שר האוצר יובל שטייניץ וח"כ שלי יחימוביץ' מתעמתים בערוץ 2, 14.10.12

שר האוצר יובל שטייניץ וח"כ שלי יחימוביץ' מתעמתים בערוץ 2, 14.10.12

הזדמנות פז נקרתה על דרכם של כלי התקשורת בישראל – והוחמצה. בעימות טלוויזיוני בין ח"כ שלי יחימוביץ' לשר יובל שטייניץ השמיעו שני הצדדים טענות עובדתיות סותרות. אחד מהם, בוודאות, טעה. לאחר שיובל שטייניץ התגאה במספר הגדול של מקומות עבודה שנוצרו במהלך כהונתה של הממשלה האחרונה, טענה יחימוביץ' כי "המשק בעשור האחרון, גם בתקופות שפל, מייצר מעצמו 80 אלף מקומות עבודה בשנה. כל תלמיד תואר ראשון בכלכלה יודע את זה". יובל שטייניץ טען מצדו כי יחימוביץ' אינה מכירה את הנתונים, ואף הכריז כי "340 אלף מקומות עבודה שנוצרו פה בשלוש השנים האחרונות זה שיא של כל הזמנים במדינת ישראל".

מדוע זו הזדמנות פז? משום שכמה דקות באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ועוד כמה דקות עבודה עם תוכנת אקסל מעלים ששניהם, אם להתנסח בעדינות, טועים. עשו זאת בעצמכם – הנה הקישור למאגר הנתונים של הלמ"ס. ספירה של מקומות העבודה שנוצרו על פני כל תקופה של 12 חודשים בעשור האחרון מעלה כי בניגוד לטענתה של יחימוביץ', בתקופות שפל המשק הישראלי יוצר הרבה פחות מ-80 אלף מקומות עבודה בשנה. למשל, בשלוש השנים שבין ינואר 2002 לדצמבר 2004, סך מקומות העבודה שנוצרו על פני כל תקופה של 12 חודשים היה פחות מ-80 אלף. ברוב התקופה הוא היה נמוך בהרבה, ובתקופות משמעותיות המספר היה אף שלילי: המשק איבד מקומות עבודה.

מאידך, גם שטייניץ טעה. שלוש השנים האחרונות אינן שיא של כל הזמנים: בין מרץ 2005 למרץ 2008 נוצרו בישראל 379 אלף מקומות עבודה, שהם יותר מ-340 אלף המקומות שנוצרו בשלוש השנים האחרונות (אם לדייק, 338 אלף מקומות עבודה בשלוש השנים עד לאפריל האחרון).

תיקון הטעויות הנקודתיות בנושא מקומות העבודה הוא בעל ערך מסוים כשלעצמו, אבל ההזדמנות שהוחמצה – להעביר לפוליטיקאים בתחילת מערכת בחירות מסר ברור שהתקשורת תבדוק את אמיתות הצהרותיהם – היא חשובה מכל טעות נקודתית.

דיווחים על העימות פורסמו ב"גלובס" וב-nrg, אבל שם נמנעו מלבדוק את העובדות, על אף שברור היה שאחד משני הצדדים לדיון טועה (שלא לומר משקר), ושבדיקת העובדות היתה פשוטה לחלוטין, והעלתה תוצאות חד-משמעיות: שני הצדדים מסרו עובדות לא נכונות. ומדוע שפוליטיקאים במערכת בחירות לא ימסרו עובדות לא נכונות? אם אף אחד לא בודק אותם, למה שלא יגידו מה שמתאים לאג'נדה שלהם?