רשת 13 תשלם לצלם העצמאי איליאן מרשק 20 אלף שקלים משום ששילבה בכתבה חלק מסרטון שיצר, בלי רשות ובלי מתן קרדיט.

בחודש מאי 2020, על רקע פרוץ מגפת הקורונה, הציע ראש הממשלה בנימין נתניהו לבדוק את האפשרות להצמיד חיישנים לאזרחי המדינה כחלק מהמאבק במגיפה. "אני רוצה את זה קודם על ילדים", אמר נתניהו.

בתגובה לכך יצר מרשק סרטון שקיבל בערוץ היוטיוב של מרשק את הכותרת "מי ששולט בילדים שולט בעתיד". בסרטון נראית אמא שסורקת תווית ברקוד שמוטבעת על יד של ילדה. הסרטון תואר באתר של מרשק כך: "מי שייגע בילדים שלנו או ינסה לחסן אותם בכפיה, מי שינסה להצמיד להם חיישנים ושבבים בתירוצים של וירוס עם יחסי ציבור, ישלם מחיר יקר וכבד מאוד. הילדים שלנו זה העתיד שלנו. ושום עבריין או חלאה תאגידית לא ישלטו לנו על הילדים כמו בובות ניסוי בסופרמרקט".

כמה שניות מהסרטון שובצו בתוכנית "הצינור" של רשת 13, בכתבה שהכין בר שם-אור ואשר הוקדשה למחאה נגד הרחבת תשתית הדור החמישי בסלולר בשלל טיעונים קונספירטיביים. אחרי שהוצג קטע מנאומו של ראש הממשלה נתניהו על האפשרות להצמיד חיישנים לילדים, נאמר בכתבה כי "הנאום הזה נתן את האות לחובבי הקונספירציה לפצוח בקמפיין חדש", כשברקע הופיע הסרטון של מרשק.

בעקבות זאת הגיש מרשק תביעה לבית-המשפט לתביעות קטנות בתל-אביב-יפו. לדבריו, לא רק שברשת 13 השתמשו בסרטון שלו בלא רשות ובלי מתן קרדיט, אלא שהסרטון שלו כלל לא עסק בנושא הכתבה – המחאה נגד רשת 5G.

מרשק קבל גם על כך שהסרטון שיצר קושר בכתבה ל"חובבי קונספירציה" ו"פעילי תאוריית קונספירציה" כמו מתנגדי רשת 5G. לדבריו, הוא עצמו היה לאורך שנים בקשר מקצועי עם אנשי ערוץ רשת 13 כך שיכלו בנקל ליצור עמו קשר לפני השידור לבקש את רשותו ולקבל את תגובתו. לפי כתב התביעה, לאחר השידור מרשק אף פנה לעורך "הצינור" אדם שפיר שלדבריו הודה בטעות והתנצל. מרשק לא הסתפק בהתנצלות ודרש פיצוי בסך 34,600 שקלים.

ברשת 13 טענו להגנתם כי עשו "שימוש הוגן ומותר ברגעים בודדים מן הסרטון בתחקיר עיתונאי בעל עניין ציבורי רב". עוד ציינו כי נתניהו עצמו התייחס לטענות שעלו בעקבות דבריו על החיישנים ואמר: "זו הזדמנות לפוגג אגדה אורבנית לפיה אני או מישהו אחר מתכוון להשתיל שבב תת עורי לילדים. תיאוריות הקונספירציה לפעמים מגיעות למקומות הזויים אבל אני לא זוכר דבר כזה". כך שלפי רשת 13, אין למרשק מקום לבוא בטענות לכך שקושר ב"צינור" ל"חובבי קונספירציה".

לדברי רשת היה קשר ישיר בין הכתבה ב"הצינור" לבין הסרטון של מרשק שכן בין מתנגדי הדור החמישי בסלולר היו גם מי שטענו כי בחסות הקורונה הממשלה מתקינה אנטנות לצורך שליטה ומעקב אחר אזרחים, ואחד הפעילים טען כי בישראל יחדירו חיישנים לילדים. עוד נטען כי מרשק המתין שנתיים בטרם הגיש את תביעתו.

השופט אהרן אורנשטיין קיבל את התביעה.

"אכן, שמו של התובע לא הוזכר בכתבה כיוצר הסרטון ומי שלא יודע שהתובע יצר את הסרטון לא ישרבב את התובע למחאה כנגד תשתית הסלולר G5", כתב בפסק-הדין, "אולם קיימים בהחלט גולשים וצופים היודעים לחבר 'אחד ועוד אחד' ולדעת כי מדובר בסרטון של התובע".

השופט אורנשטיין דחה את טענת רשת לשימוש הוגן בסרטון "משום שהקשר בין נושא הסרטון (הצמדת חיישנים לילדים בתקופת הקורונה) לבין הקרינה הנובעת מתשתית הסלולר G5 מאולץ למדי. ערכה של הכתבה לא היה נגרע אם הנתבעת הייתה נמנעת מלשרבב לתוכה את הסרטון".

רשת 13 חויבה לשלם למרשק 20 אלף שקלים ועוד אלף שקלים עבור הוצאות משפט.

46180-09-22

* * *

להורדת הקובץ (PDF, 140KB)