הנהלת "ידיעות אחרונות" הגיעה לפני כחודש להסכם קיבוצי חדש עם עובדי הדפוס והמינהלה בעיתון. במסגרת ההסכם מתחייב "ידיעות אחרונות" לא לפטר את העובדים עד לתחילת 2015, וזאת בתמורה להפחתת שכר למשך שנה.

ההסכם הושג לאחר משא-ומתן ממושך בין הנהלת העיתון לוועד עובדי הדפוס והמינהלה, המאורגנים בהסתדרות הכללית, ועל רקע פנייה של ההסתדרות לבית-הדין האזורי לעבודה, לנוכח הכוונה לפטר 35 עובדי דפוס. הנהלת העיתון טענה כי הוא שרוי בקשיים כלכליים וכל רצונה הוא לפטר עובדים שעלותם גבוהה ביחס לתרומתם. בשלב מסוים אף דרשה ההנהלה כי העובדים יסכימו לקיצוץ בשכרם כבר במהלך המשא-ומתן על עתידם, אולם בסופו של דבר הקיצוץ יחל רק בעקבות השגת ההסכם הקיבוצי.

לפי ההסכם, עובדי הדפוס והמינהלה יוותרו על שיעור של 3%–10% משכרם, בהתאם לגובה הכנסתם, וזאת למשך השנה שבין אוגוסט 2013 ליולי 2014. שכרו של עובד המרוויח עד 10,000 שקל ברוטו בחודש לא ייפגע כלל. עובד המשתכר עד 12 אלף שקל יספוג הפחתה של 3% משכרו. עובד המשתכר עד 15 אלף שקל יספוג הפחתה של 5% משכרו, ושכרו של עובד המשתכר מעל 15 אלף שקל ברוטו יופחת בשיעור של 10%. מנגד, ההנהלה מתחייבת בפני הוועדים לא לבצע פיטורים כלכליים "מכל סוג שהוא, לרבות פיטורי צמצום ורה-ארגון", עד לסוף ינואר 2015.

להורדת הקובץ (PDF, 288KB)

נוסח ההסכם הוגש השבוע לבית-הדין האזורי לעבודה בתל-אביב–יפו, ערב דיון בסכסוך שבין הצדדים. הדיון התמקד בגורלן של חמש עובדות במחלקת המסדרה של העיתון, שבנוגע להן לא הושגה הסכמה והן מועמדות לפיטורים.

בא-כוחה של הנהלת "ידיעות אחרונות", עו"ד אשר סלע, טען כי העיתון חייב לנקוט "פיטורי צמצום" כדי לשמור על יציבות כלכלית. "'ידיעות אחרונות' הוא העיתון היחיד בישראל שמקיים כיום עבודה מאורגנת בהיקפים גדולים", אמר. "מצבו לא כ'הארץ' או 'מעריב' אללה ירחמו, אבל הוא עלול להגיע לשם".

"לא קיבלנו שמץ של ראיה שמצב העיתון X או Y", אמר מנגד בא-כוחה של ההסתדרות, עו"ד אשר חלד. לטענתו, במקום לפטר מבין עובדי המסדרה את המועסקים בחוזים אישיים, ההנהלה מתעקשת לפטר דווקא עובדים מאורגנים.

עו"ד חלד פירט את "רשימת העובדים שאמורה להציל את 'ידיעות'". לדבריו, הרשימה מורכבת מעובדות המרוויחות שכר נמוך וזקוקות נואשות לפרנסה. אחת מהן, בת 55, עובדת 16 שנה בעיתון, מועסקת במשרה חלקית עם שכר לפיצויים בסך 3,000 שקל, ולאחרונה החלימה מסרטן. אחרת, בת 54, עובדת 18 שנה בעיתון, היא אם חד-הורית המועסקת בחצי משרה עם שכר לפיצויים של 3,500 שקל. שלישית, בת 53, עובדת 19 שנה בעיתון, עם שכר לפיצויים בגובה 7,000 שקל. רביעית, בת 46, עובדת גם היא 19 שנה בעיתון, היא אם חד-הורית המועסקת בחצי משרה עם שכר לפיצויים בסך 3,500 שקל. חמישית, בת 42, עובדת 18 שנה בעיתון, עם שכר לפיצויים בסך 7,000 שקל, בעלה היה עובד מאורגן ותיק ב"ידיעות אחרונות" ופוטר לפני שנתיים.

עו"ד סלע טען מנגד כי לעובדות שמורים מענקים ותשלומים המגדילים את שכרן, והוסיף כי הפיטורים בעיתון החלו דווקא במחלקות אחרות.

בית-הדין הורה להסתדרות להגיש בקשה מתוקנת, לנוכח תנאי ההסכם הקיבוצי החדש, ולאחריה ידון בגורל העובדות המועמדות לפיטורים.

61486-01-13