דובר צה"ל השקיע בזמן מבצע "עמוד ענן" מאמצים ניכרים בפעילות במדיה החברתית בכלל ובחשבון הטוויטר שלו בפרט. כמו כל אדם או גוף שמפעילים חשבון בטוויטר, גם דובר צה"ל רצה שהפעילות שלו תשפיע על השיח ברשת ותעצב "תמונת ניצחון" תודעתית בקרב הגולשים.

האתר "Twitaholic" מציג את רשימת 100 האנשים והגופים שלהם מספר העוקבים הגדול ביותר בטוויטר, מסברינה סאטו ריאל, אשת טלוויזיה ברזילאית, הממוקמת במקום ה-100 עם כ-5.3 מיליון עוקבים, ועד ליידי גאגא, על 31 מיליון העוקבים שלה, שממוקמת במקום הראשון. רוב סלבריטאי הטוויטר הם סלבריטאים גם בעולם שמחוצה לו – אמנים, זמרים, שחקנים וכדומה – אולם אפשר למצוא ברשימת ה-100 גם את ברק אובמה, ביל גייטס ואפילו את הדלאי-לאמה.

בדקנו את עדכוני הטוויטר של כל 100 המובילים מה-14 בנובמבר 2012, אז החל מבצע "עמוד ענן", ועד ה-21 בנובמבר, אז הוכרזה הפסקת האש, כדי לבחון כיצד עוצבה תודעתם של האנשים שעשרות מיליוני משתמשים טוויטר עוקבים אחריהם.

להלן התוצאות: ברשימת 100 המובילים נמצאים שני גופי תקשורת: CNN (ששני חשבונות שלו נמצאים ברשימה, האחד לחדשות מתפרצות והשני הוא החשבון הרגיל) וה"ניו-יורק טיימס". שני גופי תקשורת אלו הפנו לכתבות של אנשיהם שעסקו במתרחש במזרח התיכון.

ריקי מרטין מצייץ על הסכסוך

ריקי מרטין מצייץ על הסכסוך

פרז הילטון מצייץ על אנדרסון קופר

פרז הילטון מצייץ על אנדרסון קופר

מ-97 החשבונות הנותרים, 95 לא הזכירו במהלך כל ימי המבצע לא את המלה "Israel" ולא את המלה "Gaza". באופן מדהים נראה שהם פשוט ממשיכים בחייהם ולא מתרשמים ממאמצי דובר צה"ל ואפילו לא של חמאס בנסיונם מעורר ההתפעלות לכבוש את טוויטר בסערה.

שניים שבכל זאת התייחסו לנעשה באזור הם זמר הפופ ריקי מרטין (מקום 56), שביום האחרון למבצע הפנה לכתבה ב"הפינגטון פוסט" שבה נראים שני סטודנטים, ישראלי ופלסטיני, המחזיקים בצוותא שלט שבו נכתב "מדוע אנחנו פשוט לא יכולים להסתדר?". לא צוינו: דובר צה"ל, תמונות של חיסולים או אינפוגרפיקות צבעוניות המספקות סטטיסטיקות על מספר הפגיעות בבתים ישראליים.

המצייץ השני שהתייחס לנעשה באזור הוא פרז הילטון (מקום 87), שצייץ מחדש עדכון של כתב CNN, אנדרסון קופר, שבזמן ששידר מעזה הופחד עד מוות על-ידי טיל של מטוס ישראלי שנחת סמוך למקום שבו עמד. פרז הילטון הוסיף לציוץ של קופר את המלים: "שולח אהבה ואור לכל מי שנמצא שם!".

כעת נראה שאפשר להכריז בשקט ובבטחה: ניצחנו.