כמעט עשור לאחר שהוגשה, התביעה הייצוגית שהגיש אוהד בן-חמו נגד פייסבוק הגיעה לסיום באישור הסכם פשרה לפיו החברה האמריקאית תשלם 4 מיליון שקלים לקרן התביעות הייצוגיות. הכנסות מטא, חברת האם של פייסבוק, עמדו ברבעון הראשון של 2023 על 28.7 מיליארד דולר.

בספטמבר 2014 הגיש בן-חמו בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת פייסבוק העולמית בגין ניטור הודעות פרטיות של המשתמשים ושימוש במידע.

לפי כתב הבקשה שהגיש, המחדל של פייסבוק התגלה בשנת 2012, כשהתברר כי החברה ליקטה את הקישורים שהועברו בהודעות פרטיות בין משתמשיה. בעקבות זאת הוגשה בארה"ב תובענה ייצוגית נגד פייסבוק, במהלכה התברר כי פייסבוק שיתפה את המידע שליקטה מההודעות הפרטיות עם גורמים שלישיים שונים. בשל כך דרש בן-חמו כי פייסבוק תשלם 100 דולר לכל משתמש ישראלי ששלח או קיבל הודעת פייסבוק פרטית. את בן-חמו ייצגו עורכי-הדין עמית מנור, יוקי שמש וגרגורי פאוסט-קורצ'מני.

בפייסבוק טענו כי יש לסלק את התביעה על הסף, בין היתר בטענה כי יש לנהלה בארה"ב. בשנת 2016, בהחלטה תקדימית, דחתה השופטת אסתר שטמר את הבקשה וקבעה כי ההליך יתקיים בישראל.

עוד טענו בפייסבוק, באמצעות עורכי-הדין יעקב שרביט, יצחק שרגאי, פיני דואק ואלעד וולפסטל, כי כלל לא נפגעה פרטיותם של משתמשיה. לטענת החברה, היא לא ניטרה ולא קראה את ההודעות הפרטיות של משתמשיה. כל שעשתה הוא "ריכוז אוטומטי של נתונים מצטברים ואנונימיים לחלוטין לצורך שימוש במסגרת מדדים רגילים של פונקציונליות האינטרנט", ומכל מקום חדלו לחלוטין מהנוהג הזה כבר לפני שנים.

לפני כחצי שנה הגישו הצדדים לבית-המשפט בקשה לאישור הסדר פשרה, אליו הגיעו אחרי גישור שנערך בפני עו"ד ד"ר עמוס גבריאלי. לפי ההסכם, מבלי להודות בכל טענה, תעביר מטא 4 מיליון שקלים לקרן לתובענות ייצוגיות אשר תשקיע את הסכום בפעולות כגון "חינוך לפרטיות, הגנה על פרטיות ופיתוח טכנולוגיות להגברת הפרטיות".

השופט רמי חיימוביץ מבית-המשפט המחוזי מרכז-לוד, אישר לפני ימים אחדים את ההסכם, כולל פסיקת שכר טרחה בסך מיליון שקלים לבאי-כוחו של חמו וגמול בסך 96 אלף שקלים לחמו עצמו.

46065-09-14

* * *

להורדת הקובץ (PDF, 370KB)