בחינת הבגרות בלשון, בהבעה ובהבנת הנקרא

האם בחינת הבגרות שהודלפה תתקיים במועדה? כן ולא, מדווחים בוואלה (23.5.10).

ב-nrgמעריב לא לומדים מטעויות (24.5.10).

אם התלמידים נדרשים למלא את בחינת הבגרות בעט בלבד, מדוע למען השם הם מחדדים עפרונות? (ynet, 25.5.10)

חיים ומוות

הרב והח"כ לשעבר יוסף עזרן נפטר בחודש פברואר. עד היום לא הוסר שמו מאתר משרד הדתות.

מארכיון "התיקונים": ב"מקור ראשון" דיווחו על אלפי משתתפים "אתמול בהלווייתו של הרב יוסף עזרן". הדיווח פורסם בבוקרו של יום ההלוויה ("התיקונים", 18.2.10).

איפה מוצאים כתבה על אשה שניסתה להתאבד שש פעמים? בערוץ "בריאות וכושר" (ynet).

מחדל

בכתבה ב"מעריב" (12.5.10) על התכשיר הבעייתי למניעת הריון דפו-פרוורה נכתב כי "בישראל התכשיר אינו מומלץ לשימוש בגלל תופעות הלוואי, אלא רק כברירת מחדל", כלומר, כמוצא אחרון, כלומר, בדיוק ההפך.

עריכה/הגהה

להקת בויזון לא שקלה אחד מחבריה: היא שכלה אותו (nrgמעריב, 21.5.10).

גיאוגרפיה

דרום אמריקה היא מעתה דרום אפריקה (תחנת הטלוויזיה WGN משיקגו).

בנימינה עברה מהצפון לאזור השרון (nrgמקומי, 20.5.10).

סטטיסטיקה

שתי ידיים ימניות: סקר CBS-ניוז וה"ניו-יורק טיימס" קובע: כל האמריקאים ימנים.

גרף ענפי התעשייה בקיבוצים (אתר "דה-מרקר", 27.2.10) חושף חידושים מתימטיים מסעירים. למשל: 907 זה בערך חצי מ-13,792, ו-1,676 גדול מ-3,843.

סימן מים

אדר גולד, המתמודדת בתוכנית הבידור "כוכב נולד", היא בתה של הזמרת שרי. כדי להסביר מיהי אותה זמרת בעלת דם חם, שיבצה הפקת התוכנית דימוי של אלבומה, עם סימן מים גדול ואגרסיבי של מגן דוד, אשר מעיד על חיפוש עצלני בגוגל, שהסתיים בנטילת תמונת האלבום מאתר החנות המקוונת Israel Music.

מארכיון "התיקונים": גם ב"עכבר העיר אונליין" השתמשו בתמונה עם סימן מים של Israel Music ("התיקונים", 27.5.09).

מעקב "התיקונים": הרצל על המרפסת

במדור הקודם (21.5.10) סיפרנו שב"הארץ" פירסמו תמונה של בנימין זאב הרצל על המרפסת בבאזל, כשעליה חותמת מים של סוכנות הצילומים גטי-אימג'ס. זאת, אף שהתמונה צולמה על-ידי אפרים משה ליליין והיא כבר משוחררת מזכויות יוצרים.

הקורא רותם שמחה מעדכן אותנו שבגרסה שפורסמה ב"עכבר העיר אונליין", הקרדיט ניתן ל-Wikimedia Commons, משם נלקח העותק שפורסם ב"עכבר". אולם גם שם מצוין כי היוצר הוא "E.M. Lilien".

מי העיתונאי פה?

אריק רפאילוב המנוח חתום ב-ynet ‫(7.5.10) על כתבה בעניינו.

האשה שבתמונה היא לא הכתבת נעמה לנסקי, אלא המרואיינת שלה, אריאן לב (וואלה, 21.5.10).

ההומוסקסואליסטים האלה

"הארץ" (18.5.10): הכותרת וכותרת הגג עוסקות באות הנשיא לאגודת ההומואים והלסביות, הכתבה עצמה על ילדים של זוג הורים הומואים שתקועים בהודו בגלל החלטת בית-המשפט ומשרד הפנים.

כשראש הממשלה בנימין נתניהו התערב בהחזרת הילדים, הכותרת ב-ynet ‫(17.5.10) הוצגה כציטוט בלתי פוליטיקלי-קורקט מפיו, "להחזיר את ההומו עם הילדים". אלא שנתניהו כנראה לא אמר זאת כך, כי הציטוט הזה אינו מופיע בגוף הכתבה, ועד מהרה נמחק גם מהכותרת.

בריחת המוחות נובעת מחום

איך המוח ישלח אותות למזגן אם הוא ברח? ("דה-מרקר", 13.5.10)

החומה הצינית

מחסני הפסקת חשמל (חדשות 10 בנענע10, 23.5.10).

השוטרים השתכנעו: "הגראס בשביל התוכי של בזק-בינלאומי" (ynet, 24.5.10).

האיראנים כבר מוכנים לברזיל (ynet, 17.5.10).

אצבע ב"עין השביעית": חג ומועד ונופל

אילן ברמן העיר: "בסקירת העיתונות של יום שישי (21.5.10), שוקי טאוסיג קובע שתחקיר הבכורה של מחלקת התחקירים ב'הארץ' יצא 'בדיוק לפני שבוע'. ולא היא: תחקיר הבכורה התפרסם דווקא בערב חג הביכורים, שלושה ימים בדיוק לפני סקירת העיתונים של שישי (אם כי חג באמצע השבוע אכן מרגיש כמו סופשבוע)".

הטעות תוקנה, ואז נכנס יונתן כ' לתמונה: "בסקירת העיתונות של יום שישי, ה-21 במאי, נכתב שתחקיר השער של '7 ימים' מזכיר תחקיר של 'הארץ' 'שהתפרסם בדיוק לפני שבוע [תיקון: לפני שבוע וחצי, ערב שבועות]' [התיקון במקור]. אבל התחקיר המדובר של 'הארץ' לא התפרסם לפני שבוע, וגם לא לפני שבוע וחצי (אם כי הוא אכן התפרסם בערב שבועות), אלא שלושה ימים קודם לכן, ב-18 במאי".

הטעות תוקנה בשנית, ובאה המנוחה למתקן. שבת שלום.

התיקונים הגיעו מעמרי רוזן, אורן פרסיקו, תמי זנדברג, aXe, ניצן, אהוד קינן, אילן ברמן, שי ספיר, ארז גרינברג, דרור מרום, איתמר ב"ז, אסף שוחמי, שחר גולן, שלי אנשל, רותם שמחה, עדי גינת, שוש פורבס, ליאור שין, אפרת רוט הלוי באתר "כיפה", הטוויטר של תמי זנדברג, Probably Bad News (1), Probably Bad News (2) ויובל בבלוג "כשל".

אייקונים: פרויקט PICOL (רשיון cc-by-sa)

נתקלתם בטעויות מעניינות בתקשורת? שלחו לינק וצילומסך (כך עושים זאת) לכתובת tikunim@kenans.net, וציינו אם ברצונכם לקבל קרדיט.