דבר כזה לא זכור גם לזקני הליגה. ארבעה מחזורים חלפו מפתיחת עונת הכדורגל, ועוד אין תוכנית לסיכום המחזור. גם תקצירים באינטרנט אין. הליגה הראשונה גדלה העונה, אבל 50% מהמשחקים נערכים במחתרת; לא זו בלבד שלרוב המגרשים מגיע קהל מועט, גם אי-אפשר לראות את תקצירי המשחקים ואת השערים.

תוכנית סיכום המחזור שודרה בשנים האחרונות בערוץ הראשון במוצאי שבת. השנה, לאחר שהערוץ הממלכתי החליט במפתיע לרכוש את הזכויות למשחק המרכזי, ויתרו שם על תוכנית הסיכום מטעמי עלות. כזכור, ערוץ הספורט הוא זה שהיה אמור לרכוש את המשחק המרכזי, אלא שהמו"מ עם ההתאחדות לכדורגל נמשך ונמשך, ולפתע צץ הערוץ הראשון משום מקום וקטף את הזכויות מתחת לאף. ערוץ הספורט נאלץ להסתפק בחלק הנותר של חבילת הכדורגל, שנרכשה תמורת 3.1 מיליון דולר לשלוש שנים וכוללת את תוכנית סיכום המחזור, תקצירים באינטרנט ובסלולר, גביע המדינה, גביע הטוטו והמשחק המרכזי בליגה הלאומית.

הליגה כבר יצאה לדרך, אבל לערוץ הספורט שום דבר לא בוער. לא תוכנית סיכום, לא תקצירים באינטרנט, לא שידור משחק מהליגה השנייה. הוצאות ההפקה על תוכנית סיכום המחזור גבוהות. צילומים משלושה-ארבעה משחקי ליגה, שאינם משודרים בצ'רלטון (המשדר את משחקי הליגה למעט המשחק המרכזי), יעלו לערוץ הספורט כ-100 אלף שקל מדי שבת, וכ-3 מיליון שקל עד לסיום העונה. מדובר בהוצאה כבדה עבור הערוץ, שגם כך מקצץ ומקצץ וממשיך לפטר. ערוץ הספורט נתקע עם עצם בגרון, ולמעשה אינו עומד כרגע בתנאי המכרז.

אחד הנסיונות לצאת מהפלונטר היה הצעה של ערוץ הספורט לצלם ולהפיק את שאר משחקי המחזור עבור תוכנית סיכום שתשודר בערוץ הראשון, וזו מצדה תאפשר לערוץ להעביר את המשחק המרכזי בגרסת HD. הצעה מעניינת, אבל עד כמה שידוע, ירדה בינתיים מהפרק. עכשיו מחכים למהלך הבא.

זו תקופה עצובה לכדורגל הישראלי, שרק לפני שנים אחדות היה סחורה חמה שגופי שידור נלחמו עליה בשיניים ושילמו תמורתה סכומים אסטרונומיים. בסופו של דבר הבועה התפוצצה. היום מתברר שהכסף הגדול ששולם עבור הכדורגל הביא רק חור בכיס. המיתון בשנה החולפת השפיע מאוד, נוסף לאכזבה ממשחקי הליגה בעונה שעברה, שסיפקו מעט עניין ורייטינג נסוג. ערוץ 10 נמלט מהמערכה, וצ'רלטון טוענת כי תנאי החוזה שונו לפתע לרעתה וגוררת את ההתאחדות לבית-המשפט (הדיון בחודש הבא).

חבל על תוכנית סיכום המחזור, שנפלה קורבן למצב. מדובר בתוכנית שגרפה 8% רייטינג ויותר, שהציבו את הערוץ הראשון בעשירייה הפותחת מדי מוצאי שבת. האשמה מוטלת על ערוץ הספורט, שקנה זכויות, אבל אינו מוכן לעמוד בחובות. את משחקי גביע הטוטו המרכזיים צילם ערוץ הספורט עד כה בלי בעיה, רק משום ששודרו בערוץ התשלום.

בספורט "מעריב" נכתב היום כי הסיבה למצב היא דרישתו של ערוץ הספורט מההתאחדות לכדורגל לחייב את משתתפות גביע הטוטו להופיע בהרכבים החזקים שלהן, "כדי לא לבזות את המפעל ואת הצופים". מאחורי הדרישה לא עומדת דאגה ליוקרתו של המפעל הזניח, כמו הדאגה לערוץ 5 פלוס לייב, שמשדר את המשחקים ומעוניין במשחקים אטרקטיביים. זכותם, אבל הדרישה הזו אינה הצדקה לתקוע את שידורי הכדורגל.

גם ההתאחדות לא יוצאת נקייה, מאחר שהיא אינה דורשת מערוץ הספורט לעמוד במחויבות. נראה שבהתאחדות מהססים לנקוט צעדים משפטיים, מחשש שיפסידו גם את הסכום המופחת שקיבלו בעד החבילה. כרגיל, בשורה התחתונה, הצופים הם אלה שאוכלים אותה. אולי יימצא עורך-הדין הממולח שימצא עילה לתביעה ייצוגית נגד המעורבים.

מפרט עכשיו

מועצת הכבלים והלוויין דחתה בחודש נוסף את יישום המפרט החדש של שידורי ערוצי הספורט הפתוחים. המפרט אינו מושלם, אבל הוא מגדיר במדויק תוכנית שנתית והגיונית, והשורה התחתונה היא שהג'ונגל הטלוויזיוני יהפוך ליער בפיקוח המשרד לאיכות סביבה. הדחייה מיותרת: אפשר להוציא לדרך את התוכנית המוצעת ולבחון אותה מחדש בסיום העונה. כבר בחודש האחרון מתיישר ערוץ הספורט עם ההחלטות שבדרך, ומורגשת תנועה ערה מבעבר של שידורים בערוצי הבסיס. בקיץ אפשר יהיה לסכם, להסיק מסקנות ולהמשיך לשפר.

הבלוג "מקפים לוהטים" גילה "פגם חמור" במפרט החדש של מועצת הכבלים והלוויין. במפרט כתוב: "בעל הרישיון ישדר לפחות 168 שעות שידור בכל שבוע בערוץ". "אלא מאי", כותב הבלוגר יובל פינטר, "בשבוע הראשון של אפריל מדינת ישראל עוברת לשעון קיץ, ובכך מקיימת שבוע ובו 167 שעות בלבד"...

4 קטנות

ב-nrg קצת מיהרו לקבוע בכיתוב לתמונה כי "בעלי הון יזכו לראות את מסי". כאילו שברצלונה תשודר רק בערוץ בתשלום. אם עורך הידיעה היה מעיין קצת במפרט הרגולטורי החדש, הוא היה מגלה שמסי דווקא יככב העונה פעמים רבות בערוץ פתוח.

בכתבה טובה בוואלה עומד פז חסדאי על הבדלי התרבות התהומיים בין הכדורגל הישראלי לזה האנגלי, וכאילו כדי לבסס את דבריו מעניק למחרת העורך התורן באתר שלו כותרת תרבותית להפליא להפסדה של מכבי תל-אביב.

מישהו באתר ערוץ הספורט רשם לעצמו תזכורת תוך כדי עדכון משחק, והחליט לשתף גם את הקוראים. מעניין שגם שבוע אחרי שהמשחק הסתיים, התוספת הזו שרירה וקיימת. נראה שאפילו הכתב שחתום על הידיעה לא טרח לקרוא אותה כשחזר הביתה מהמשחק, אחרת בוודאי היה מצלצל למערכת כדי שתתקן.

מסיבת עיתונאי. בטור הקודם כתבתי על מסיבת העיתונאים של הטניסאים הישראלים בשבוע שלפני ההתמודדות מול ספרד, שבה נכח עיתונאי ישראלי אחד. הנה הסיפור המדויק: המסיבה נערכה ביום שלישי. מיקי שגיא ואורן אהרוני (ynet) נחתו רק באותו ערב, ואלמוג שריד ("מעריב") הגיע למחרת. ניר וולף מ"הארץ" נחת בספרד כבר ביום ראשון, הרבה לפני כולם, ולכן התכבד להיות היחיד באותה אירוע. 

לתגובות: yegerm9@walla.co.il