העיתונאי יוסי קליין, בעברו המייסד והעורך של העיתונים "כל העיר" ו"חדשות" (מבית "הארץ"), וכיום בעל טור ב"הארץ", תובע למעלה מ-300 אלף שקלים מיאיר נתניהו ותנועת הליכוד, שלדבריו הפיצו "ציטוט מזויף" מטור של קליין ובכך פרסמו עליו לשון הרע. על התביעה דיווח לראשונה כתב "הצינור" בר שם-אור. זוהי התביעה השנייה שמגיש קליין בגין הציטוט המסולף של דבריו.

ב-15.2.23 פרסם קליין טור שהוקדש להפגנות נגד ההפיכה המשטרית. בין היתר נכללו בטור המשפטים: "מפגינים הלכו הביתה בתחושה קשה, אבל גם בסוג של הקלה. דם לא נשפך".

יומיים לאחר מכן צייץ עיתונאי "בחדרי חרדים" יאיר לוי ציוץ, שמאז נמחק, ולפיו במאמר ב"הארץ" פורסם כי "ביום שני מפגינים חזרו הביתה בתחושה קשה כי דם לא נשפך". מלבד סילוף המשפט המקורי לוי הוסיף: "העיתון הזה החרפן לגמרי!!! [כך במקור] באיזו מדינה בעולם זה לגיטימי להעלות כזה מאמר מסית ומסוכן? רדו מהגגות ומהר! אנו לפני תהום!". לציוץ של לוי צורף תצלום של ההפנייה לטור של קליין ב"הארץ".

עיתונאי "בחדרי חרדים" יאיר לוי (צילום מסך)

עיתונאי "בחדרי חרדים" יאיר לוי (צילום מסך)

בעקבות הציוץ של לוי פרסמו חשבונות הטלגרם והטוויטר הרשמיים של הליכוד הודעה לפיה הליכוד הגיש תלונה במשטרה, בין היתר נגד קליין, בעקבות "דברי הסתה וקריאות למרי אזרחי". לפרסומים הללו נלווה צילום מסך של הציוץ של לוי, עם הציטוט המסולף. נתניהו עצמו פרסם את אותה ההודעה, עם אותו צילום מסך, גם בחשבון הטלגרם הפרטי שלו וכן צייץ מחדש את הציוץ של הליכוד בחשבון הטוויטר האישי שלו ובכך חשף את הפרסום של לוי למיליוני עוקביו.

בגין הציוץ של לוי הגיש קליין תביעה נגדו ונגד שלוש אזרחיות שהדהדו את השיתוף של תנועת הליכוד (לוי, בתגובה, טען כי הסתמך על אתר ערוץ 7). כעת הגיש קליין תביעה נוספת, נגד בנו של ראש הממשלה והמפלגה שבראשה הוא עומד. תנועת הליכוד נתבעת בשל פרסומי הציוץ של לוי, שעדיין זמינים לגולשים. יאיר נתניהו נתבע משום ששיתף את הציוץ של הליכוד.

"מדובר בפרסום אשר מהווה לשון הרע בשני רבדים. לא בלבד שהפרסום מייחס לתובע מעשים פליליים ועידוד להתנגדות אלימה, על אף שאין זכר לדברים אלה בטור הדעה שפורסם בעיתון 'הארץ', אבל גם הדברים שכן כתב התובע בטור הדעה סולפו באופן מגמתי ומטעה, כמוציא דיבתם של אלו בהם הוא תומך", נטען בכתב התביעה. " לשני רבדים אלה של הפרסום הדיבתי, מתווסף רובד שלישי, והוא הניסיון לשוות לדבריו של לוי מהימנות גבוהה על ידי צירוף תמונה של טור הדעה של התובע בעיתון 'הארץ' כאילו הציטוט נלקח מטור הדעה של התובע".

קליין דורש, באמצעות עורכי-הדין חגי קלעי ונתן שוורצמן, פיצוי בסך 314,963.88 שקלים.​

לשון משתלחת ואלימה

בכתב התביעה מזכיר קליין כי נתניהו הבן "נוהג במשך שנים לפרסם פרסומים בוטים, חריפים, בלשון משתלחת ואלימה. רבים מהפרסומים של הנתבע, הסם פרסומים גזעניים, וחלקם פרסומים המבזים ומשפילים קבוצות מוחלשות, או אנשים ספציפיים" ומצטט מבחר פנינים מפרסומיו ברשתות החברתיות.

רק לאחרונה חויב בנו של ראש הממשלה לפצות פעילה פוליטית ב-160 אלף שקלים, אחרי שרמז לקשר מיני בינה לבין בני גנץ. בחודש אפריל האחרון הפסיד נתניהו במשפט אחר, שנערך בתביעות הדדיות בינו לבין חברת הכנסת לשעבר סתיו שפיר. ביהמ"ש דחה את התביעה של נתניהו וקיבל את התביעה של שפיר. נתניהו חויב בתשלום פיצוי של 70 אלף שקל והגיש ערעור.

בשנה שעברה, לאחר סדרת ערעורים שנדחו, חויב נתניהו לשלם 420 אלף שקל לעורך "וואלה" לשעבר אבי אלקלעי, אחרי שהשמיץ אותו. לפני כשנתיים חויב להתנצל בפני בוגרי קרן וקסנר שתבעו אותו אחרי שהשמיץ אותם השמצות חמורות. מסכת תביעות הדדיות אחרת, נגד ארגון "מולד", הסתיימה בלא כלום.

נגד נתניהו הבן תלויה ועומדת עדיין תביעה בסך חצי מיליון שקלים שהגיש ניר חפץ, בטענה שנתניהו חשף פרטים אינטימיים ואסורים בפרסום, הפר את פרטיותו וגרם לו נזק. השבוע אמור היה להתקיים דיון בתביעה, אולם נתניהו הודיע ימים אחדים לפני הדיון כי הוא מבקש להעיד בווידיאו ממיאמי, שם הוא מתגורר בימים אלה. חפץ סירב, הדיון בוטל ותחת זאת יוגשו סיכומים בלא חקירת הצדדים.

15146-09-23