טלפון ציבורי בבאר-שבע (צילום: סרג' אטאל)

טלפון ציבורי בבאר-שבע (צילום: סרג' אטאל)

אלף מילים, חלקן בכתום

הכותרת הראשית המשמעותית של הבוקר מופיעה בעיתון "הארץ": "בזק שוב מחליפה ידיים: חיים סבן ימכור את חלקו ב-7 מיליארד שקלים". אמיר טייג מדווח על העסקה המתקרבת באופן בלעדי ב"הארץ", ומרחיב ב"דה מרקר" על השינוי במפת השליטה בשוק התקשורת הישראלי.

"מעריב" מורח לרוחב כל מרכז עמוד השער תצלום של כרזת מחאה בגנות פינוי התנחלויות אשר הונפה אמש בטקס השבעת טירונים בכותל. רועי שרון ואמיר בוחבוט מדווחים כי בזמן שמפקדם נאם, הביעו החיילים את עמדתם הפוליטית. "'גדוד שמשון לא מפנה בחומש', נכתב בצבע כתום – המזוהה עם המאבק נגד ההתנתקות – על השלט שהניפו חיילי אחת המחלקות למול עיניהם המשתאות של מפקדי החטיבה ומאות האורחים", מדווח בידיעה המלאה בעמוד 5.

מעל לטקסט זה, כמו גם לרוחב כל השער של העיתון, תצלומים של האירוע [מירי צחי, באדיבות 'חומש תחילה'] ובהם נראה שלט שעליו נכתב נוסח שונה ("'שמשון' לא מפנים את חומש"), כשרק המילה חומש צבועה כתום. צבי זינגר, המדווח על האירוע ב"ידיעות אחרונות", וחיים לוינסון, המדווח עליו ל"הארץ", כוללים אף הם בדיווחם נוסח שלט שונה מזה המופיע בתצלום המלווה את הידיעות.

ל"ידיעות אחרונות" השער הפחות אטרקטיבי הבוקר. השליש המרכזי בו, זה שבין ההפניות לכתבות המוסף שבחלק העליון ובין הפרסומת שבתחתית, השליש השמור לכותרות חדשותיות -  כולל חמש כותרות שונות, מעלייה במחיר המים ועד לסקר המעלה כי מצבה של מפלגת העבודה בכי רע. הכותרת הראשית שמורה לפרשת שמעון (מוני) פנאן – "לקוחות 'הבנק' יזומנו לחקירה".

לקראת קטסטרופה כללית

בעוד שכמעט כל מוסף שמכבד את עצמו מפרסם הבוקר רשימת אשכבה למכבי תל-אביב, בעמודי החדשות נמשכים הגילויים בפרשה. אורי בלאו מדווח ב"הארץ" כי המשטרה ידעה על עסקיו המפוקפקים של פנאן זה שנתיים, "אך החומרים הועברו מיחידה משטרתית אחת לשנייה, ובסופו של דבר לא נפתחה חקירה".

לפי הדיווח, המידע נגע למעורבותם של שופטי כדורסל בהשקעות. מוזכר השופט סמי בכר, ששריקה מעוררת מחלוקת שלו במשחק גמר בין קבוצת מכבי תל-אביב להפועל ירושלים, במאי 2007, תרמה לנצחון מכבי. בלאו מדווח גם כי פנאן היה נתון למעקב של אנשי מס-הכנסה. שי גולדן, בטור נלווה, כותב על ההשלכות הקטסטרופליות ("אסון של ממש לספורט המקומי") במקרה שיתברר כי שופטים היו מעורבים בהשקעות אצל פנאן.

את הידיעה של בלאו מלווים תצלומים של חמישה אנשים הקשורים לפרשה – תצלום אחד גדול וארבעה קטנים. התצלום הגדול הוא של ציון נתן, לשעבר חשב מכבי תל-אביב, אף שחלקו בידיעה פצפון ומסתכם בציטוט קצר בסיומה, בלי שאפילו שמו המפורש יוזכר. אתמול פורסמה בשער "הארץ" כותרת שלפיה נתן "ירד למחתרת וחושש לחייו". בידיעה שהופיעה מתחת לכותרת זו [יניב קובוביץ' ודוד מרואני] לא נמסר כי נתן "חושש לחייו", אך נטען כי ירד למחתרת ולא הגיע להלוויית פנאן, שתי טענות שנתן הכחיש אתמול בראיונות שהעניק לתקשורת. התצלום המופיע הבוקר ב"הארץ" מציג אותו כשהוא "יוצא מאולפני ערוץ 2". תיקון רשמי לידיעה שהתפרסמה בעיתון אתמול לא מופיע. גם לא אזכור להכחשותיו של נתן.

אביעד פוהורילס מדווח ב"מעריב" כי לפנאן היו חשבונות בנק "בשווייץ ובמדינה במזרח הרחוק", שם הפקיד את כספי לקוחותיו. פוהורילס מביא גם מדברי יעקב שני, שחקן כדורגל לשעבר, שהיה בין המשקיעים בתוכנית החיסכון של פנאן, המספר על הריבית שהובטחה (18% לשנה) ועל הדרך שבה הפך למשקיע ("שמעתי מחברים בארץ על הריביות שמוני נותן").

דווקא ב"ידיעות אחרונות", העיתון שבו הפרשה מתכבדת בכותרת הראשית, מתפרסם המידע הפחות מסעיר. גד ליאור מדווח שמנהלי רשות המסים החליטו אתמול לפתוח בחקירת הפרשה.

הודעת הרגעה

לכל קוראי "ידיעות אחרונות" שמצאו את עצמם הבוקר בלסת שמוטה מול ידיעת התצלום בראש עמ' 11, המתמקדת באירוע שהתקיים אתמול בהשתתפות יו"ר אי.די.בי נוחי דנקנר, ושבתצלום הצמוד לה דיוקנו של דנקנר אינו מופיע - אתם מוזמנים להחזיר את הלסת למקומה. אם תדפדפו עוד עמוד אחד בעיתון תגלו כי העולם טרם הועמד על ראשו: בעמ' 12 מופיעה ידיעת תצלום נוספת, על אירוע אחר מאתמול שבו נטל דנקנר חלק. בתצלום הצמוד לטקסט הקצר על האירוע מתנוסס דיוקנו של האיש.

לא כולם עלוקות

נחום ברנע מביא בטורו ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" קטעים משיחה שניהל עם הפילוסוף הצרפתי ברנאר-אנרי לוי. בין היתר שואל אותו ברנע מה דעתו "על התקשורת החדשה, על תרבות האינטרנט". לוי משיב לו כי "לתקשורת הישנה יש דעה טובה מדי על עצמה", ומסביר כי כמו שיש עיתונות טובה ורעה, כך יש גם אתרי אינטרנט טובים ורעים.

נראה כי ברנע, שניהל בשבועיים האחרונים פולמוס עם הבלוגוספירה על תרומתה לדיון הציבורי, מגמיש את עמדתו. מיד בהמשך הטור הוא מביא בהרחבה ציטוטים מכתבה שהתפרסמה באתר האינטרנט "דה דיילי ביסט", על מצבו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. אתר זה, נבהיר למי שאינו מכיר, הוקם כמתחרה הגדול של ה"הפינגטון פוסט", האתר שבו התפרסמה הרשימה שחוללה את הסיבוב האחרון בחילופי המהלומות המילוליות בין ברנע לבלוגוספירה.

חדשות חוץ

שני עיתונאים פקיסטנים מתראיינים למוספי סוף השבוע. ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" מראיינים איימי גינזבורג ודניאל בטיני את "העיתונאי הפקיסטני הבכיר" פארוק חאן פיטפי. בפקיסטן מתנהלת בימים אלה מערכה גדולה במלחמה בין הצבא לטליבאן, מלחמה ששמעה כמעט שאינו מגיע לקוראי העיתונים הישראליים. מעט עליה ניתן ללמוד מהראיון עם חאן פיטפי. "דעת הקהל בפקיסטן נגד הטליבאן מעולם לא היתה איתנה כל-כך כמו עכשיו", הוא אומר.

במוסף "הארץ" מתפרסם ראיון שערך יוסי מלמן עם חאמד מיר, "העיתונאי-שדרן הפקיסטני המפורסם ביותר בעולם", שעומד להוציא ביוגרפיה על אוסמה בן-לאדן. מלמן שומע ממנו על פגישותיו עם בן-לאדן ועל הכלל הפשוט שחייב למלא כל עיתונאי המראיין טרוריסט. "כשאתה הולך לראיין טרוריסט, יש דילמה לא פשוטה", אומר מיר. "עליך לזכור ולשנן לעצמך: אל תניח לו להפוך אותך למכשיר שלו".

בימים שני-שלישי: החרפה ביחסים עם טורקיה

במדור ההורוסקופ במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" [מרים בנימיני] מתפרסמת פרשנות אסטרולוגית ליחסי ישראל והאו"ם: "מפה משותפת של האו"ם ומדינת ישראל מצביעה על מאבקי כוח וויכוחים על הדרך ועל הכוונות, אבל בסופו של דבר תמיד, גם במצבים שנראים חסרי פתרון, ישראל יוצאת בסדר ובשורה התחתונה מגיעים תמיד להסכמה".

קלישאות

ליאור אל-חי, אתי אברמוב וישראל מושקוביץ מדווחים בעמ' 3 של "ידיעות אחרונות" על השחקן אלי גורנשטיין, שעלה אתמול על הבמה לביצוע הצגת יחיד שעות אחדות לאחר שנפצע בתאונת דרכים. לידיעה מוצמד תצלום של גורנשטיין [תומריקו] כשגבס לרגלו והוא נעזר בקב. כותרת הידיעה, שפרושה לרוחב ראש העמוד, קוראת: "ההצגה חייבת להימשך".

בעמוד האחורי של "ידיעות אחרונות" מדווח דני אדינו אבבה כי צופי ההצגה "אלמה" נשלחו אמש לביתם באמצע ההופעה בעקבות אי-נכונות של מהנדס בטיחות לאשר כניסה למשאית שהיתה אמורה לקחת חלק במופע. אדינו אבבה פותח את דיווחו במלים "ההצגה לא חייבת להימשך"

בפרסומת הסמויה מסתתרת מודעה

בתחתית עמ' 11 של "מעריב" מתפרסמת ידיעת תצלום שבה נראה "נדב כספי, המשנה למנכ"ל 'מעריב', מעניק מסך 52'' של פוג'יקום וחופשה זוגית ברשת מלונות רימונים לזוכה במשחק הקיץ הגדול של 'מעריב': דורון שמש מרחובות", לשון כיתוב התצלום. ברקע התצלום, שמהווה פרסומת לחברת פוג'יקום, נראית מודעת פרסומת לחברת פוג'יקום שהוצבה לצד המשנה למנכ"ל והזוכה המאושר.

ענייני תקשורת

בכל העיתונים מדווח כי מועצת הרשות השנייה תפרסם ביום השני הקרוב מכרז חדש לערוץ 10.

נדב איל מדווח במדור חדשות החוץ של "מעריב" על המהומה שהתרחשה מחוץ לבניין ה-BBC בלונדון, לקראת קיום ראיון עם מנהיג מפלגת הימין הקיצוני, ניק גריפין. "אני רוצה להודות למעמד הפוליטי השליט על כך שהם כל-כך טיפשים", מצטט איל את דברי גריפין בכניסה לבניין. "המהומה שהם יצרו העניקה לנו הכרה ציבורית ברמה שלא הכרנו".

ליאונרד דאוני, סגן נשיא ה"וושינגטון פוסט", מסכם במאמר שתורגם והופיע ב"גלובס" את קריאתו לממשל בארה"ב שיתמוך בעיתונות.

ירון לונדון ומוטי קירשנבאום מתראיינים למוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות" ומשוחחים עם יהודה נוריאל ואיתי סגל על סוד הצלחת תוכניתם ועל היחסים ביניהם. הראיון המשותף מעניין ומרגש, והעובדה כי השניים אינם מתוארים בכתבה אף פעם אחת כ"הזקנים מהחבובות" היא הישג קטן בפני עצמו.

את טורו השבועי במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" מקדיש הפעם יאיר לפיד לדניאל בוסטרום, העיתונאי השבדי שפירסם את הטענות כי חיילי צה"ל הורגים פלסטינים למטרת גניבת אבריהם, ושאיתו הוא אמור לשוחח במסגרת כנס דימונה לתקשורת. לפיד מבטיח שיגיד לבוסטרום שהוא אנטישמי.