"ייגר שלום", כתב לי אחד הקוראים לפני כמה ימים, "קמתי בבוקר במטרה לראות את השידור החוזר של המשחק מסדרת גמר ה-NBA, וכמובן שערוץ הספורט העלה את חמתי שוב. שידור חוזר רק בערוץ בתשלום. תמיד ראיתי את השידורים החוזרים או ב-5 או ב-5 פלוס, ואז הם התחילו להתחכם: לא ראית בלילה – לא תראה בכלל. עד מתי?".

גם בימים של המשך המניפולציות של ערוץ הספורט על צופיו, יש תקווה. קוראים לה הערוץ הראשון. עבור אוהד הספורט המושבע, לוח השידורים של הערוץ הראשון בחודש המונדיאל הוא בבחינת חלקת אלוהים גדולה. בשנים האחרונות התרגלו צופי הספורט לשגרת הסחטנויות הנהוגה בערוצי התשלום על שלוחותיהם וענפיהם, ואליהן מתווספים כל הזמן חידושים טכנולוגיים ב-29.90 שקל לכל גאדג'ט (ועוד לא הזכרנו את המתקפה האכזרית של פרומואים כפויים).

ופתאום, כמו נס, אוהדי הספורט מקבלים בחינם ובמשך כעשר שעות מדי יום כל מה שבימים רגילים הם יכולים רק לחלום עליו: כדורגל נטו במפעל הגדול בעולם. הערוץ הראשון, מדורת השבט המסורתית, הנמצא בסכנה קיומית תחת מגפי הממשלה, מחזיר עטרה ליושנה.

אולפן המונדיאל של הערוץ הראשון (צילום מסך)

אולפן המונדיאל של הערוץ הראשון (צילום מסך)

ברמה העקרונית, המונדיאל מספק הזדמנות לחוות, ולו לתקופה קצרה, את הטלוויזיה כפי שהיתה צריכה להיות: ספורט לכל בית, בלי הבדלי ערוצים ובלי לעשות חשבון מי שילם למי וכמה. שני המונדיאלים הקודמים שודרו ברובם בערוצי התשלום. הערוץ הראשון המושמץ מחזיר את כל צופי הספורט להיות שווים בין שווים, בלי שמישהו יחוש מרומה.

הערוץ הממלכתי הלך על כל הקופה וביצע גיוס כללי לטובת אליפות העולם בכדורגל. גם הצופים המסורתיים, שכדורגל הוא לא כוס התה שלהם, סופחו לטרנד על כורחם. כמעט בכל רגע נתון, הכדורגל פורץ מהמסך. אלה ימים של חסד, שאפשר לראות בהם סוג של תיקון למצב המדכא של שידורי ספורט שנדרסו ברגל גסה לטובת הכסף הגדול.

שידורי המונדיאל מתמקמים בצמרת הרייטינג, קברניטי הערוץ הראשון מתמוגגים, ואפשר רק לקוות שימי העדנה הללו יעניקו להם את הדחיפה לרכוש גם בעונה הבאה את זכויות השידור של המשחק המרכזי בליגת-העל. בימים כאלה אפשר להניח לכל התקלות והמבוכות הקטנות שהשידורים מרוממה מספקים. כמה מבקרי טלוויזיה ממשיכים להיטפל אליהן בחדווה משונה, בלי לקלוט את גודל הרגע. הערוץ הראשון מציע, נכון להיום, אוטופיה – ממומשת – של חוויית צפייה נקייה ונדיבה, והוא ראוי לכל המלים הטובות.

3 קטנות מונדיאל

בקטנוניות. אחרי כל המחמאות לערוץ הממלכתי, ניטפל לרגע גם אנחנו לתקלה קטנה, אבל כזו שעניינה קטנוניות: חבל שבכתוביות בתחתית המסך המבשרות על "משחקי היום" נשמט המשחק המשודר בערוץ 2. אם אתר האינטרנט של רוממה, המכנה את עצמו "אתר המונדיאל הרשמי של ישראל", לא טורח לציין שמחר תשחק איטליה מול פרגוואי רק מפני שהמשחק ישודר בערוץ אחר, זה לא אתר מונדיאל רשמי, אלא עוד אתר פנקסנות.

איך שכחתם את פנטסיל. ב"ידיעות אחרונות" ציינו לקראת המשחק של גאנה מול סרביה כי הזווית הישראלית במשחק היא הקשר הגנאי, דרק בואטנג, ששיחק בעבר בבית"ר ירושלים. לא ברור איך שכחו את הזווית הישראלית הנוספת – המגן הגנאי ג'ון פנטסיל, שמשום מה לא הוזכר. דווקא פנטסיל הוא זה ששיחק את כל 90 הדקות, בעוד שבואטנג לא שיחק אפילו דקה.

פוליש ואקס. ספורט וואלה הדעתני עדיין לא מבריק בסיקור המונדיאל, אם כי יש לו די זמן להשתפר. לפחות אפשר ליהנות אצלם מהפנינה הסאטירית של "בראש ובראשונה" עם יועד אלפרון, שחזרה לככב לכבוד חגיגת הכדורגל. 

לתגובות: yegerm9@walla.co.il