קוראים וקוראות, אנחנו חייבים לכם כמה עדכונים. על אף שהסקירות, הכתבות והמאמרים מתפרסמים באתר כסדרם, הרי שבתחילת החודש אירע לנו כאן דבר משמעותי. אחרי כמעט 20 שנה בבית המכון הישראלי לדמוקרטיה, "העין השביעית" יצא לדרך חדשה. אתם זוכרים שבתחילת השנה כתבנו לכם כי המכון יפסיק לתקצב את האתר בסוף חודש מרץ? הדבר הראשון ששאלנו אז את עצמנו היה – מי לעזאזל יקבל אותנו לעבודה אחרי שעשינו את המוות לכל עורך ועורכת בתקשורת הישראלית? הדבר השני היה – למה בעצם ש"העין השביעית" ייסגר?

הרי בסך-הכל אנחנו על הגל. מאז ש"העין השביעית" הגיע לאינטרנט לפני שבע שנים, תנועת הגולשים לאתר גדלה בקצב שנתי דו-ספרתי ואנחנו מתקרבים לחצי מיליון דפים נצפים בחודש, ספגנו כבר איומים חוזרים בתביעה מכל עיתון, אתר או ערוץ (אולי פעם נוציא אותם בספר), הקמפיינים העיתונאיים שלנו מצליחים לשנות דברים במציאות התקשורתית – אז דווקא עכשיו? כשפתאום גם ברחוב יודעים מי זה נוני מוזס ומה זה "ביביתון", כשהמחלה של הפרסום הסמוי הופכת גלויה לעין כל, כשעיתונאים חופשיים מרגישים מאוימים ולחוצים מאי-פעם – דווקא עכשיו לארוז מזוודות?

החלטנו להישאר.

ובכן, לפחות לנסות.

פתחנו עמותה עצמאית, קיבלנו את ברכת הדרך מהמכון, צימצמנו עוד יותר את התקציב המצומצם ממילא והתחלנו במסע גיוס מימון להמשך הפעילות. אנחנו רגילים לפעול בהרכב התקפי, לחפור מידע שיש מי שרוצה שיישאר קבור, לאמלל דוברים ולהטריד בעלי שררה. אנחנו לא הכי טובים בלבקש כסף. איך מגייסים כסף לאתר עם שיניים מחודדות, שמצליף באופן קבוע ושיטתי באנשים החזקים בתקשורת הישראלית? כפי שאנחנו מגלים בחודשים האחרונים, זה בכלל לא פשוט.

פנינו לגופים רבים, מהארץ ומחו"ל. גילינו חברים חדשים, משמאל ומימין. אנחנו בוחנים אפשרויות שונות להכנסות מפרסום. אבל עד שמשהו מכל זה יבשיל, ונראה שגם אחר-כך, המפעל הזה לא יוכל להמשיך ללא תמיכתכם. ובתמיכה, סליחה על הבוטות, אני מתכוון, כמובן, קודם כל לכסף (אותו אפשר להעביר אלינו באמצעות הכפתור שנמצא כאן למעלה, וגם בקישור הזה, תודה!). תמיכה אחרת, לא חומרית, מכל סוג, ניתן לשלוח לתיבת המייל שלנו: contact@the7eye.org.il, וגם היא תתקבל בשמחה.

מה הלאה? למעט חנוך מרמרי, שנפרד מאיתנו כעורך ראשי, אבל ימשיך להיות שותף וחבר, צוות האתר נותר כשהיה. סקירת העיתונות היומית, שעבור גולשים רבים החליפה את קריאת העיתונים עצמם (היי, זה הרבה יותר קצר!), ממשיכה להתפרסם כסדרה (כן, אני יודע, אשתדל שבימים שלי היא תתפרסם קרוב יותר למועד חלוקת הגליונות). שלמה מן ימשיך לעמוד בשער ויתר כותבי הטורים הקבועים ימשיכו להבקיע (אוותר על הפירוט, אתם יודעים מי הם וזה לא טקס אשכבה). אורן פרסיקו ואיתמר ב"ז ימשיכו להחזיק את הפעילות השוטפת ולהדיר שינה מעיניהם של מי שצריך.

את מהלך האיגוד המחודש של "העין השביעית" מוביל עו"ד אלעד מן, הפרשן המשפטי שלנו. אלעד גם עומד בראש ועד העמותה, שכולל את ענת באלינט ואבנר הופשטיין, והם שנושאים במירב המאמצים למצוא לנו חוף מבטחים. לגבי יתר מוסדות העמותה – פירוט יבוא בהמשך.

זהו לעת עתה. אני שומע את העיתונים נחבטים אל סף הדלת. מזל שאורן סוקר היום.

* * *

כמה הבהרות טכניות:

עד שנשלים את ההליכים הביורוקרטיים הנדרשים לגיוס עצמאי ניעזר בעמותה ותיקה יותר. עמותת "972 - לקידום עיתונאות אזרחית", מפעילת האתרים +972 ו"שיחה מקומית", הסכימה לשתף איתנו פעולה על מנת לאפשר לציבור הגולשים להשתתף במימון האתר. התרומה באמצעות הכפתור שבמעלה הדף מתבצעת על-ידי חשבון הפייפל של העמותה האמורה, אולם כל הכספים שייתרמו יועברו אך ורק לאתר "העין השביעית".

אין צורך בחשבון פייפל כדי להרים תרומה, ניתן להשתמש בכל כרטיסי האשראי. גולשים המעוניינים לתרום באמצעות המחאה מוזמנים לשלוח אותה לכתובתנו:

"העין השביעית" (אצל אלעד מן)
מנחם בגין 7, בית גיבור ספורט, רמת גן, 5268102

את ההמחאה יש לרשום לזכות "העין השביעית ‒ עיתונות עצמאית, חוקרת וחופשית (ע"ר)".

בשבועות הקרובים תתווסף האפשרות לתרום גם באמצעות כרטיס אשראי או העברה בנקאית, ישירות אל חשבון הבנק של עמותת "העין השביעית".

* * *

להורדת הקובץ (PDF, 445KB)

* * *

הצגות דף באתר "העין השביעית" מאז היווסדו (נתונים: גוגל-אנליטיקס)

הצגות דף באתר "העין השביעית" מאז היווסדו (נתונים: גוגל-אנליטיקס)