הדיווחים הכתירו אותו כפרשן הספורט של "ידיעות אחרונות", במגזין "SportingNews" אף הציגו אותו כעיתונאי, אבל הטור הראשון של גלעד שליט התגלה כיומן חוויות של מטייל. מצויד בכרטיסי טיסה לסדרת גמר ה-NBA בארה"ב ולגמר היורו באוקראינה, פלוס מלון, פלוס אש"ל, פלוס אומנת צמודה בשם אריק הניג, הסכים החייל המשוחרר שליט לרתום את שמו ואת המוניטין שלו כ"ילד של כולנו" לטובת עסקה משתלמת, שאפשר להניח ששכר נאה בצדה.

גם "ידיעות אחרונות" הרוויחו מהמהלך. אולי לא פרשן ספורט, אבל תשומת לב אדירה ובעיקר רצונם להמשיך להתקבע עוד יותר כעיתון של המדינה. בלכידתו של שליט הם רשמו ניצחון חשוב על ערוץ 2, שניסה גם הוא לשים יד על הנכס הלאומי.

"ידיעות" הוא אלוף בלהניח יד על מרכזי קונסנזוס. מהפוליטיקאי יאיר לפיד הם מתקשים להיפרד, בינתיים צירפו את שלמה ארצי, ועכשיו שליט. הפרה רוצה להיניק, העגל רוצה לינוק, והתוצאה היא מפגן עוצמה. גימיק זה לא דבר רע לעסקים, השאלה מה מקבלים הקוראים. במקרה של שליט נראה שהתוכן הפך לעניין משני.

"במכבי תל-אביב זועמים על קולאוטי", היא כותרת שכיחה במדור הספורט של "ידיעות". NBA אינו כוס התה של קוראיהם. סדרת הגמר בין מיאמי לאוקלהומה היא אירוע הספורט השני בחשיבותו כרגע בעולם, אבל ביום ראשון השבוע קיבל ב"ידיעות" סיקור המשחק השני בסדרה טור צר אחד מלמעלה עד למטה. לא פחות ממעליב. שלושת העיתונים האחרים נתנו למשחק שטח כפול ואף יותר. "מעריב" ו"הארץ" אף מפרסמים את סטטיסטיקות המשחק. אחרי המשחק השלישי, יומיים לאחר מכן, עלו ב"ידיעות" מדרגה: שלושת רבעי עמוד, כולל טור פרשנות של ציפי שמילוביץ' מארה"ב. למזלה של הסדרה, קפצו אליה שליט והניג. לרגל האירוע היא שודרגה ב"ידיעות" היום חמישי (21.7.12) לכמעט שני עמודים.

הטור המשותף נקרא "משחק חופשי", הוא מחזיק עמוד ושמו של גלעד שליט מובלט יותר, כיאה למגה-סופרסטאר. המסר לקוראים הוא שחלקו בכתיבת הטור דומיננטי יותר, אבל התחושה היא ששליט הוא למעשה אריק הניג בתחפושת. הניג, איש תקשורת, מפיק, כלבויניק, המתרועע עם עשירונים עליונים, פוליטיקאים וידוענים, ייצג בעבר את זכויות ה-NBA בישראל. הוא ידיד של מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, ועכשיו זוכה גם לתואר המכובד "ידידו של גלעד שליט". בספורט "ידיעות" יש לו מדי יום חמישי טור קצר בשם "החמישייה". בתחילת הדרך התברג הטור בירכתי המדור בין עמוד הרכילות, חידת היגיון ותשבץ, ובהמשך עשה קפיצה מרשימה לעמודים שלפני האמצע.

במסע הזה הניג הוא הנווט ומדריך הטיולים. הוא מפגיש את גלעד עם חבריו, שועי העיר. כשהשניים פוגשים במיקי אריסון, בעל הבית היהודי של האזור ושל הקבוצה, עובר הטור, שעד עכשיו נכתב בלשון "אנחנו", לגוף ראשון: "בפעם הראשונה שמיאמי זכתה באליפות בקיץ 2006 הייתי (גלעד) עדיין אדם חופשי, אבל ארבעה ימים לאחר מכן נחטפתי לשבי החמאס".

הטור מתאר בקצרה את קורותיהם הבלתי מעניינות של שליט והניג במיאמי. יש גם פגישה עם משפחת קשטן, ששולפת מאחד החדרים סרטים צהובים: "אנחנו נרגשים לגלות עד היכן הגיע הקמפיין למען השחרור". חלקו האחרון של הטור הוא דיאלוג של השניים. שליט: "תגיד, אריק, יצא לך להיות כבר בכמה גמרים באן.בי.איי. איך אתה משווה את סדרת הגמר הזו לאחרות?". בהמשך מחמיא שליט לאווירה באולם, מתרשם מהעידוד ו"מתקשה להאמין שאני צופה במו עיני בכמה משחקני הכדורסל הטובים ביותר בעולם. הכל נראה פה כמעט מושלם". שליט מקבל גם את זכות המלה האחרונה. הוא מעריך שאם אוקלהומה תנצח את המשחק החמישי, יש לה סיכוי גבוה לזכות בתואר.

מי שחיפש ב"ידיעות" פרשנות אמיתית ומקצועית על המשחק, קיבל אותה בצדה השני של הכפולה, מציפי שמילוביץ'. הטור של שליט את הניג הוא לא יותר מיומן מסע שגרתי שכתוב ברישול. קורותיהם בעיר אפורות וסתמיות, דעותיהם על המשחק לא מעניינות ולא מחכימות. מה נשאר? רק שמו של גלעד שליט.

בשבוע האחרון רבים ביקרו קשות את העסקה המוזרה הזו, שבה העיתון כביכול מנצל את שליט באופן ציני וכובל אותו אליו. זה לא בדיוק כך. שליט הסכים להפוך את עצמו לכלי משחק על הלוח של נוני מוזס. אחרי חמש שנים בבור אפל ברצועת עזה, קשה לו לדחות את מי שמרעיף עליו כל טוב. אם "ידיעות" הציעו לו לכתוב אצלם, לנסוע קצת בעולם ומן הסתם להשתכר היטב, איך אפשר לסרב? "ידיעות" הפכו אותו לטאלנט, ויותר משזה בעל-כורחו – זה בעל-כורחנו.

הטור הזה, על הרגשת האי-נוחות שהוא מעורר, על האופן השקוף שבו מתנהלת המניפולציה הצינית שהולידה אותו, ועל המבט הממולח וחסר הכבוד שהוא שולח אל הקוראים, מאפיין את ההרגשה שעולה מקריאת "ידיעות אחרונות" כולו ביום-יום. הכל לעוס, צפוי וברור מאליו, והבדיחה אף פעם לא מצחיקה, אבל תמיד על חשבון הקוראים. החל מטורו של יאיר לפיד והמשך באבי נמני, ועכשיו בטור של גלעד שליט, שמכורבל שם באמצע בחיבוק דוב, אבל בו בזמן מחייך את חיוכו הספק תם, ספק צוחק כל הדרך לקופה.

יציאתו אל הציבור הרחב כבר מוצתה. נשאר רק לחכות לסיפור המלא של השבי. הגיגיו של שליט על כדורסל וכדורגל יהפכו בתוך זמן קצר למטרד מעיק, שנכפה על מוסף בעיתון דווקא בתקופה שבה הוא משתדל לספק יותר תוכני ספורט, אבל כעת יהפוך למקדם מכירות של מקדם מכירות.

בקטנה

פרסום הבכורה של טור גלעד שליט סמוך לגל פיטורים נוסף ב"מעריב". בשעה שבצד אחד של הרחוב מוצאים את הכסף לטור ספורט צבעוני וגימיקי, בצד השני של הכביש שולחים הביתה שני כתבי ספורט ותיקים וטובים – רון עמיקם ואבי אורנן. יום עצוב לתקשורת הספורט, שבה הצד התפל מרים ראש והצד המקצועי חוטף מהלומה.

לתגובות: yegerm9@walla.co.il