"אם גורלו של 'הארץ' להיסגר, אז עדיף שהוא ייסגר עכשיו, כדי שלא ייסגר בעוד כמה חודשים כמו 'מעריב', ומי שלא מבין את זה, קשה להבין מה הוא בכלל עושה בעיתונות", כך כותב מו"ל "הארץ" עמוס שוקן במכתב שהעביר היום לוועד העיתונאים. מכתבו של שוקן נכתב על רקע איום של הוועד להשבית את המערכת ולמנוע את צאתו של העיתון מחר.

"בשלב מסוים של השיחות איתכם, שנמשכות כבר מספר חודשים רב, הבנו שלא משנה איזה מידע סודי עסקי ניתן לכם, שלא משנה מה יהיה תוכן הדיונים בינינו, שלא משנה שנסכים לבקשות שונות שלכם, בסוף יש רק עניין אחד מבחינתכם: הקפאת תוכנית הפיטורים", כותב שוקן במכתבו.

מו"ל "הארץ" עמוס שוקן (צילום: "העין השביעית")

מו"ל "הארץ" עמוס שוקן (צילום: "העין השביעית")

מו"ל "הארץ" מכחיש שהפורשים מרצון אינם מקוזזים ממספר המפוטרים בעיתון, מכחיש שהנהלת העיתון הפרה חובה כלפי העיתונאים, ומכחיש שהנהלת העיתון הציגה בפני נציגי הוועד נתונים חלקיים. את שלוש הטענות הללו מכנה שוקן "שקרים".

"באופן חסר תקדים ומבלי שיש לנו מחויבות לעשות זאת, הצגנו לכם נתונים מלאים על התוצאות הכספיות הצפויות בעיתון בשנת 2012", הוא כותב. "הצגנו לכם נתונים מלאים על התפתחות הכנסות העיתון מפרסום ומתפוצה, נתנו לכם מידע מהותי מתוך מאזן החברה, והצגנו לכם (בניגוד למה שאתם כותבים) את הצעדים להקטנת הוצאות שנקטנו בחלקים אחרים של החברה, צעדים שאינם מבוטלים כלל. לא מקרה הוא שאיש המקצוע שהבאתם עמכם לפגישה, היחיד שמסוגל כנראה להבין את הדברים האלה, שאל אותי אחר עשר דקות של פגישה: 'עמוס, איך אתה מתכוון לממן את תשלום המשכורת הבאה'.

"אבל אתכם זה לא מעניין. אתם בארכיאולוגיה: מאזני 2009 מעניינים אתכם, ומאזני 2010 מעניינים אתכם ומאזני 2011 מעניינים אתכם. גם זה שקר. הם לא מעניינים אתכם. אמרנו לכם שנשקול בחיוב להציג לכם אותם (זה אמנם היה לפני מספר חודשים, כאשר חשבנו שאתם באמת מתעניינים במצב החברה), אבל ברור שאחרי הפגישה איבדתם עניין בנתונים. התברר לכם שאינם משרתים את העניין היחיד הרלבנטי לכם: הקפאת תוכנית הפיטורים, ולא שמענו מכם יותר בעניין זה".

שוקן מתייחס במכתבו גם להזמנתם של נציגי הוועד להציג את תוכניתם להצלת העיתון בפני מועצת המנהלים של החברה. "זה היה אירוע מכמיר לב, אלמלי היה כל-כך מביך", כותב שוקן. "יושב חבר מועצת המנהלים ד"ר קליין, מנהל הכספים המנוסה של חברת המו"לות הגדולה מקלן, שמפיצה מעל מיליון עותקים ביום, ושומע נאום נלהב של אורי תובל על עתידו הגדול של הפרינט. בפרינט העתיד, בפרינט הכסף".

בהמשך מכתבו כותב שוקן כך: "בשנים האחרונות אני עושה מאמץ עצום כדי להבטיח את קיומו של 'הארץ', את יכולתו להמשיך למלא את תפקידו הייחודי בחברה הישראלית, ואת היותו מקום עבודה סביר לעובדיו. אנחנו לא מחפשים את הפיטורים האלה ואתם יודעים את זה (אגב, שיעורם אינו גבוה יותר ממה שנאלץ ה'ניו-יורק טיימס' לעשות, ושמר על איכותו), הם נכפו גם עלינו. בכדי לשמור על 'הארץ' נדרשים צעדים קשים שאינם משמחים איש. חבל שגם לאחר ששוחחנו על כך פעמים רבות (שלא לדבר על מה שאנחנו קוראים בעיתון שאתם כותבים), עדיין לא הופנמה על-ידיכם המציאות העסקית שבה אנחנו פועלים, אשר השתנתה ללא הכר, ומחייבת אותנו לפעולה".

את תגובתו של אורי תובל לא ניתן היה להשיג.