זליג רבינוביץ', העוזר למנכ"ל רשות השידור, השבוע בבית רשות השידור בירושלים (צילום: "העין השביעית")

זליג רבינוביץ', העוזר למנכ"ל רשות השידור, השבוע בבית רשות השידור בירושלים (צילום: "העין השביעית")

אגודת העיתונאים בתל-אביב טוענת כי רשות השידור וזליג רבינוביץ', העוזר הבכיר למנכ"ל הרשות, מבזים את צו המניעה הזמני שהוציא בית-הדין לעבודה בירושלים. ביולי האחרון התחייבו הרשות ורבינוביץ' בפני בית-הדין כי העוזר הבכיר לא יוכל עוד לתת הוראות והנחיות לדרג המקצועי ברשות השידור או לעסוק בענייני כוח אדם, אלא אם כן הוא פועל כזרועו הארוכה של המנכ"ל. בית-הדין נתן לסיכום זה תוקף של החלטה שיפוטית. אלא שרבינוביץ', טוענת אגודת העיתונאים, לא חדל מעיסוקיו אלה.

במכתב התראה שהוציאה אתמול (רביעי) אגודת העיתונאים, באמצעות עו"ד יריב רונן ממשרדו של עו"ד אילן בומבך, מזהירה האגודה את הנהלת רשות השידור, רבינוביץ' ובאי-כוחם כי לא תהסס לפנות לבית-המשפט בדרישה שיתערב במה שהיא מגדירה "ביזיון לשמו של צו המניעה הזמני". במכתב ההתראה מונה בא-כוחה של האגודה שורה של מקרים המעידים, לכאורה, על הפרת צו בית-הדין.

כך, לדוגמה, נכתב כי בחודש שעבר חתם מנכ"ל רשות השידור על מסמך המסכם את היערכות הרשות לבחירות לנשיאות בארה"ב ולבחירות הכלליות בישראל. באחד הסעיפים של מסמך זה נכתב כי רבינוביץ' "ישמש מפיק על מרכז השידורים ברדיו ובטלוויזיה לבחירות בארה"ב ולבחירות הכלליות בתוקף היותו עוזר בכיר למנכ"ל וכמשמש 'כזרועו הארוכה'". לדברי אגודת העיתונאים, במצב שכזה רבינוביץ' לא יוכל אלא לתת הוראות לעובדי הרשות, בניגוד להתחייבות בצו, ואף סביר שיפר את הסדר ניגוד העניינים שעליו חתם ובמסגרתו התחייב להימנע מכל קשרי עבודה עם מאיר בר, מפיק בחטיבת החדשות וגיסה של אשתו.

לפי מסמכים נוספים שהגיעו לידי אגודת העיתונאים, רבינוביץ' מועד להפר את צו המניעה הזמני מתוקף תפקידים נוספים שהוטלו עליו לאחרונה, כגון תיאום וגיוס הסוקר למשדר הבחירות המרכזי בערוץ 1, ריכוז פעילות הרפורמה לקראת תחילתה וסיכום הרכבן וסדרי עבודתן של ועדות מעקב של ההנהלה על הרפורמה.

בשבוע שעבר, טוענת אגודת העיתונאים, חתם מנכ"ל הרשות על מסמך שממנו עולה כי רבינוביץ' מנהל בעצמו את המגעים מול אגודת העיתונאים וההסתדרות "בנושא הפערים הקיימים" בין הגופים, לקראת יישום הרפורמה. "ניהול המגעים עם אגודת העיתונאים וההסתדרות בעניינים שונים וכבדי משקל הנוגעים ליישום הסכם הרפורמה", כותב עו"ד רונן במכתבו, "מתעלם כליל מהוראות צו המניעה הזמני, וכמובן שהוא שם לאל את הגדרת אופי תפקיד 'מרכז צוות הרפורמה' בהצהרת רשות השידור [...]". בהצהרה זו, נזכיר, התחייבה הרשות כי "מרכז צוות הרפורמה לא יעסוק בענייני כוח אדם".

זאת ועוד, במכתב שנשלח מטעם אגודת העיתונאים מצוטטות כמה שורות מחליפת מיילים פנימית בין הממונה על קבילות הציבור ברשות, דדי מרקוביץ', לבין מנהל חטיבת החדשות בטלוויזיה, משה נסטלבאום, ומהן עולה כי רבינוביץ' מתפקד על תקן מנהלו של מנהל חטיבת החדשות.

לפי חליפת המיילים, בתחילת השבוע שעבר ביקש מרקוביץ' מנסטלבאום תגובה לפנייה של צופה שהתלוננה על כך שביום שבת בבוקר, במהלך מבצע "עמוד ענן", שודרה בערוץ 1 בשידור חוזר תוכנית אירוח של רבקה מיכאלי במקום אולפן חדשות בשידור חי. "דדי יקירי", השיב נסטלבאום למרקוביץ'. "אתה מביך אותי... קיבלתי הנחיה שפניותיך אלי ייעשו באמצעות זליג ומנהל הטלוויזיה".

"אני מצטער אם אני מביך, זו לא המטרה", השיב מרקוביץ', "אני לא עובד מול זליג, אלא על-פי הנוהל. מי שאני פונה אליו צריך לענות. אתה רוצה לערב את זליג ומושון [מושון מצליח, מנהל הטלוויזיה הישראלית] זה בסדר גמור, רק תיתן לי תשובה בבקשה". בהמשך אף שלח הממונה על קבילות הציבור העתק מהסעיף הרלבנטי מכללי הרשות, כדי להבהיר לנסטלבאום כי בסמכותו לבקש ממנו תשובה וכי עליו להשיב לו. "אודה לך אם תבהיר מה היו השיקולים לאי-שידור 'אולפן פתוח' ביום שבת בבוקר", הוסיף.

"הבוס שלי הוא זליג", השיב לו נסטלבאום, "כזרועו הארוכה של המנכ"ל, ואני נוהג לציית לממונים עלי". בהמשך הוסיף נסטלבאום: "לכל אחד יש בוס חוץ מאשר לאפיפיור, שרואה את הבוס שלו לאחר מותו... יום טוב. ואל תשכח לצאת מהמקלט".

לטענת אגודת העיתונאים, הגדרת נסטלבאום את רבינוביץ' כ"בוס" שלו וההנחיה שניתנה לו כביכול על העברת פניות הממונה על קבילות הציבור אל העוזר הבכיר למנכ"ל מעידות גם הן כי רבינוביץ' מפר את צו הביניים של בית-הדין.

מרשות השידור נמסר בתגובה: "רשות השידור וזליג רבינוביץ' דוחים לחלוטין את הטענות כפי שהעלו עורכי-הדין של אגודת העיתונאים בתל-אביב. זליג רבינוביץ', המשמש כעוזרו הבכיר של המנכ"ל ורכז הרפורמה, עושה את עבודתו על הצד הטוב ביותר ופועל ללא לאות לטובת השידור הציבורי.

"למצער לבנו, ישנם גורמים אשר רואים את עצמם נפגעים ובשל כך מנהלים מסע השמצות ורדיפות אישי, לא ענייני ומונע ממניעים אינטרסנטיים. מטבע הדברים, רפורמה היא דבר קשה ובגינה ייפגעו אנשים מסוימים וכן אינטרסים שונים. דברים אלו גורמים לאנשים מסוימים לפעול ולנקוט בצעדים הזויים, קונספירטיביים ואף גובלים בפלילים.

"מנכ"ל הרשות, מרכז הרפורמה וכל ההנהלה ימשיכו ללא לאות בעבודתם, לקראת התוויית דרך ועתיד טוב יותר לשידור הציבורי ותמורה טובה ואיכותית יותר לטובת ציבור משלמי האגרה".