזינים תמונת מציאות מעוותת. תוצאת לוואי שלה היא העמקת ההפרדה התודעתית בין אזרחי ישראל היהודים והלא-יהודים. מדד הייצוג נוצר כדי לעודד את מקבלי ההחלטות בתקשורת, עיתונאים, עורכים ומגישים של תוכניות חדשות ואקטואליה, לחרוג מאזור הנוחות ולשנות את המגמה.

אל התוכניות המרכזיות הנבדקות במדד הייצוג התווספו "וילנסקי את ברדוגו" ו"שלי וגואטה". הראשונה, המשודרת בגלי צה"ל, הציגה שיעור ייצוג של 2.3%, כמחצית מהשנייה, המשודרת בתאגיד והשיגה שיעור ייצוג של 5%

אל התוכניות המרכזיות הנבדקות במדד הייצוג התווספו "וילנסקי את ברדוגו" ו"שלי וגואטה". הראשונה, המשודרת בגלי צה"ל, הציגה שיעור ייצוג של 2.3%, כמחצית מהשנייה, המשודרת בתאגיד והשיגה שיעור ייצוג של 5%

על רקע מגפת הקורונה ורצף השידורים המיוחדים בערוצים המרכזיים, אחוזי הצפייה שנמדדו היו גבוהים מהממוצע (ויש להניח כי גם אחוזי ההאזנה עלו). רבות מהתוכניות היומית והשבועיות בוטלו והוחלפו בשידורים מיוחדים, ובכל זאת בטבלת התוכניות השבועית נותרו 19 תוכניות מרכזיות שדורגו לפי שיעור הדוברים הערבים שלקחו בהם חלק.

בראש הטבלה השבועית שתי תוכניות של גלי-צה"ל: "מה בוער", שמגיש רזי ברקאי ועורכת נורית קנטי, ו"נכון להבוקר", שמגיש ישי שנרב וערכו גיל טבת, אילנה בנימין, ענבל אלבז ונחום וולברג. ב"מה בוער" הופיעו בשבוע הנבדק ארבעה דוברים ערבים וממוצע הדוברים השבועי עומד עד 31, כך ששיעור הייצוג בתוכנית היה כ-12.9%. ב"נכון להבוקר" הופיעו שלושה דוברים וממוצע הדוברים השבועי עומד על 28, כך ששיעור הייצוג היה 10.7%.

במקום השלישי ניצבת "קלמן ליברמן" של כאן ב', שמגישים קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן ועורך איתמר דרוקמן. בתוכנית הופיעו בשבוע הנבדק שלושה דוברים ערבים, וממוצע הדוברים השבועי בה עומד על 35, כך ששיעור הייצוג היה 8.6%.

השנה נוספו שתי תוכניות חדשות לטבלה השבועית: "וילנסקי את ברדוגו" של גלי-צה"ל ו"שלי וגואטה" של כאן ב'. בשבוע הנבדק הגיעה "שלי וגואטה", שמגישים שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה ועורכת רוית לוי-דמסקי, לשיעור ייצוג של 5%. "וילנסקי את ברדוגו", שמגישים ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו וערכו גיל טבת ומוריה אסרף-וולברג, הגיעה לשיעור ייצוג של פחות ממחצית - 2.3%.

בסך הכל, ב-3 מתוך 19 התוכניות שנכללות במדד הייצוג ואשר שודרו בשבוע הנבדק הודר הציבור הערבי באופן מוחלט (המדד, יש לציין, מתייחס לערבים בעלי אזרחות ישראלית. תושבי מזרח ירושלים והגדה המערבית אינם נספרים):

• "חדשות השבוע" של כאן 11, שמגיש ירון דקל ועורך אילן ליאור.

• "חמש עם רפי רשף" של חדשות 12, בעריכת דניאל בשך.

• "שש עם עודד בן-עמי", אף היא של חדשות 12, בעריכת תירזה אליה-זיסמן.

בשלוש התוכניות הללו יחד התראינו והתארחו בשבוע שעבר כ-150 משתתפים. אף לא אחד מהם היה ערבי.

* * *

פרויקט "מדד הייצוג" של "העין השביעית" מתפרסם בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי ויפעת מחקרי מדיה​​​​​