בשבוע שעבר (7-13.7) הופיעו בתוכניות החדשות והאקטואליה של גופי השידור המרכזיים בישראל כ-3,100 דוברים, מתוכם רק 79 היו ערבים (כ-2.5%), כך עולה מנתוני מדד הייצוג. המדד, מיזם מתמשך בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי, ויחד עם חברת יפעת מחקרי מדיה, בודק מדי שבוע את אחוז הייצוג של האוכלוסייה הערבית בתוכניות החדשות והאקטואליה בערוצים המרכזיים בישראל.

כלי התקשורת מהזרם המרכזי במדינת ישראל אמורים לשקף בשידוריהם את כלל האוכלוסייה הישראלית, בין אם מתוקף חוק ובין אם מתוקף המקצועיות העיתונאית. למרות זאת, הם מעדיפים להתמקד באופן חסר מידה באזרחים היהודים ולהציג לצופיהם מדינה שממנה נעדרות כמעט לחלוטין דמויות של אזרחים ערבים. העדפה זו יוצרת בקרב הצופים והמאזינים תמונת מציאות מעוותת. תוצאת לוואי שלה היא העמקת ההפרדה התודעתית בין אזרחי ישראל היהודים והלא-יהודים. מדד הייצוג נוצר כדי לעודד את מקבלי ההחלטות בתקשורת, עיתונאים, עורכים ומגישים של תוכניות חדשות ואקטואליה, לחרוג מאזור הנוחות ולשנות את המגמה.

כל שלוש התוכניות שהגיעו למקומות הראשונים בטבלה השבועית שודרו בערוץ כאן 11 של תאגיד השידור הציבורי. שתי התוכניות שהגיעו למקומות הרביעי והחמישי שודרו בערוץ כאן ב'. למעשה, רק תוכנית אחת ששודרה בטלוויזיה המסחרית השיגה בשבוע שעבר שיעור ייצוג גבוה יותר מהממוצע.

בראש הטבלה "קלמן וסג"ל", תוכנית האקטואליה היומית בהגשת קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל, ובעריכת נתנאל בן-שושן. התוכנית, שהתחילה את השנה עם ייצוג נאה אך בחודשים האחרונים רשמה שבועות רבים שבהם החברה הערבית הודרה לחלוטין, כללה בשבוע שעבר 4 דוברים ערבים, כ-12.5% מכלל הדוברים בשבוע ממוצע של התוכנית.

המהדורה המרכזית של כאן 11, "חדשות הערב", הגיעה למקום השני עם שיעור ייצוג של 9.7%. המהדורה, שעורך עילי לוין ובשבוע שעבר הוגשה על ידי מיכל רבינוביץ' ורומי נוימרק, שוב חייבת את ההישג היחסי לעיתונאי ערן זינגר ופינתו "קול-איסראיל". הפעם הוקדשה הפינה, שבוחנת בכל פעם פן אחר בחברה הערבית בישראל, להרגלי הטיפוח של הגבר הערבי בישראל.

למקום השלישי הגיעה "חדשות השבוע", המגזין השבועי של כאן 11 בהגשת ירון דקל ובעריכת אילן ליאור. התוכנית כללה בשבוע שעבר שלושה דוברים ערבים, כ-8.1% מכלל הדוברים בשבוע ממוצע.

ב-10 מתוך 23 התוכניות שנכללות במדד הייצוג הודר הציבור הערבי באופן מוחלט (המדד, יש לציין, מתייחס לערבים בעלי אזרחות ישראלית. תושבי מזרח ירושלים והגדה המערבית אינם נספרים):

  • "פגוש את העיתונות" של חדשות 12, בהנחיית רינה מצליח ובעריכת דן דובין.
  • "המטה המרכזי" של חדשות 13, בהגשת אילה חסון ובעריכת הדס ריבק.
  • "חדשות סוף השבוע" של חדשות 12, שמגישה דנה ויס ועורכת קלי בן-יאיר.
  • "מהדורת השבת" של חדשות 13, שמגישה הילה קורח ועורך ניר בכר.
  • "אולפן שישי" של חדשות 12, בהנחיית דני קושמרו ובעריכת רון ירון.
  • "מה בוער" של גלי-צה"ל, בהגשת רזי ברקאי ובעריכת נורית קנטי.
  • "נכון להבוקר" של גלי-צה"ל, שמגיש ישי שנרב ועורכת הדר איזק.
  • "לפני החדשות עם אודי סגל" של רשת 13, בעריכת תום כספי.
  • "6 עם אמנון לוי" של חדשות 13, בעריכת אוהד כהן.
  • "החדשות עם יעקב אילון" של חדשות 13, בעריכת אסף ברנע.

ב-10 התוכניות הללו יחד התראיינו והתארחו בשבוע שעבר כ-340 משתתפים. אף לא אחד מהם היה ערבי.

* * *

פרויקט "מדד הייצוג" של "העין השביעית" מתפרסם בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי ויפעת מחקרי מדיה