בשבוע שבין ה-28.7- ל-3.8 הופיעו בתוכניות החדשות והאקטואליה של גופי השידור המרכזיים בישראל כ-3,100 דוברים, מתוכם רק 89 היו ערבים (כ-2.9%), כך עולה מנתוני מדד הייצוג. המדד, מיזם מתמשך בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי, ויחד עם חברת יפעת מחקרי מדיה, בודק מדי שבוע את אחוז הייצוג של האוכלוסייה הערבית בתוכניות החדשות והאקטואליה בערוצים המרכזיים בישראל.

כלי התקשורת מהזרם המרכזי במדינת ישראל אמורים לשקף בשידוריהם את כלל האוכלוסייה הישראלית, בין אם מתוקף חוק ובין אם מתוקף המקצועיות העיתונאית. למרות זאת, הם מעדיפים להתמקד באופן חסר מידה באזרחים היהודים ולהציג לצופיהם מדינה שממנה נעדרות כמעט לחלוטין דמויות של אזרחים ערבים. העדפה זו יוצרת בקרב הצופים והמאזינים תמונת מציאות מעוותת. תוצאת לוואי שלה היא העמקת ההפרדה התודעתית בין אזרחי ישראל היהודים והלא-יהודים. מדד הייצוג נוצר כדי לעודד את מקבלי ההחלטות בתקשורת, עיתונאים, עורכים ומגישים של תוכניות חדשות ואקטואליה, לחרוג מאזור הנוחות ולשנות את המגמה.

בראש הטבלה השבועית ניצבת הפעם "סדר יום" של כאן ב'. התוכנית היומית, בהגשת קרן נויבך ובעריכת מירית הושמנד-מיטרני, מקפידה לשלב דרך קבע דוברים מהחברה הערבית ומאז תחילת השנה הגיעה לממוצע משוקלל של כ-8.4%. בשבוע שנבדק שילבה התוכנית שישה דוברים ערבים, הישג משמעותי במיוחד כשלוקחים בחשבון את מגבלות המדיום הרדיופוני. שיעור הייצוג השבועי שלה עמד על כ-15%. בזכות ביצועי השבוע שנבדק עקפה "סדר יום" את "רינו צרור" ותפסה מחדש את המקום הראשון בטבלת הרדיו המשוקללת מתחילת השנה, ואת המקום השלישי בטבלה המשוקללת הכללית.

במקום השני עוד תוכנית של תאגיד השידור הישראל, "קלמן וסג"ל", בהגשת קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל ובעריכת נתנאל בן-שושן. בתוכנית השתתפו בשבוע שנבדק ארבעה דוברים ערבים (כולל אמג'ד שביטה, מנכ"ל שותף בעמותת סיכוי השותפה ב"מדד הייצוג"). שיעור הייצוג בתוכנית עמד בשבוע שנבדק על כ-12.5%. עם זאת, ובשונה מ"סדר יום", עבור "קלמן וסג"ל" מדובר בהישג יוצא דופן. מאז תחילת השנה הגיעה התוכנית לשיעור משוקלל של כ-4.2%.

במקום השלישי ניצבת "מה בוער" של גלי-צה"ל. התוכנית, בהגשת רזי ברקאי ובעריכת נורית קנטי, שילבה בשבוע שנבדק שלושה דוברים ערבים והגיעה לשיעור ייצוג של כ-11.5%. השיעור המשוקלל בתוכנית מאז תחילת השנה עומד על כ-6.2%.

בשלוש מתוך 23 התוכניות שנכללות במדד הייצוג הודר הציבור הערבי באופן מוחלט (המדד, יש לציין, מתייחס לערבים בעלי אזרחות ישראלית. תושבי מזרח ירושלים והגדה המערבית אינם נספרים):

• "המטה המרכזי" של חדשות 13, בהגשת אילה חסון ובעריכת הדס ריבק.

• "חדשות סוף השבוע" של חדשות 12, בהגשת דנה ויס ובעריכת רון וייכמן וגידי ויניש.

• "נכון להבוקר" של גלי צה"ל, בהגשת ישי שנרב ובעריכת הדר איזק.

בשלוש התוכניות הללו יחד התראיינו והתארחו בשבוע שנבדק כ-60 משתתפים. אף לא אחד מהם היה ערבי.

* * *

פרויקט "מדד הייצוג" של "העין השביעית" מתפרסם בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי ויפעת מחקרי מדיה