ערוץ "חברה" באתר nrgמעריב עתיד לרדת מהרשת, כך נודע השבוע לשני עורכי הערוץ, ליאור לרנר ויאיר נתיב. כיוון שלאתר nrg אין עורך ראשי במשרה מלאה, ההודעה על הורדת הערוץ נמסרה לשני עורכיו על-ידי יואב גולן, סגן עורך העיתון "מעריב". הערוץ אמור להיעלם מהאתר בימים הקרובים, ייתכן שעוד היום.

ערוץ "חברה" של nrg עלה לאוויר לפני כשנה וחצי, לקראת ה-1 במאי 2009. התאריך לא היה מקרי, כמובן. יוזמו של הערוץ ועורכו הראשון, יאיר טרצ'יצקי, ביקש להופכו לזירה תקשורתית שתוקדש כולה לסיקור וניתוח החברה בישראל, מנקודת מבט שעבורה ה-1 במאי אינו סתם עוד יום בלוח השנה. טרצ'יצקי זכה לגיבוי ראשוני מדורון גלעזר, אחד משני עורכי "מעריב" באותה תקופה, אך כמה ימים לאחר ייסודו התפטרו עורכי "מעריב", ובכך, נראה, נחרץ גורלו של הערוץ.

במשך כשנה וחצי פעל ערוץ "חברה" כמעט ללא תקציב, מתוך תקווה שכש"מעריב" ייחלץ מצרותיו הכלכליות יוכל למלא באופן ראוי את תפקידו המקורי. תחילה, כאמור, נערך על-ידי טרצ'יצקי, כשזה פרש החליפה אותו קרן טאוב, ולאחרונה היה הערוץ תחת אחריותם של לרנר, עורך קבוע באתר, ונתיב, שעסק נוסף לכך בפרויקטים במגזינים הנלווים לעיתון המודפס.

בלא תקציב נאלצו העורכים להסתמך על התכנים של כתבי העיתון המודפס ומקורות חופשיים ברשת. כעת, דווקא לאחר השקעתו של זכי רכיב ב"מעריב", כשנראה כי העיתון כבר אינו בסכנת סגירה, הוחלט לקצץ במעט התקציב שהוקדש לערוץ ולסוגרו.

רק לפני כחודש הצהיר עורך "מעריב" בשיחה עם "העין השביעית" כי קיבל החלטה מערכתית לתת מעל דפי העיתון במה נרחבת לנושאים חברתיים. "כל פעם שעולה רעיון חברתי", אמר, "אנחנו שמים עליו את הדגש". ב"מעריב" סירבו להגיב.

עדכון, 9.11.10: בשעות הצהריים נעלם הקישור לערוץ "חברה" מהאתר. עורכו ליאור לרנר שלח לעמיתיו את המסר הבא: "היום, אחרי שנה וחצי, ירד ערוץ 'חברה' מהאתר. אני רוצה להודות לכל מי שלקח חלק, שייך, כתב וקרא.

"ערכתי את הערוץ במשך השנה האחרונה יחד עם יאיר נתיב, שעבד מהבית בחיפה. התקופה הזו היתה משמעותית עבור שנינו, אך לפעמים גם לא כל-כך פשוטה. תודה מיוחדת ליאיר טרצ'יצקי, שחלם על במה חברתית אמיתית באתר ופרץ את הדרך. אני אמשיך להציק לכם, בגלל שאני נשאר כאן וממשיך לערוך בדסק החדשות של nrg ובדסק של העיתון. תודה לכולם".