המשבר הכלכלי המחריף משפיע בזמן האחרון לא רק על שכר העיתונאים ותנאי עבודתם, אלא גם על היקף התוכן המתפרסם בעיתונים מדי יום. גם העיתון הכלכלי "דה-מרקר" נפגע, כנראה, בשבועות האחרונים מאילוצי הקיצוצים, וצימצם את מספר העמודים המוקדשים בו לפרסום נתוני הבורסה.

מרבית קוראי העיתון חולפים, אולי, על פני עמודים אלה בלי לתת בהם מבט, אך עבור משקיעים, פרטיים ומוסדיים, מדובר במסד נתונים חיוני. לאורך השנים הלכו וגדלו מספר העמודים והיקף הנתונים שסיפק "דה-מרקר" לקוראיו. בגיליון הראשון של "דה-מרקר", מינואר 2005, תפסו נתוני הבורסה 11 עמודים, וכללו, בין היתר, את נתוני מניות ת"א 25 ות"א 75, נתוני מניות היתר, האופציות על מדד המעו"ף, שערי אג"ח ושלושה עמודים של נתוני קרנות נאמנות. שנה אחר-כך נוסף עמוד אחד למדור הבורסה, ובמחצית 2007 הגיע מספרם ל-14 עמודים, הכוללים ארבעה עמודים שלמים המוקדשים לקרנות הנאמנות.

ממדים אלה נשמרו גם במהלך שנת 2008, עד למחצית השנייה של חודש דצמבר. אלא שאז, בלי שקוראי העיתון יקבלו כל הודעה מסודרת בעניין, צומצם מספר העמודים לעשרה בלבד, וזאת תוך השמטת נתוני האופציות על המעו"ף. השבוע קטן מספרם עוד יותר – רק שמונה עמודים של נתוני בורסה, מהם רק שני עמודים (במקום ארבעה עד כה) המוקדשים לנתוני קרנות הנאמנות.

למי שלא בקי ופעיל בשוק ההון, השינויים האלה חסרי משמעות, אך גם הוא יוכל להבין כי להבדיל מכתבות מגזין, למשל, נתוני הבורסה הם כלי שימושי מובהק למשקיעים. משיחות עם מנהלי השקעות ויועצים פיננסיים עולה כי נתוני שוק האופציות על המעו"ף, שכאמור פורסמו מיומו הראשון של "דה-מרקר", מתייחסים לשוק המגלגל מחזורים עצומים ופונה בדרך כלל, מפאת אופיו, למשקיעים מתוחכמים יותר.

צמצום מספר עמודי הנתונים המוקדשים לקרנות הנאמנות גם הוא פוגע במשקיעים המקצועיים, כיוון שהוא מותיר את המשקיע הפוטנציאלי עם נתונים לגבי הקרנות הגדולות ועתירות ההון בלבד, שממילא חשופות יותר בתקשורת, וללא מידע על הקרנות הקטנות, שלעתים מגלמות הזדמנויות קורצות לבעלי עין חדה. אמת, ניתן למצוא כיום כל נתון באינטרנט, ואין עוד צורך להתבסס אך ורק על עמודי העיתונות המודפסת, אך עיתוני הכלכלה עדיין מספקים שירות חשוב כשהם מקבצים את הנתונים הרלבנטיים יחדיו, ומאפשרים למשקיעים למצוא את הנתונים בפשטות ובנוחות, לאורך כל היום וללא תלות בחיבור אינטרנטי.

לשם השוואה, בעיתון "גלובס" מתפרסמים (נכון להיום) 13 עמודים של נתוני בורסה, כולל נתוני האופציות על מדד המעו"ף וארבעה עמודים המוקדשים לנתוני קרנות הנאמנות. בעיתון "כלכליסט" מופיעים שישה עמודים בלבד, ללא שוק האופציות על המעו"ף. נראה, אם כן, כי הצעד האחרון של "דה-מרקר" מקרב אותו אל דגם העיתון הכלכלי המבקש לפנות אל הקהל הרחב יותר, ומרחיק אותו מדגם מהעיתון המעדיף את קהילת המשקיעים המקצועית.

סמי פרץ, עורך "דה-מרקר", מסר את התגובה הבאה: "ביצענו כמה שינויים בעמודי הנתונים כדי להתאימם לצרכים העיקריים של הקוראים. בחלק מהנתונים הוגדל הפונט ואורגנו הטבלאות מחדש, וחלק מהנתונים שפחות רלבנטיים לקוראים הוסרו מהטבלאות. אנחנו מקווים שבעקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות ואימוץ האינטרנט נוכל יחד עם שאר העיתונים להקטין את מספר העמודים של הנתונים, לרווחת כדור הארץ".