הליכוד ומפעילי אפליקציית "אלקטור" הפקירו את פרטיותם של אזרחי ישראל, ועל כן ראוי להטיל עליהם תשלום פיצויים בסך מיליון שקל – כך נטען בתביעה שהוגשה לבית-המשפט מטעם קבוצה של אזרחים שבראשם הפעיל החברתי ברק כהן. בשבוע שעבר נדחתה עתירה לבג"ץ נגד הליכוד וחברת "אלקטור", בנימוק שלפיו הטענות נגדן צריכות להתברר באמצעות תביעה אזרחית. הבוקר (1.3) הוגשה בעניין תביעה אזרחית לבית-משפט השלום בהרצליה.

"אלקטור", אפליקציית "ניהול הבוחרים" שמשמשת את הליכוד במערכת הבחירות הנוכחית, היא אחד הכלים המרכזיים בארסנל התעמולה של המפלגה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התאמץ לשכנע את תומכיו להתקין את האפליקציה ולהשתמש בה לפי הנחיות אנשי הקמפיין. השימוש באפליקציה מתבסס על מאגר מידע עצום שנמצא בידי הליכוד: לצד פרטיהם האישיים של 6.4 מיליון בעלי זכות הבחירה בישראל, שהתקבלו כחוק במסגרת פנקס הבוחרים, במפלגה ערכו מבצע מקיף לאיסוף מידע על דעותיהם הפוליטיות של הבוחרים ופרטים אישיים נוספים – רקע רפואי ורגשי, למשל – שאזכורם עשוי להשפיע על ההצבעה.

שורה של ליקויי אבטחה שהתגלו ב"אלקטור" בחודש שעבר, ובראשם דליפת המאגר, הובילו לפתיחת חקירה מטעם הרשות להגנת הפרטיות. מסקנות הביניים מעלות כי בחברה לא רק התרשלו בשמירה על מאגר המידע, אלא גם עשו זאת תוך הפרת חוק הגנת הפרטיות. "שורה של אירועים וכשלי אבטחת מידע העמידו את המאגר לכל הדורש, ללא כל בקרה", טוען גם עורך-הדין שמייצג את קבוצת התובעים, יהונתן קלינגר.

"התובעים אינם יודעים לאן וכיצד נשלף מאגר ממאגר המידע, אך הם יודעים שהמידע הגיע לידיים שאינן מורשות", הוסיף. "עצם התיוג של חלק מהתובעים במאגרי המידע והעברת מידע זה לצדדים שלישיים מאפשר רדיפה פוליטית כנגדם לאחר מכן, בין אם בהיותם תומכי או מתנגדי הליכוד", נטען בכתב התביעה.

בכתב התביעה נטען כי אחרי גילוי הליקויים, בליכוד וב"אלקטור" כשלו בתיקונם ו"גרמו לפגיעה נוספת ומתמשכת" שנזקיה יתבררו רק בעוד שנים. "הלקח מאירועים דומים מראה כי בעקבות מעשים כגון אלו מתרחשים גניבות זהות, התחזויות, התחקויות ואף פגיעה בבטחון המדינה", טוען עו"ד קלינגר.

"אירועי אבטחת המידע לא היו הבעיה היחידה של הנתבעים", מוסיף עו"ד קלינגר. לדבריו, בליכוד העניקו "גישה לא מוגבלת" למאגר ל"כל מי שהציג עצמו כאוהד של הליכוד". "כך, לדוגמה, העיד מר עידו קינן בפודקאסט 'סייברסייבר' כי קיבל תחת מספר טלפון בדוי את הגישה לאפליקציה. בשלב זה נדרשה ממנו הצהרה אשר לא נבדקה בשום צורה שהיא", נכתב בכתב התביעה.

"כל מי שהתקין את האפליקציה 'אלקטור' מחנות האפליקציות אישר את ההצהרה המיותרת, והפעיל את האפליקציה, יכול היה לגשת למידע על כלל בעלי זכות הבחירה, כולל קצינים בבסיסי חיל האוויר (חיפוש לפי מען), נבחרי ציבור כגון ראש הממשלה, עובדי מדינה כמו ראש המוסד וכן ידוענים ודוגמניות". לטענת עורך-הדין, כל הגורמים שקיבלו גישה למאגר היו מחויבים לחתום על הסכמים אישיים ולעבור הליך זיהוי לפני תחילת השימוש באפליקציה – אך בליכוד וב"אלקטור" לא דרשו זאת מהם.

בכתב התביעה, שהוגש בשם ברק כהן ו-18 אזרחים שנענו לקריאה פומבית שלו, נטען כי הליכוד וחברת "אלקטור" הפרו את הוראות חוק הגנת הפרטיות שנוגעות לאבטחת מאגרי מידע, בין היתר בכך ש"אנשים לא מזוהים" הורשו "לגשת בצורה לא מורשית למאגר המידע, שלא באמצעות פרצות האבטחה, ולשלוף מידע על אחרים". בנוסף נטען בכתב התביעה כי הנתבעים הפרו את תקנות הגנת הפרטיות שמחייבות להפעיל מנגנון לתיעוד הגישה למאגר המידע, עריכת סקרי סיכונים, הדרכות ובדיקות אבטחה תקופתיות.

לצד הפיצויים שהתובעים מבקשים לפסוק לטובתם, הם דורשים מבית-המשפט גם להורות לליכוד ול"אלקטור" למחוק את מאגר המידע.

טרם הוגשו כתבי הגנה.

1215-03-20