הרב אסף נאמבורג ומכינת עוצם ממושב נווה הגישו אתמול (11.11) תביעת דיבה בדרישה לפיצוי של מיליון שקל מכתב חדשות 13 עמרי מניב וחברת החדשות שבה הוא עובד, ומחמישה גורמים נוספים שהפיצו את הפרסום של מניב על הרב והמכינה.

בסוף חודש אוגוסט 2019 פרסם עמרי מניב במהדורה המרכזית של חדשות 13 כתבה על שיעור שהעביר הרב נאמבורג בפני תלמידי המכינה. תחת הכותרת "'אסור להתקרב לחילונים': כך נשמעו השיעורים במכינה של רפי פרץ" הוצגו דברי הרב נאמבורג בפני תלמידיו כאילו הוא יוצא נגד כל מגע עם העולם החילוני. בכתבה נשמע הרב נאמבורג מכנה את החילונים "רשעים" ומבהיר כי אסור להתקרב אליהם או אל הצבא, כיוון שמשרתים בו חילונים.

בכתבה, שהתהדרה כ"תחקיר בלעדי", הדגיש מניב את האבסורד שבו מורה בישיבה קדם צבאית מחנך את תלמידיו נגד גיוס לצבא. "אני לא אלך לצבא אם אני יודע שאני מתנגד שם ליראת שמים", נראה הרב אומר. "עדיף לצאת חילונים? לכפור בשם ולמרוד בו? לצאת סמרטוטים? לאבד מסורת של 2000 שנה? לא להיות כלום? העיקר שיהיה לנו צבא?".

הפרסום של מניב הוביל לגל של דיווחי המשך, בין היתר בתוכניות "לפני החדשות", "העולם הבוקר", "גב האומה" וכן ידיעות במהדורה המרכזית של חדשות 13. אולם כמה ימים לאחר מכן חשף חנן עמיאור באתר פרספקטיבה כי הפרסום של מניב הוציא את דברי הרב נאמבורג מהקשרם באופן מוחלט, ולמעשה הציג את דבריו באופן הפוך מכוונתו המקורית. הרב נאמבורג אמר את אשר אמר על החילונים והצבא כשהציג בפני תלמידיו את עמדת החרדים, זאת בניגוד לעמדה של המכינה שבה הם לומדים. הוא אף הבהיר, חזור והבהר לאורך השיעור, כי הדברים הללו אינם דעתו אלא שהוא מבקש להציג את העמדה הנגדית לשלו.

תחילה הכחישו בחדשות 13 כי נפל כל פגם בפרסום, אולם בהמשך התנצלו והשעו את מניב מעבודתו.

בתביעה שהגישו הרב נאמבורג ומכינת עוצם, באמצעות עו"ד מיכאל דבורין, נטען כי "בדברי הימים של עולם דיני לשון הרע במדינת ישראל, מעטות הן הפרשות בהן יצאה לאוויר העולם דיבה כל כך חמורה". לדברי התובעים, "זו לא רק הקלות הבלתי נסבלת של פרסום הדיבה, אופן פרסומה והמשך פרסומה גם לאחר שהובן שמדובר בלשון הרע מתחילה ועד הסוף, אלא גם האופן שבו השתמשו בפרסום השקרי עשרות ומאות מעצבי דעה ופוליטיקאים כדי להוסיף לשיח השנאה והמשטמה כנגד התובעת וכנגד הרב נאמבורג אישית".

הרב והמכינה טוענים כי עו"ד יאיר נהוראי הוא שהזין את מניב במידע על השיעור של הרב נאמבורג במכינה. נהוראי מפעיל עמוד פייסבוק שבו ביקר בחריפות את המכינות הקדם צבאיות וכבר מתמודד בימים אלה עם תביעת דיבה בסך מיליון שקל שהגישה נגדו מכינת בני דוד והרב אליהו סדן, אף הם באמצעות עו"ד מיכאל דוברין.

לדברי הרב נאמבורג ומכינת עוצם, לאחר הפרסום של מניב בחדשות 13 פעל נהוראי להדהד את הדיווח ופרסם עשרה פוסטים שונים על דברי הרב נאמבורג, בניסיון לשלול את ההקצבות מהמכינה ולהביא לסגירתה.

הרב נאמבורג והמכינה מבקרים בחריפות את המקצועיות של העיתונאי מניב וכותבים כי "אם הנתבע 2 [מניב] טוען שהוא צפה בכל השיעור לפני שפרסם את דברי הבלע שלו, הרי המשמעות היא כי הנתבע 2 פעל בזדון ביודעו כי הדברים שהוא מפרסם אינם נכונים. אם לעומת זאת הנתבע 2 לא צפה בכל השיעור אלא רק בגרסה החתוכה שחתך לו הנתבע 3 [נהוראי] כמנהגו בקודש, הרי הוא ועורכיו רשלנים באופן קיצוני וצריכים לתת את הדין על מחדליהם אשר בלתי מתקבלים על הדעת ברמות האלה של עיתונות, אשר אמורות להיות מקצועניות ולא 'חעאפריות'".

התובעים דורשים פיצוי בסך מיליון שקל ממניב וחדשות 13, אולם מפרטים גם את גובה הפיצוי שהם דורשים מגורמים אחרים שהפיצו את הפרסום. כך או כך, גובה הפיצוי לא יוכל לעבור את סך מיליון השקלים. התובעים דורשים פיצוי בסך 500 אלף שקל מעו"ד נהוראי; פיצוי בסך 420 אלף שקל מניצן וייסברג, שפרסמה פרסום המשך לזה של מניב באתר און-לייף; פיצוי בסך 280 אלף שקל מעמותת מחזקים למען השלום והדמוקרטיה, שלטענת התובעים פרסמה כמה פוסטים בעמוד הפייסבוק שלה על הפרשה; פיצוי בסך 140 אלף שקל מעמותת הפורום החילוני, שפרסמה פוסט נגד הרב והמכינה; ופיצוי בסך 70 אלף שקל מג'ודי ניר-מוזס, שפרסמה ציוץ שבו הפנתה לפרסום על הרב והמכינה.

טרם הוגשו כתבי הגנה.

29883-11-20

* * *

להורדת הקובץ (PDF, 14.4MB)