אמש דיווח "האטלנטיק" על ממצאם אחרון והמרגש של המורדים שנכנסו למפקדתו של רודן לוב בטריפולי: הדרכון הדיפלומטי של מחמוד קדאפי, בנו הבכור של מועמר קדאפי. הידיעה נסמכת על סרטון שפורסם ביו-טיוב ומתעד, לכאורה, את הדרכון הדיפלומטי. אגב כך חושף הדרכון כיצד בחר קדאפי לאיית את שמו באנגלית במסמך הרשמי של מדינתו.

התעתיק האנגלי לשמו של הרודן הלובי היה מקור להתכתשויות לשוניות רבות בתקשורת העולמית. בספטמבר 2009 פירסם האתר ABCNews.com כתבה שמנתה 112 דרכים שונות שבהן אייתו כלי תקשורת זרים את שמו של קדאפי.

זמן רב היה נדמה שכל עיתון בעל שם מעוניין להטמיע את התעתיק שנבחר מטעמו לשמו של שליט לוב. ה"אטלנטיק" דיווח שה"לוס-אנג'לס טיימס" נהג להשתמש ב-Kadafi (קדאפי); ה"וושינגטון פוסט" קרא לו Gaddafi, ואילו מחלקת המדינה האמריקאית העדיפה להשתמש ב-Qadhafi. במרץ השנה פירסם בלוג מהעיר דנבר שבארה"ב פוסט מפליל שבו תועדו שלוש דרכי איות שונות שבהן השתמש ה"Denver Post" המקומי בשבוע אחד.

סוכנות הידיעות AP פירסמה בעבר כתבה שבה נטען כי קדאפי עצמו הוגה את שמו Gath-thafi (גאת-תאפי). לעומת זאת, בשנות ה-80 נהג קדאפי לחתום באנגלית על מכתבים ששלח למנהיגי המערב בשם El-Gadhafi.

מקורו של אחד האיותים הנפוצים באנגלית, Gaddafi, נובע מהדיאלקט הלובי. אף שלפי התעתיק המדויק מערבית, איות שמו של קדאפי צריך להיות Qadhafi (القذافي), רוב כלי התקשורת הבינלאומיים בחרו להשתמש באיות שיתאים לאופן הגיית שמו על-פי הדיאלקט המקומי.

אחת הסיבות לבלבול בנוגע לאיות שמו של קדאפי היא ככל הנראה סירובו לדבר בציבור בשפה שאיננה ערבית, וזאת חרף השמועה שהוא דובר אנגלית ואיטלקית שוטפות. סרטון היו-טיוב שמתעד את דרכונו עשוי לשים קץ לוויכוח הממושך. בדרכון הדיפלומטי אוית שמו של קדאפי, באופן מפתיע למדי, כ-Gathafi (גאתהאפי).

חדשות משמחות נוספות מלוב נרשמו עם שחרורם של 30 העיתונאים שהוחזקו במלון ריקסוס בחמשת הימים האחרונים. "הגרדיאן" דיווח שהקבוצה שוחררה הודות לכישורי הערבית של מפיק טלוויזיה וצלם שנמנו עימה. על-פי הדיווח, השניים פנו אל רגשותיהם של השומרים והתחננו בפניהם להרשות להם לצאת כדי שיוכלו לראות את משפחותיהם. לאחר השחרור הגיעו העיתונאים אל טריפולי המשוחררת באמצעות כלי רכב של הצלב-האדום והשגרירות הסינית.

"המצב היה מייאש ביותר", סיפר כתב ה-BBC מתיו פרייס לרדיו 4 של הרשת הבריטית. "המצב הידרדר במהלך הלילה, כשנעשה לנו ברור שאנחנו לא יכולים לעזוב את המלון מרצוננו החופשי [...] אנשים חמושים הסתובבו במסדרונות [...] היו צלפים על הגג".

העיתונאים סיפרו שנראה היה ששוביהם מאמינים כי בכל רגע יחול מהפך בשדה המלחמה. "היו שני שומרים חמושים, מנאמניו של קדאפי, שהאמינו שכוחותיו ינצחו בקרב. הם אמרו שבנו של קדאפי, סייף אל-אסלאם, הורה להם להשאיר אותנו במלון ולשמור עלינו", אמר פרייס. "מדהים לחשוב שהם האמינו בזה למרות כל מה שמתרחש סביבם בעיר", הוסיף.

נכון לעכשיו, הקרבות בטריפולי בין נאמניו של קדאפי למורדים טרם שככו, והעיתונאים עדיין בסכנה. "הגרדיאן" דיווח היום כי ארבעה עיתונאים איטלקים נחטפו על-ידי נאמניו של קדאפי. לפי מקור במשרד החוץ האיטלקי, העיתונאים נעצרו בעודם נוסעים בקרבת העיר זאוויה, השוכנת 30 ק"מ ממערב לטריפולי. הקונסול האיטלקי בבנגאזי שוחח עם בני-הערובה ושמע כי הם מוחזקים בדירה בקרבת מפקדתו של קדאפי ומלון ריקסוס.