שער "גלובס", 28–29 ביוני

שער "גלובס", 28–29 ביוני

הידיעה על זכייתה של העיתונאית סטלה קורין-ליבר בפרס מטעם תנועת אומ"ץ על מלחמתה בשחיתות הגיעה השבוע לשער "גלובס", העיתון שבו היא כותבת. לא רק הפניה לידיעה; הידיעה התפרסמה בשלמותה על שער העיתון – בחירה עריכתית יוצאת דופן.

התגאות עצמית בהישגים אינה זרה לעיתונות הישראלית, וההזדמנות לדווח על הערכה רשמית מגורם חיצוני היא בוודאי סיבה טובה לחגיגה, אך לא תמיד העניק "גלובס" יחס כה רציני להודעות שיצאו מטעם תנועת אומ"ץ.

לפני כשנתיים וחצי הקדיש מי שמכהן כיום כעורך החדשות וסגן העורך הראשי של "גלובס", אלי ציפורי, טור להודעות היוצאות מטעם העמותה. "לתנועה הוותיקה לאיכות השלטון קם מתחרה רעשני ופעלתן", סיפר ציפורי לקוראיו, וציטט ארוכות ממכתב ששלחה העמותה ליו"ר רשות ניירות הערך. את המכתב כינה "הזוי", את הציטוט הארוך ממנו תירץ בכך שנועד להדגים "עד כמה המלחמה בשחיתות הפכה לעניין מיתוגי", ובאותה הזדמנות הוסיף התרעה מפני מצב שבו "המכתבים הללו מתפרסמים בדרך-כלל בתקשורת באופן אוטומטי, מקבלים במה נרחבת ומוצגים לציבור כסוג של שיפוט ערכי נטול פניות".

לסיום הודיע ציפורי כי הוא דורש מאריה אבנרי, יו"ר העמותה, לבצע בדק בית בתנועתו והתחייב כי "עד שתתקיים הבדיקה הזו, וכדי לשרת את המינהל התקין והצדק החברתי והמשפטי, כפי שעמותת אומ"ץ מתפארת בו, 'גלובס' יפסיק לשמש כצינור השיווק של העמותה".

האם, לדעת ציפורי, מאז ההתחייבות להימנע מפרסום הודעות העמותה ועד ההחלטה לפרסם בהבלטה בשער העיתון את הידיעה על זכייתה של קורין-ליבר בפרס מטעם אומ"ץ ערך אבנרי את בדק הבית הנדרש?

בתשובה לשאלה בנושא ענה ציפורי באמצעות דואר אלקטרוני כך: "אין לי מושג אם אכן התבצע בתנועה בדק בית. החלטת 'גלובס' להבליט את זכיית העיתונאית סטלה קורין-ליבר באות התנועה נבעה מרצון להביע הערכה על עבודתה ב'גלובס'".