בעיתון "ידיעות אחרונות" ובאתר ynet דיווחו הבוקר (9.1) בהבלטה על סרטון שהגיע לידיהם המתעד את המקום שבו ניסה סמל אביתר יוספי ז"ל לחצות את נחל חילזון בגליל ונסחף אל מותו. אולם נראה שהסרטון תיעד דווקא את הזרימה בנחל הירדן ההררי, סמוך לרמת הגולן.

"התמונה שממחישה את גודל המחדל", נכתב הבוקר בשער "ידיעות אחרונות" מעל תצלום של זרימת מים איתנה. בשער העיתון לא הסתפקו בטענה כי בידיהם צילומים של הזרימה בנחל חילזון, וגם קבעו כי "בנקודה הזאת" שנראית בתצלום ניסה יוספי ז"ל לחצות את הנחל. על החתום: הכתב הצבאי יוסי יהושוע.

בכפולת האמצע של העיתון, מתחת לסטמפה "הנחל שבו נהרג אביתר", הודפסו שני תצלומים מ"הסרטון שצולם בנחל חילזון". לפי הידיעה, שפורסמה בחתימתם של יהושוע וקורין אלבז-אלוש, "סרטון שצולם במקום והגיע לידי 'ידיעות אחרונות' מעלה תמיהה האם בשעת לילה מאוחרת, בחושך, יכולים היו לוחמים להבחין בסכנה ולחצות את הנחל בבטחה".

מקור התיעוד שהגיע לידי יהושוע בקבוצת ווטסאפ של הורי החיילים בסיירת הצנחנים אשר ניווטו באזור נחל חילזון. אחד ההורים, שטען שהיה במקום האירוע, העלה את הסרטון אל הקבוצה.

"ידיעות אחרונות", 9.1.2018

"ידיעות אחרונות", 9.1.2018

באתר ynet פורסמה הבוקר ידיעה בולטת מאת יואב זיתון תחת הכותרת "הסרטון מהנחל שממחיש את גודל המחדל". בכותרת המשנה של הידיעה נטען כי "'ידיעות אחרונות' מפרסם תיעוד ממקום האסון, שבו נראה הזרם האדיר בנחל חילזון". הסרטון ששובץ בידיעה נשא את הכיתוב "נחל חילזון, יום אחרי האסון". בידיעה של ynet, אגב, נסמך הכתב על יהושוע. "סרטון שצולם במקום והגיע לידי כתב 'ידיעות אחרונות' יוסי יהושוע ממחיש את גודל המחדל", נכתב בה.

כותרת ראשית באתר ynet

כותרת ראשית באתר ynet

ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet אמנם הוצג תיעוד של נחל גועש, אולם נראה כי לא מדובר בנחל חילזון, ואף לא בנחל גלילי אחר. הצמחייה וסלעי הבזלת השחורים (שבולטים יותר בגרסת הסרטון שהעלה יהושוע לחשבון הטוויטר שלו) מרמזים כי הסרטון צולם באזור הגולן.

תיעוד שהגיע לידי "העין השביעית" וצולם אתמול בירדן ההררי, סמוך לגולן ובמרחק עשרות קילומטרים מנחל חילזון, מראה את אותו הנוף ממש שמופיע בתיעוד של "ידיעות אחרונות". אותה גדה, אותם סלעים שחורים, אותו עץ שעומד בלב הנחל. נראה כי התיעוד שהגיע לידי "העין השביעית" צולם מנקודה הסמוכה לזו שממנה צולם התיעוד שהגיע לידי "ידיעות אחרונות".

יוסי יהושוע העדיף שלא למסור תגובה לפניית "העין השביעית".

להלן תמונות מהסרטון של "ידיעות אחרונות" מול תמונות מהירדן ההררי:

"נחל חילזון", ynet

"נחל חילזון", "ידיעות אחרונות" ו-ynet

הירדן ההררי, 8.1.2019

"נחל חילזון", ynet

"נחל חילזון", "ידיעות אחרונות" ו-ynet

הירדן ההררי, 8.1.2019

 

שער "ידיעות אחרונות", 9.1.2018

שער "ידיעות אחרונות", 9.1.2018