"דו''ח: צה''ל וחמאס בין 40 'טורפי' חופש העיתונות", קבעה ב-3.5.10 כותרת ידיעה ב-ynet שעסקה בדו"ח השנתי "טורפי חופש העיתונות" שפירסם הארגון עיתונאים-ללא-גבולות לציון יום חופש העיתונות. כותרת המשנה דיווחה כי "בין הגופים החדשים ברשימה – צה"ל, חמאס ומנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית". בגוף הכתבה נכתב כי "הארגון, שבסיסו בפריז, נימק את החלטתו להוסיף השנה את צה"ל לרשימה השחורה בטענה שבשנה החולפת הוא הפך עיתונאים המסקרים את פעולותיו ברצועת עזה – ליעד. הארגון מזכיר את הריגתו של פאדל שנאעה, צלם סוכנות רויטרס, מפגז טנק ישראלי בחודש אפריל 2008".

שעה קלה לאחר הפרסום שונתה הכתבה וצה"ל נעלם ממנה, כפי שדיווח חשבון הטוויטר notIDFspokesman, שמפעיליו האנונימיים מגדירים אותו כמקום שבו "אנחנו סותרים את התעמולה של idfspokesperson [הטוויטר הרשמי של דובר צה"ל]". "ויינט שינו את תוכן הכתבה (בעברית) על (העדר) חופש העיתונות ומחקו ממנו את צה"ל", כתבו (באנגלית במקור).

המחיקה הלא מוסברת העלתה ריח של צנזורה לאומנית באפו של יוסי גורביץ, עיתונאי ("כלכליסט") ובלוגר ("החברים של ג'ורג'"), שמרבה למתוח ביקורת על צה"ל, המכונה אצלו לעתים "הבהמה הירוקה".

בפוסט שפירסם תחת הכותרת "מיניסטריון האמת של ynet" כתב גורביץ: "צה"ל נמחק לחלוטין, גם מהכותרת וגם מהטקסט. ממש הקומיסר הנעלם. במקום הטקסט המקורי, שלא עושה כבוד לצה"ל, יש טקסט Hasbara קלאסי, שמאפשר לישראלי הממוצע להמשיך להתגרד בשביעות רצון. כל הצרות האלה שייכות, כרגיל, למאורת החיות שמקיפה את הווילה שלנו בג'ונגל. [...] כשעיתון מתחיל להתחנף לקוראיו עד כדי כך שהוא מעוות את המידע שהוא מגיש להם, הוא מועל בתפקידו. הוא הופך להיות שופר – וחותר תחת זכות קיומו שלו. חבל שזה המקום אליו בחר ynet ללכת".

פוסטר קמפיין 25 שנה לעיתונאים-ללא-גבולות

פוסטר קמפיין 25 שנה לעיתונאים-ללא-גבולות

בשעות הערב המאוחרות שמע על כך עורך החדשות של ynet, גיא רונן, ונזעק להגן על כבודו המקצועי. בשיחה עם "העין השביעית" הסביר כי כתב ynet שטיפל בידיעה קרא את הדיווח בסוכנויות הידיעות AFP, ביקש להרחיבו וגלש לאתר עיתונאים-ללא-גבולות לקרוא את הדו"ח המקורי. "או שהוא לא שם לב, או שבאתר עצמו היתה טעות, והיה שם הדו"ח של 2008", הסביר רונן. "אני עד עכשיו לא הצלחתי להבין, וגם הוא לא הצליח להבין, אם הוא טעה ולא שם לב שזה 2008, או שהם טעו".

ואכן, בעוד הדו"ח של 2008 מדבר על מבצע "עופרת יצוקה" ומבקר את צה"ל, חמאס והרשות הפלסטינית, הדו"ח העדכני לא מזכיר מידע חדש על ישראל. לדברי רונן, כחצי שעה עד שעה אחרי הפרסום המקורי תוקנה הידיעה כך שתשקף את הדו"ח העדכני.

"מה שגורביץ כתב בכל מקרה לא נכון, זה לא זדוני ובטח שלא פוליטי", אמר רונן, "אין פה שום סתימת פיות של מיניסטריון האמת, אנחנו מספיק מבקרים את צה"ל", הוסיף. באימייל ששלח הערב לגורביץ כתב: "מעבר לתיקון המיידי הנדרש כאן מצדך, אני מצפה להבהרה/התנצלות באותו פורום ובאותה תפוצה בה נכתב המאמר המקורי, שכבר מתפשט כאש בשדה קוצים. ולהבא – בעיקר ממי שמתיימר למתוח ביקורת פוליטית עיתונאית – ניתן לצפות שיעשה את המינימום העיתונאי הנדרש: לבקש תגובה מהגוף המבוקר".

את תגובת יוסי גורביץ לא הצלחנו לקבל עד מועד הפרסום.

עדכון 5.5.10

בעקבות הערות של קוראים בדקתי את הדברים שנית, והתברר לי כי טעיתי כשכתבתי כשבדו"ח אין מידע חדש על ישראל: ישראל, חמאס ופתח אמנם לא מוזכרים בתמצית של הדו"ח באתר עיתונאים-ללא-גבולות, אולם הם כן מופיעים ברשימת 40 הטורפים בדו"ח עצמו, המכיל מידע עדכני על הפגיעה של ישראל, חמאס ופתח בעיתונאים ב-2009–2010.

יוסי גורביץ שוחח בלילה עם גיא רונן ועידכן את הפוסט, כשהוא מצר על כך שלא ביקש תגובה מ-ynet ("פשלה קשה שלי"). רונן עידכן את הידיעה ב-ynet, וכעת מופיעים בה צה"ל וחמאס.

"את מה שיש לי לומר כתבתי בעדכון בבלוג שעלה בליל אמש", מסר לי הבוקר גורביץ. "אני רוצה להדגיש שבניגוד לדבריו של גיא רונן אמש, הדו"ח של עיתונאים-ללא-גבולות מכיל את צה"ל, גם היום, ברשימת הטורפים שלו; שהדו"ח מעודכן עד לראשית 2010; וש-ynet העלו לכתבה את הטקסט המקורי שלה".

גיא רונן מסר: "בתחילה לקחנו בטעות את הדו"ח של 2008, שהופיע באתר עיתונאים-ללא-גבולות, ומכאן מקור הטעות. כשהם תיקנו את הטעות שלהם חשבנו שצה"ל לא מופיע בדו"ח, והסרנו אותו מהידיעה. בדיעבד התברר שגם בדו"ח החדש צה"ל מופיע, והידיעה תוקנה שוב. ynet מבקש להדגיש את המובן מאליו מבחינתו, שלא היה ולא יהיה לו שום עניין להגן על גוף ממלכתי שמופיע בדו"ח עולמי כגורם מבוקר. אין ב-ynet הטיה פרו-ממסדית או הטיה לאחד הצדדים. אם נעשתה טעות, היא נעשתה בתום לב ותוקנה".