קציר בדיר-בלוט, ליד רמאללה (צילום: עיסאם רימאווי)

קציר בדיר-בלוט, ליד רמאללה (צילום: עיסאם רימאווי)

הסתה קיצונית

"העיתונות עצמה לוקה ברבות מכותרותיה ודיווחיה על גל הפשיעה הנוכחי בהסתה, בדמוניזציה ובגזענות כלפי האפריקאים", כתב משה נגבי באתר זה בתחילת השבוע שעבר, לפני שהמון משולהב תקף בדרום תל-אביב זרים על עצם היותם זרים. נגבי התייחס במאמרו לדיווחים על מעשים פליליים שהבליטו את מוצאם של החשודים במעשה. "באזכור מוצאו האתני של העבריין יש כדי להטביע אות קין במצחם של כל בני עמו או גזעו", כתב.

לאחר שההפגנה נגד הזרים בדרום תל-אביב הפכה אלימה, ביקרו בכירי העיתונאים את מעשי המפגינים ויצאו נגד מירי רגב, שדימתה את הזרים בישראל לסרטן. אבל אף עיתונאי לא היכה על חטא. הבוקר יש מי שממשיך את מסע ההסתה נגד זרים כאילו לא אירע בשבוע שעבר דבר.

"האישום נגד המסתננים מאריתריאה רוכך, הורי הנערה זועמים", נכתב בראש עמ' 8 של "ידיעות אחרונות" הבוקר. "הפרקליטות החליטה כי שלושת האריתראים שתקפו בערב יום העצמאות נערה בת 15 יואשמו בנסיון אונס בלבד", מדווח בכותרת המשנה של הידיעה [איתן גליקמן]. "הסיבה: 'הקורבן הצליחה להתנגד'. ההורים: הבטיחו לנו שהענישה תהיה זהה, אם זה לא יקרה – לא נשתוק". כותרת הידיעה היא ציטוט של הורי הקורבן: "איך מאשימים אותם רק בנסיון אונס?".

מדוע חשוב ל"ידיעות אחרונות" לציין בכותרת הגג ובכותרת המשנה של הידיעה כי החשודים במעשה האונס, או הניסיון לאונס, הם ממוצא אריתריאי? הסיבה אינה גזענות, אלא צהובנות. החשודים במעשה הפכו לדמויות באחת מעלילות המשנה שאחריהן עוקבים העיתון וקוראיו. סתם דיווח על חשודים במעשה אונס לא יספק את ההקשר הנכון, לא יעורר את רגשות הקוראים די הצורך.

המימד המסית בידיעה אינו מתמצה באזכור מוצאם של החשודים במעשה בכותרת הגג ובכותרת המשנה. למעשה הידיעה כולה אינה דיווח על החלטת הפרקליטות להמיר את האישום מאונס לנסיון אונס, אלא דיווח על הזעם של הורי הקורבן לנוכח החלטת הפרקליטות. דיווח על זעם מעורר זעם.

האם היה מקום, מבחינה משפטית, להאשים באונס ולא בנסיון אונס? על אף שזו השאלה שנבחרה לכותרת הידיעה, בטקסט שתחתיה אין תשובה ברורה. בידיעה מדווח על החלטת הפרקליטות מפי אבי הקורבן. "הסבירו לנו שכדי שבתי לא תצטרך לעבור חקירות ושלבים נוספים של עימותים מול השלושה, האישום יהיה נסיון אונס, אבל הענישה תהיה זהה למעשה אונס", הוא אומר, ומזהיר את מערכת המשפט מפני הפרת ההסכם עימו. בכתב האישום, כך מדווח, נטען כי הנערה הצליחה "להצמיד את רגליה", ועל כן מעשה האונס לא הושלם.

ב"ישראל היום" מדווח צבי הראל על כתב האישום שהוגש נגד החשודים במעשה. מוצאם מוזכר בכותרת המשנה. על זעם כלל לא מדווח. מעל ידיעה זו מדווחים יהודה שלזינגר ואבי כהן על תוכניתו החדשה של שר הפנים אלי ישי. "השר ישי הורה לאנשי רשות ההגירה והאוכלוסין כי כבר מהיום יש לעצור מסתננים חדשים שמגיעים לישראל ולכלוא אותם לשלוש שנים", נכתב. לפי הידיעה, "שר הפנים צופה כי מעצר המוני 'יסתום' את בתי-הכלא ויגרום להאצה בבנייה של מתקני הכליאה והמעצר החדשים". עוד מדווח כי סגן ראש עיריית תל-אביב, ארנון גלעדי, דרש מראש העירייה רון חולדאי "לאכוף ולסגור עסקים לא חוקיים של זרים שנפתחו בעיר".

גם הבוקר מספק "מעריב" את הדיווח המעניין ביותר על הנעשה בדרום תל-אביב, בזכות הכתב יובל גורן, שעבר להתגורר לאחרונה בשכונת התקווה. גורן מדווח על פחד התושבים מפני גניבות ומעשי שוד, על אלימות כלפי פעילים שחילקו סוכריות לילדים מכל המינים והגזעים, על השלכת בקבוק בירה לעבר מכולת בניהול אריתריאים ועל תושבים התוהים מנין לזרים כסף לערוך קניות בשוק ולשכור מכונית פאר לרגל חתונתם. עוד מדווח גורן על אמינה טקלה, בעל הבר האריתריאי שנבזז בשבוע שעבר. מאז, הגיעו אליו שני צעירים שאמרו לו שאם יפתח מחדש את הבר, הם יפתחו לו את הראש.

מעל הדיווח של רגב, תצלום טרי [דורון נסים] של כמה עשרות אפריקאים שחדרו בסוף-השבוע מסיני לישראל. הזרים נראים כשהם מובלים על-ידי כוח סיור של צה"ל לעבר מתקן כליאה. "כעבור יומיים של תשאול ובדיקות מועברים המסתננים בטיולית לדרום תל-אביב או לבאר-שבע", מציינים יהודית זילברשטיין ויהודה בן-יתח.

עוד בכפולת העמודים: דיווח מאת אריק בנדר ונתיב נחמני שלפיו ח"כ מירי רגב הגישה תלונה למשטרה בעקבות הפצת תמונה של דמותה במדים נאציים. "זו הסתה קיצונית נגדי שעברה את כל הגבולות", מצוטטת ח"כ רגב.

מלח הארץ

"כשאי-אפשר להשאיר כביסה על החבל בדרום העיר, או כשבחורה שחוזרת הביתה בלילה צריכה להביא בחשבון את כל החשק שהצטבר במסע במדבר, אז זה בסדר, אין ברירה, צריך לארח את כל אפריקה, רק שיישארו בדרום העיר", כתב בשבוע שעבר גלעד שרון במדור הדעות של "ידיעות אחרונות".

הבוקר מקדיש שרון את רשימתו הקבועה לחברו, הצייר אורי ליפשיץ, שמת לפני שנה. שרון נזכר בטיול שערך עם הצייר ליפשיץ, העיתונאי איתן ליפשיץ והפרסומאי ראובן אדלר אל הכפר הדרוזי ירכא. הם סעדו בכפר אצל סוחרים הרוכשים כבשים מעדרו של שרון. שרון חשש כי יאכל כבשה שגידל, אבל הגישו להם בשר טלה בלבד. "אני רוצה לבנות כאן צימרים", אמר לו מארחו. "בשום פנים ואופן", השיב לו שרון. "רציתי רק עוד מהשקט, מהנוף ומהמטעמים הנפלאים", הוא מסביר, "בלי צורך לחלוק אותם עם זרים".

מהדורת פלילים

"הנני פונה אל עורכי החדשות ברדיו: בבקשה, אל תתחילו את מהדורות החדשות בענייני פלילים", כותבת חוה קרון מתל-אביב במכתב המתפרסם במדור המכתבים של "הארץ".

"במהדורות החדשות במדינות אחרות בעולם מתחילים בחדשות שבתוך המדינה, אחר-כך באות החדשות מהעולם ובפינה נפרדת מופיעים הפלילים. החדשות ברדיו בארץ נהפכו למהדורת פלילים – ובסוף מוסיפים קצת חדשות מהארץ ומחו"ל. יש לפרסם את ענייני הפלילים בפינה נפרדת, ומי שיהיה מעוניין – יקשיב. זה לא רק ישפר את רמת האינפורמציה, אלא גם את בריאות ציבור המאזינים".

אופציות קלות

הכותרות הראשיות והעמודים הפותחים בכל עיתוני הבוקר עוסקים בסוריה, איראן והקשר ביניהן. "טבח הילדים בסוריה" היא הכותרת הסתומה שמתנוססת בראש שער "מעריב". יותר משהכותרת מבקשת להעביר מידע לקוראיה (למעלה מ-100 בני-אדם, ובהם כ-30 ילדים, נהרגו בהפגזת טנקים וארטילריה על עיירה ליד חומס), היא מבקשת למתג אירוע אחד, איום ונורא, כדי שייצרב בזכרונם של הקוראים. אחרי ככלות הכל, סורים נהרגים בעשרותיהם מדי שבוע זה למעלה משנה. "טבח הילדים הסורים" יכול, אולי, לבודד את האירוע האחרון ולהעניק לו מעמד ייחודי בין כל מעשי הזוועה. הכותרת מופיעה מעל תצלום [AP] של עשרות גופות עטופות לבן.

"אסד, רוצח ילדים" היא הכותרת הבוטה שמתפרסמת בלב שער "ידיעות אחרונות", לצד אותו תצלום של גופות סורים מתים.

"אובמה מקדם תוכנית להדחתו של אסד", נכתב בראש שער "הארץ". בדיווח, מאת אבי יששכרוף וה"ניו-יורק טיימס", נטען כי התוכנית של נשיא ארה"ב מתבססת על "המודל התימני". עיקרה: "פרישה בהסכמה של הנשיא, תוך השארת השלטון באופן זמני בידי נאמניו ממפלגת הבעת עד לבחירות מלאות".

"אסד כבר הוכיח בעבר שהוא יודע להתקפל כאשר הקלפים נגדו או מאיימים על שלטונו, אולם עד כה הוא לא עמד בפני לחץ בסדר גודל של להיות או לחדול. אם רוסיה תסכים להצטרף למסכת הלחצים, אזי יש סיכוי לשינוי", מעריך צבי בראל בטור פרשנות נלווה. מאמר המערכת של העיתון קורא לאו"ם להפעיל את כוחותיו בסוריה.

בראש שער "ידיעות אחרונות" מצוטט בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל. "אם ייכשל המאמץ הבינלאומי מול איראן, לא תהיה לנו ברירה אלא לעשות מה שנדרש להגן על העם היהודי". על-פי דיווחו של שמעון שיפר, המתפרסם בכפולה הפותחת של העיתון, נתניהו אמר זאת ביום שישי האחרון, "בפני 'פרלמנט' סגור של בכירים במערכת הבטחונית והכלכלית".

כל הכפולה הפותחת של "ידיעות אחרונות" מוקדשת לאיראן, וזאת תחת הכותרת "הבלוף נחשף". אלכס פישמן, איתמר אייכנר וסוכנויות הידיעות מדווחים כי "הספקנות הישראלית בנוגע לשיחות הגרעין עם איראן היתה מוצדקת. סבב השיחות השני בין מעצמות המערב לאיראן הסתיים בכישלון צורם".

על-פי דיווחם, פרייגון עבאסי, האחראי לתוכנית הגרעין האיראנית, הכריז אתמול שמדינתו לא תוותר על שאיפותיה בתחום הפיתוח הגרעיני, והאמריקאים מבינים כעת (כך אומרים גורמים בישראל) כי דבר לא ייצא מהנתיב הדיפלומטי. עוד מדווח בידיעה שפקידים בכירים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודו בפני גורמים מדיניים בישראל כי איראן הונתה את יו"ר הארגון.

"בקיץ 2012 נדמה שאין עוד אופציות קלות אל מול הפצצה האיראנית", כותב ארי שביט במדור הדעות של "הארץ". "[...] נכון לעכשיו בפני ישראל פתוחות רק שלוש אפשרויות: להשלים עם ההתגרענות האיראנית; לתקוף באיראן; להאמין בישועה אמריקאית". שביט מתוודה כי אין לו ולקוראיו "מידע מלא" בנקודה מכריעה זו, "אבל כאזרחים ריבונים של מדינה ריבונית, הנמצאת בצומת גורלי, כולנו חייבים להישיר מבט אל העומד בפנינו".

הכותרת הראשית של "ישראל היום" מאחדת בין איראן לסוריה. "איראן: כוחותינו עוזרים לאסד", נכתב בה. בכפולה הפותחת ידיעה קצרה מאת אלי לאון ודוד ברון שבה נכתב כי סגן מפקד כוח אל-קודס של משמרות המהפכה, הגנרל אסמאעיל קואני, ציין אתמול בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א ש"אלמלא נוכחות של איראנים בסוריה, הטבח בעם הסורי היה גדול פי כמה". לפי הידיעה, זמן קצר לאחר פרסום דברים אלה, הראיון הוסר מאתר האינטרנט של הסוכנות.

"באיראן נמשכת הפארסה", כותב בועז ביסמוט בטור פרשנות. "האיראנים הבינו בדיוק את הלך הרוח בוושינגטון. למשטר האייתוללות יש זמן עד נובמבר כדי להמשיך להתקדם, ואפילו להתריס. השיחות עם המעצמות לא רק שלא מרתיעות את האיראנים, הן אפילו העניקו לאיראן את התחושה שהיא בכלל המעצמה השביעית".

"איראן מקשיחה עמדות לקראת המשך השיחות: 'נקים כור חדש", נכתב בשער "הארץ", מעל דיווחו של אמיר אורן. קריאה בדיווחו של אורן מעלה תמונה שונה מזו שמצטיירת מדיווח "ידיעות אחרונות" ו"ישראל היום", ואף שונה מזו שעולה מכותרת דיווחו שלו. אורן כותב על "הגמשה" בעמדת טהרן, שנובעת מירידת כוחו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד לעומת המנהיג העליון עלי חמינאי.

"העיצומים הכלכליים נותנים סוף-סוף את אותותיהם", הוא כותב בעקבות התרשמות משלחות המעצמות. "לדעת משתתפי המיקוח עם איראן, התוכנית הגרעינית מכוונת בראש ובראשונה לחזק את המשטר, כסמל להישג לאומי מעורר גאווה המעמיד את איראן במישור עולמי זהה לאלה של המעצמות המפותחות ביותר. זהו – ולא רצון מוצהר להשמיד את ישראל, אף שהוא גורם לדאגה ישראלית כנה – המניע העיקרי לסירוב האיראני להגבלת ההתגרענות".

במדורו "שכנים" מדווח צבי בראל על ראיון שהעניק לאחרונה ד"ר חסן רוחנאי, לשעבר מזכ"ל המועצה לביטחון לאומי באיראן, לרגל יציאת ספרו "אסטרטגיית הביטחון הלאומי של איראן". "אחד הפרקים המרתקים בראיון מתייחס לאופן שבו התקבלו ההחלטות לחדש את פעילות הגרעין, אחרי שזאת הושעתה בין השנים 2005-2003", כותב בראל. "מסתבר כי מי שדחף אז לחדש את פיתוח התוכנית היתה הרשות האיראנית לאנרגיה אטומית, ש'תמיד בער לה לפעול. יש להם ארגון ויש להם צוותים, הם שכרו מהנדסים ומומחים טכניים. כך שכאשר הפעילות הופסקה הם היו בבעיה'".

תכנון ותחמון

גד ליאור מדווח במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות" כי במשרד האוצר בוחנים את האפשרות ליזום צעדים להגדלת ההכנסות ממסים כבר בשבועות הקרובים. בין היתר מתוכננת העלאת המע"מ באחוז, העלאת מס הבלו על סיגריות והמס על אלכוהול, וקיצוץ של כ-2 מיליארד שקל בתקציבי כל משרדי הממשלה. "נראה שלא תהיה ברירה", מצוטט "גורם בכיר באוצר". "המצב בתקציב המדינה מדאיג, ואי-אפשר היה להמתין עם חלק מהצעדים עד לחודש ינואר הבא".

"אחרי שנתיים של הפוגה, שיח הקיצוצים חוזר", כותב סבר פלוצקר בטור פרשנות נלווה. פלוצקר מעריך כי הגירעון בתקציב 2013 אכן יסטה לרעה מהיעד שנקבע לו, אך מסביר מדוע אין לדעתו סיבה להיבהל.

במוסף "עסקים" של "מעריב" מסביר יהודה שרוני מדוע מוצדק להעלות את שיעור המע"מ באחוז. "גביית המסים בישראל נחלקת בשנים האחרונות בצורה שווה בין מסים ישירים לבין מסים עקיפים", כותב שרוני.

"נטל המס הישיר על בעלי ההכנסות הגבוהות הוא מעל לממוצע המקובל במדינות ה-OECD. מע"מ הוא גם מס 'נוח' יותר לגבייה, ולטעמי 'צודק יותר' מבחינת מוסר התשלומים. מנתוני רשות המסים עולה כי שיעור ההתחמקות או הפטורים ממס באוכלוסייה החרדית או במגזרי המיעוטים נחשב לגבוה. קונה המבקר בקיוסק לא יוכל להתחמק מתשלום מע"מ בעת קניית חפיסת סיגריות או בתדלוק בתחנת דלק. את זה לא ניתן לומר לגבי המס הישיר הנוח לתכנון ולתחמון".

ענייני תקשורת

ב"הארץ" מתפרסמת ידיעה ["ניו-יורק טיימס" וסביונה מאנה] שלפיה פאולו גבריאלה, משרתו האישי של האפיפיור בנדיקטוס ה-16, מואשם בהחזקה בלתי חוקית של מסמכים סודיים והדלפתם לתקשורת. המדליף, כך מדווח, העביר מידע על שחיתות והעדפת מקורבים בחוזים שחתם הוותיקן.

אלדד בק מדווח במוסף "24 שעות" של "ידיעות אחרונות" כי מנהלי המלון באזרבייג'ן, שבו התארחה נציגת ישראל לאירוויזיון, לא איפשרו לחברי הלהקה לעזוב את המלון משום שלטענתם משלחת רשות השידור הותירה אחריה חובות של עשרות אלפי שקלים.

רותה קופפר מדווחת ב"הארץ" כי רשתות הטלוויזיה האמריקאיות FOX, NBC ו-CBS הגישו תביעה נגד חברת לוויין המספקת מכשיר המאפשר לדלג על פרסומות בזמן צפייה בתוכניות מוקלטות.