רעידת אדמה ספורטיבית ברחוב מוזס: בקרוב אמור להתמנות עורך חדש למדור הספורט של "ידיעות אחרונות", ובורסת השמות גועשת. השמועות מספרות על שני מועמדים לפחות שסירבו לתפקיד מפני שעורכי העיתון לא יכלו להבטיח להם "שולחן נקי". בתרגום מברנז'אית זה אומר ניקוי המדור מכמה כתבים והזרמת דם חדש.

ניר חפץ היה העורך האחראי על המדור בחמש השנים האחרונות. הוא נותר בתפקיד גם לאחר שמונה לפני כשנתיים לעורך "7 ימים", אולם העורך של המדור בפועל היה עמיר פלג. כעת מסיים פלג את תפקידו בגלל מה שהוגדר "שחיקה". על-פי הידוע, גם חפץ יעזוב את הספורט ויוכל להקדיש את כל זמנו למגזין השבועי. העורך החדש אמור להיות עצמאי לגמרי.

ספורט "ידיעות אחרונות" הוא הפחות איכותי מבין המדורים של ארבעת היומונים. הוא זקוק לניעור רציני, כמעט ברמה של לשרוף את המועדון ולהקים מחדש. הבעיה העיקרית שלו היא שהוא אינו מותאם לרוח הזמן. דומה שברחוב מוזס טרם הפנימו את העובדה שהכותרות החדשותיות של היום הן החדשות הלעוסות של אתמול, שפורסמו ב-78 אתרי אינטרנט ולפחות מחצית מקוראיהם כבר יודעים עליהן. נכון שיש כמה אלפים שלא שמעו על מחשב ואין להם אינטרנט, או כאלה שאין להם זמן או שאינם נגישים (חיילים, למשל), אבל אצל האח התאום והחורג מרחוב קרליבך מצאו בשנתיים האחרונות את שביל הזהב: לא מתעלמים מהניוז, אבל לא נותנים אותו בכמויות מסחריות, ומדגישים קו מגזיני וטורי דעות במינון גבוה יחסית.

ספורט "ידיעות אחרונות" סובל בשנים האחרונות ממחסור חריף עד כואב בכתבי מגזין ודעות. הוא מושתת על כתבי שטח, שברוב המקרים מתקשים לעמוד בתחרות עם האינטרנט ולייצר ערך מוסף. לא ברור איך זה שב"ישראל היום" מסוגלים לשלם לכותבים כמו רונן דורפן ורון קופמן, והעיתון העשיר במדינה לא. נראה שנוני מוזס כבר לא ממהר לשפוך כסף על הספורט, שפעם היה הבייבי שלו. היד הקפוצה גורמת גם לכך שזה כשנה אין לספורט "ידיעות אחרונות" דסק עולם ברמה גבוהה. הסיבה: השכר שמציע "ידיעות אחרונות" לתפקיד עורך עולם הוא מגוחך. התוצאה בהתאם – בדיחה עצובה.

לעורך החדש מחכה עבודה לא רק ברענון תפקידים, הבאת כותבים משובחים ועיצוב גרפי חדש במקום זה שנכשל לפני חודשיים; הוא יצטרך גם להחליט אם הוא משאיר את המדור צהוב ופופולרי, או שהוא הופך אותו לרציני ומעמיק יותר. מכבי תל-אביב בכדורסל עוברת בשבועות האחרונים טלטלות ומהפכות אחרי שנות דור. אין סיבה שגם העיתון של המדינה, שחיבק את הקבוצה של המדינה בנאמנות במשך שנים, לא ישנה את פניו באופן דרסטי. אחרי כמה שנים טובות שבהן נותר תקוע מאחור, הגיע הזמן.

עושים שרירים על האתלטים

איך קורה שאתר המגדיר את עצמו כ"אתר הספורט מס' 1" מרשה לעצמו להחרים במשך כמה ימים את סיקור אליפות ישראל באתלטיקה? באתר אייס פורסם בשבוע שעבר כי ב-one החליטו שלא לסקר את האירוע ולא לשדר את תוכני הווידיאו המצולמים של התחרות, לאחר שהתברר להם כי ייאלצו להעניק קרדיט לערוץ הספורט, שרכש את זכויות השידור.

אתלטיקה היא כמו החקלאות בישראל – עולם הולך ונעלם. מה שלא מנע מערוץ הספורט להשקיע כמה אלפי דולרים ברכישת הזכויות והבלעדיות. זה המשחק, וכולם מתנהגים לפי הכללים. הרי לא יעלה על הדעת שתחנת טלוויזיה תחליט לצלם משחקי כדורגל מליגת-העל בארץ שזכויותיהם שייכות לצ'רלטון, או שאתר אינטרנט יפרסם צילום ממכשיר סלולר של הגמר האולימפי במאה מטר, ששייך לערוץ 1. אלא שהיריבות העזה בין one לערוץ הספורט חצתה מזמן את גבולות הטעם הטוב וההיגיון. היא עזה וקטנונית כמו מלחמת הדינוזאורים בין "ידיעות אחרונות" ל"מעריב". הרי אין מצב ש"ידיעות" ייתנו קרדיט ל"מעריב", ולהיפך.

one היה יכול לוותר על תוכני הווידאו ולסקר את אליפות האתלטיקה בלעדיהם, כמו שהוא עושה בשאר הענפים. אבל שם החליטו שאם אין וידיאו – אין סיקור בכלל. מעניין אם גם את משחק האליפות בכדורסל הם היו מחרימים בנסיבות דומות. נראה שעל האתלטיקה אפשר לעשות קצת שרירים. היא ממילא לא כוס התה של קוראי "אתר הספורט מס' 1 בישראל".

האולטראס מכים שנית

זו השנה השנייה ברציפות שאתר האולטראס של הפועל תל-אביב מפיל עיתונאי ספורט. בשנה שעברה דיווחו אנשי האתר, שליוו את קבוצתם במחנה אימון בחו"ל, על תקרית אלימה בין שחקני הפועל תל-אביב לשחקני היריבה, אירוע שלא היה ולא נברא. מי שהציץ אז לאתר האולטראס והזדרז לפרסם את הסיפור ללא בדיקה היה nrg, שאכל אותה וספג בעקבות כך חִצי לעג.

בסוף השבוע שעבר שוב החליטו אנשי האתר לשגע את עיתונות הספורט, שמציצה בו ולפעמים גם מעתיקה. הפעם דיווחו האולטראס שבמשחק אימון בין הפועל לאדמירה ווקר (2:2), כבש לאוסטרים את צמד השערים החלוץ שיקלגרובר. לקבוצה האוסטרית אין שחקן בשם כזה. "שיקלגרובר" היה שם משפחתו של אביו של היטלר. מי שאכל הפעם את המהתלה היה one, שהעתיק מהאולטראס את שם הכובש ומיהר לדווח על כך בתוצאות הלייב, כולל עדכון של מנויי הספורט בפלאפון. הפדיחה של one גדולה במיוחד, כיוון שהוא שלח כתבת ספיישל לאוסטריה כדי לסקר את מחנה האימונים של הפועל.

אגב, לפני חמש שנים השתמש בשם "שיקלגרובר" יהודה נוריאל מ"מעריב", בטור סאטירי שכתב ב"זמן תל-אביב". בעקבות כך פוטר נוריאל על-ידי העורך אמנון דנקנר, אבל הוחזר לאחר מכן.

באתר האולטראס של האדומים היו מרוצים מהצלחתם, ושלחו מסר לועג לאתרי הספורט: "אנחנו ממליצים לכם שלהבא תשתמשו במקורות אמינים יותר מהאתר שלנו, או שלכל הפחות תבדקו פעמיים את המידע אותו אתם מקבלים כאן. כך תימנעו משגיאות מביכות, כמו עדכון הקוראים שלכם על כך שאת השערים לזכות יריבת הפועל כבשו צוררי העם היהודי".

מייל לתגובות: yegerm9@walla.co.il