שר התקשורת שלמה קרעי הורה היום (21.5) לפקחי משרד התקשורת להחרים ציוד צילום של סוכנות הידיעות האמריקאית AP ועורר גל ביקורת וגינויים בישראל ובעולם. כעבור מספר שעות, נאלץ נתניהו להורות לקרעי להפוך את ההחלטה ולהחזיר את הציוד המוחרם, אולם הנזק לתדמיתה של ישראל כבר נעשה.

"אנו מוחים באופן החריף ביותר נגד פעולותיה של ממשלת ישראל לסגור את עמדת השידור החי המשדרת תמונות מרצועת עזה ולהחרים את הציוד בעמדה", נכתב בהודעה שפירסמה היום בצהריים סוכנות הידיעות AP בשמה של לורן איסטון, סגן נשיא בסוכנות, לאחר פשיטת פקחי משרד התקשורת.

"הסגירה לא היתה מבוססת על תוכן השידורים אלא על ניצול לרעה של החוק הישראלי החדש נגד כלי תקשורת זרים. אנו קוראים לרשויות הישראליות להחזיר את הציוד ולאפשר לנו להקים מחדש את עמדת השידור באופן מיידי, כדי שנוכל להמשיך ולספק תיעוד ויזואלי חשוב לאלפי עיתונאים ברחבי העולם".

בבית-הלבן מסרו כי הם "מודאגים" מהפעולה של משרד התקשורת וכי הם מתכוונים לבחון את הנושא. דוברת הבית-הלבן קארין ז'אן-פייר אמרה את הדברים בתגובה לשאלה של כתבת AP היום במפגש עם עיתונאים במטוס הנשיאותי, תוך שהיא מדגישה את חשיבות העבודה והחופש העיתונאיים בעיני הממשל האמריקאי.

במשרד התקשורת טענו בתגובה כי פנו בשבוע שעבר לסוכנות בדרישה כי תפסיק לספק שירותים ל"אל-ג'זירה", זאת לאחר הוצאת הצווים נגד הערוץ הקטארי. "חוק מניעת פגיעת גוף שידורים זר בביטחון המדינה", הידוע בכינוי "חוק אל-ג'זירה", מאפשר לשר התקשורת, לאחר אישור הממשלה, להנפיק צווים האוסרים על שידור מישראל של כתבי כלי תקשורת זר שנקבע כי הוא פוגע "פגיעה ממשית" בביטחון המדינה, להחרים ציוד שידור המשמש אותם ולחסום את אתר האינטרנט של כלי התקשורת.

לאחר פתיחת מלחמת עזה נתקנו תקנות חירום ברוח זו, אולם רה"מ נתניהו לא איפשר להפעילם נגד הערוץ הקטארי. במקום זאת, הופעלו התקנות נגד הערוץ הלבנוני-איראני "אל-מיאדין". התקנות פקעו (הפעולות נגד "אל-מיאדין" נפסקו למרות הטענות על "פגיעה בביטחון המדינה") והממשלה נפנתה להפוך את תקנות שעת החירום לחוק, בחסות המלחמה.

שר התקשורת קרעי, יחד עם יו"ר הוועדה לביטחון לאומי צביקה פוגל וחברי כנסת מהליכוד והציונות הדתית החברים בוועדה, ניסו לשנות את נוסח החוק עליו הוחלט בממשלה, כך שיאפשר לקרעי ולשר בן-גביר לפעול גם נגד כלי תקשורת ישראלים ומסיבות שהם יחליטו עליהן.

בשל הביקורת הציבורית ובלחץ היועצים המשפטיים וח"כ גלעד קריב, החבר גם הוא בוועדה, נסוגו קרעי ופוגל מרוב השינויים הדרקוניים שניסו להכניס בחוק. הם הסבירו זאת בכך שהם מעדיפים לחוקק מיד את החוק ו"להכניס רגל בדלת" על מנת לחוקק בעתיד את החוק בו הם חפצים ושיאפשר להם להשתיק כלי תקשורת ששידוריהם אינם נושאים חן בעיניהם.

אחרי שנחקק החוק, חתם השר קרעי בתחילת החודש על הצווים ופקחי משרד התקשורת בליווי שוטרים פשטו על משרדי הרשת במלון אמבסדור בירושלים והחרימו ציוד שידור. בנוסף, החרימו את הציוד באולפן שידור בנצרת, שסיפק בין השאר שירותים ל"אל-ג'זירה".

קרעי לא הסתפק בפעולה נגד "אל-ג'זירה", שיגר הודעה לכלל מערכות התקשורת בישראל, הזהיר אותם כי ציודם יוחרם אם יעמדו בקשר עם הערוץ הקטארי והחל להפעיל "משטרת תקשורת" מטעם המשרד, הפועלת נגד עיתונאים ברחבי הארץ החשודים בקשר עם "אל-ג'זירה".

הצעד נגד סוכנות AP הוא עליית מדרגה בפעולות של ממשלת נתניהו נגד התקשורת מכוח "חוק אל-ג'זירה", שכן לראשונה היא פועלת לסכל שידור של כלי תקשורת מערבי.

סוכנות הידיעות AP (בשמה המלא: Associated Press) פועלת מניו-יורק, ארה"ב, ומפעילה 235 סניפים ב-94 מדינות בעולם. הסוכנות הוותיקה (נוסדה ב-1846) היא הגדולה בארה"ב ומהגדולות בעולם, פועלת כארגון ללא מטרות רווח ומספקת מידע כתוב ומצולם ליותר מ-1,300 גופי תקשורת ברחבי העולם.

נתניהו נאלץ להורות על נסיגה

ההוראה של שר התקשורת קרעי להחרים ציוד של סוכנות ידיעות בינלאומית באה על רקע הידרדרות חסרת-תקדים במעמדה של ישראל בעולם, בעקבות "אסטרטגיית הנקמה" שהופעלה במלחמה בעזה והביאה למותם של אלפי אזרחים עזתים, נזק עצום לרכוש ומשבר הומניטרי; ובעקבות "שיח הנקמה" האלים שהובילו שרים וחברי כנסת שקראו במפורש או במשתמע לביצוע פשעי מלחמה.

רק אתמול הודיע התובע בבית הדין הפלילי בהאג כי יבקש משופטי בית הדין להוציא צווי מעצר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט. בישראל מקווים כי ארה"ב תפעל נגד ההחלטה, אולם היחסים בין ממשל נתניהו לממשל ביידן אינם טובים, וחברי הממשלה בישראל תוקפים תדיר את הממשל האמריקאי.

נתניהו לא הגיב לפעולת משרד התקשורת, או לגינויים הרבים, למרות שחגג את הוצאת הצווים. רק קצת לפני השעה עשר בלילה נאלץ השר קרעי לפרסם הודעה בה הוא חוזר בו ומודיע על החזרת הציוד לסוכנות AP, ומודה כי כלל לא התייעץ גם גורמי הביטחון לפני שנקט בפעולה נגד סוכנות הידיעות הבינלאומית. לפי הפרסומים, פניית הפרסה של קרעי באה לאחר פניית הבית הלבן בנושא. קרעי עצמו טען כי ההתקפלות נעשתה בהוראת משרד הביטחון ואילו בכאן 11 פרסמו כי נתניהו הוא שהורה לקרעי להתקפל.

רה"מ בנימין נתניהו מצייץ אחרי הוצאת הצווים נגד "אל-ג'זירה", 5.5.24 (צילום מסך)

רה"מ בנימין נתניהו מצייץ אחרי הוצאת הצווים נגד "אל-ג'זירה", 5.5.24 (צילום מסך)

על "חוק אל-ג'זירה" נמתחה ביקורת חריפה עוד לפני שנחקק, בטענה כי האמירה על פגיעה בביטחון היא אך ורק אמתלה לחוק פוליטי שנועד לקרוץ למצביעים מימין.

מבקרי החוק הצביעו על כך שהמדינה לא הציגה שום ראיה פומבית לכך שעצם השידורים מישראל פוגעים בביטחון; ומנגד, כי החוק כלל אינו מטפל בפגיעה בביטחון מהשידורים באופן כללי (בטענה כי הם מסיתים לטרור), משום שהערוץ ממשיך לשדר מכל מקום אחר בעולם ללא הפרעה ושידוריו ניתנים לקליטה בישראל במגוון דרכים (משידורי לווין ועד לרשתות חברתיות) גם אחרי חסימת האתר שלו (הניתנת למעקף בקלות).

פעולת משרד התקשורת וההודעות שנלוו לה מחלישות את טענות הממשלה כי החוק נועד למטרות ביטחוניות, מאחר שהשידור של AP שממשלת ישראל חסמה מועבר למאות כלי תקשורת ברחבי העולם, ומעולם לא הועלתה טענה כי שידוריהם או השידור של AP פוגעים בביטחון.

הדבר לא הפריע לשר קרעי לשקר, בציוץ שפירסם בטוויטר, ולטעון כי השידורים שנחסמו, ממצלמה שהוצבה בבית בשדרות, הם שידורי "מיקומים של כוחותינו". קרעי חזר על השקר גם בהודעה שנאלץ לפרסם על כך שהוא מבטל את הפעולה נגד AP.

גינויים מקיר לקיר

"משרד התקשורת חייב להפסיק מיד את הציד אחר כלי תקשורת ועיתונאים. זהו איום כבד על הדמוקרטיה וחופש העיתונות", נמסר מארגון העיתונאים והעיתונאיות בישראל, הגוף היציג ברוב כלי התקשורת המרכזיים. "זהו אינטרס ישראלי מובהק שתתאפשר פה עבודה מקצועית וחופשית של כלי תקשורת, זרים וישראלים, גם אם הם ממסגרים את המציאות באופן שונה מזה של ממשלת ישראל.

"אנו חוששים מפגיעה קשה בחופש העיתונות אם משרד התקשורת ימשיך לנקוט בצעדים הפוגעים ביכולתם של כלי תקשורת ישראלים וזרים להמשיך לבצע את עבודתם. אנו קוראים ליועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בהרב מיארה, להכנס לעובי הקורה ולבדוק את האופן שבו מממש משרד התקשורת את החוק".

התאחדות העיתונאים הזרים בישראל (FPA) פירסמה הודעה לעיתונות לפיה בארגון "מודאגים" מההחרמה, "האחרון בסדרת צעדים מצננים של ממשלת ישראל שנועדו לחנוק את התקשורת התקשורת". בהתאחדות אמרו כי בעוד הסיבה שניתנה להחרמה היא כי AP מספקת צילומים ל"אל-ג'זירה", "המהלך המקומם חוסם את AP מלספק תיעוד קריטי של צפון עזה לכל כלי התקשורת האחרים ברחבי העולם הנסמכים על שידוריה".

בהתאחדות מזהירים מ"מדרון חלקלק" וטוענים כי כעת יכולה ישראל "לחסום סוכנויות חדשות בינלאומיות אחרות מלספק שידורים חיים מעזה, ולמעשה לחסום סיקור תקשורתי של כמעט כל אירוע חדשותי מסיבות ביטחוניות מעורפלות".

"הרקורד של ישראל בכל הנוגע לחופש העיתונות היה עגום ממילא לאורך כל המלחמה", מסכמת ההודעה, "היא מנעה גישה עצמאית של עיתונאים זרים לרצועת עזה, וכעת עושה צעד נוסף לאחור מהאידיאלים הדמוקרטיים שהיא מתיימרת לקיים".

החרמת הציוד של AP היא פגיעה נוספת בתקשורת מבית מדרשו של השר קרעי", מסרה אגודת העיתונאים ירושלים, "יש בכך כדי לגרום להחמרה נוספת בתדמיתה ומעמדה של מדינת ישראל גם בקרב מדינות שאינן במקהלת השנאה. אנו קוראים לראש הממשלה להתעשת מיד ולהורות לשר לחדול מהחלטותיו.

"האגודה הזהירה עוד בשלב חקיקת החוק מפני סכנת המדרון החלקלק שהוא מהווה ולצערנו אנו נוכחים היום שהאזהרה הייתה במקומה. בישראל הדמוקרטית יש לאפשר לתקשורת מקומית וגם זרה לפעול ללא חסימה והחרמת ציוד כל עוד אין במסר התקשורתי המועבר סכנה ברורה לביטחון המדינה".

בוועד להגנה על עיתונאים (CPJ) פרסמו גם כן גינוי: "על הרשויות הישראליות להחזיר את הציוד שהחרימו מסוכנות הידיעות AP בדרום ישראל ולהפסיק להטריד ולצנזר עיתונאים המסקרים את המלחמה". גם בעיתונאים-ללא-גבולות (RSF) גינו: "אנו מגנים את החרמת הציוד וסגירת עמדת השידור של AP, בטענה כי התמונות מועברות גם לאל-ג'זירה. זו צנזורה שערורייתית".

במכון זולת לשוויון וזכויות אדם מסרו כי "ההחרמה של הציוד של AP תביא מהר מאוד להחרמה של ישראל בעולם. הסגירה של ערוץ אל ג'זירה בישראל נעשתה מצרכים פוליטיים ולא ביטחוניים, ולכן משם הצעדים של הממשלה הזאת להשתיק גם את התקשורת הישראלית סלולה. הפגיעה בחופש העיתונות היא אוטוסטרדה לתוך משטר דיקטטורי מלא מלא עוד לפני שמשנים את מערכת המשפט".

"החרמת הציוד של AP, סוכנות הידיעות הגדולה בעולם, בידי אנשיו של שלמה קרעי, היא מעשה של טירוף", צייץ יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, "זה לא אל ג'זירה, זה כלי תקשורת אמריקאי שזכה ב-53 פרסי פוליצר. הממשלה הזו מתנהגת כאילו החליטה לוודא בכל מחיר שישראל תנודה בכל העולם. הם השתגעו". יצוין כי לפיד טועה, וכי הסוכנות זכתה ב-58 פרסי פוליצר.

השר קרעי פרסם ציוץ משלו בתגובה לציוץ של לפיד, בו כתב בין היתר: "גם אם אתה(!) תחליט להפוך לפרילנסר של ערוץ טרור המסכן את לוחמינו ותשדר להם מיקומים של כוחותינו עם מצלמה שלך, אדאג שפקחי משרד התקשורת יגיעו אליך. תתבייש".

גם שר התקשורת לשעבר איוב קרא, שאינו ידוע ברגישותו הדיפלומטית, מתח ביקורת על ההחלטה של שר התקשורת קרעי. "הצעד של תפיסת הציוד מ-AP עלול לגרום לנו נזק תדמיתי משמעותי מאשר תועלת בנקודת הזמן הזו", צייץ, "במקום למקד את כל המאמצים והמשאבים שלנו בקרב המכריע נגד צווי המעצר האבסורדיים, אנחנו כעת צריכים להתמודד עם האשמות על דיכוי חופש העיתונות ופגיעה בתקשורת הבינלאומית. זה בדיוק ההיפך מהמסר שאנחנו זקוקים לו כרגע בזירה הגלובלית".

בהתאם להוראת השר

היום (21.5) בצהריים פרסם משרד התקשורת הודעה לעיתונות תחת הכותרת "סוגרים את שידורי אל-ג'זירה בישראל", בה נמסר כי "מפקחי משרד התקשורת הגיעו היום למתחם AP בשדרות והחרימו ציוד צילום הנותן שירות לערוץ אלג'זירה. המצלמה שהוחרמה משדרת בניגוד לחוק בערוץ אלג'זירה בשידור חי את צפון רצועת עזה כולל פעילות של כוחות צה"ל ומסכנת את לוחמינו.

"יש לציין כי ניתנה התראה לסוכנות AP כבר בשבוע שעבר על כך שעל פי החוק והחלטת הממשלה אסור להם לספק שידורים לאלג'זירה אולם הם החליטו להמשיך ולשדר בערוץ הגורם לפגיעה ממשית בבטחון המדינה. הציוד שהוחרם כולל מצלמה, תלת רגל, מודם Live u ו-2 מיקרופונים". להודעה צורף צילום של ציוד השידור שהוחרם.

ציוד הצילום שהוחרם מ-AP על-ידי משרד התקשורת, בצילום שהפיץ משרד התקשורת

ציוד הצילום שהוחרם מ-AP על-ידי משרד התקשורת, בצילום שהפיץ משרד התקשורת

בהמשך ההודעה נמסר כי "לא נרשמו אירועים חריגים במהלך הפעילות. בהתאם להחלטת הממשלה והוראת שר התקשורת, משרד התקשורת ימשיך לבצע פעולות אכיפה ככל שיידרש להגבלת שידורים הפוגעים בביטחון המדינה".

ההודעה הדגישה כי ההחרמה נעשתה "בהתאם להוראת שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי".

מספר שעות לאחר מכן, כשזרם הגינויים מישראל והעולם הלך והתגבר, הוציא משרד התקשורת הודעה נוספת, הפעם בלא שמו של השר קרעי: "אחרי שהוזהרו, משרד התקשורת החרים מצלמה של סוכנות הידיעות AP ששידרה תוך ניסיון להתחקות אחר פעילות כוחותינו, והעבירה את הצילומים לתחנת אל-ג'זירה, בניגוד לחוק.

"כבר בשבוע שעבר התריעו אנשי משרד התקשורת בפני סוכנות AP על כך שעל פי החוק והחלטת הממשלה אסור להם לספק שידורים לאלג'זירה, אולם AP החליטו להמשיך ולשדר בערוץ הגורם לפגיעה ממשית בבטחון המדינה. בהתאם להחלטת הממשלה והוראת שר התקשורת, משרד התקשורת ימשיך לבצע פעולות אכיפה ככל שיידרש להגבלת שידורים הפוגעים בביטחון המדינה".

כאמור, לפני השעה עשר בלילה הגיעה הודעה חדשה ממשרד התקשורת, בה קרעי מודיע כי הוא הופך את ההחלטה לגבי AP. בהודעה חוזר קרעי על השקר לפיו השידורים חשפו מיקומי כוחות, ובד ובבד מודה כי כלל לא היתה בידו חוות דעת ביטחונית לגבי השידור אותו סיכל.

תחת הכותרת "משרד התקשורת: ציוד כלי התקשורת דיווח באופן שוטף על מיקום כוחות הצבא בצפון הרצועה-והוחרם", נכתב בהודעה: "משרד התקשורת פעל היום להחרמת ציוד של כלי תקשורת, אשר דיווח לאלג'זירה על מיקומי כוחותינו בצפון הרצועה, תוך סיכון החיילים בשטח, על אף התראות חוזרות ונשנות בנושא.

"פעילות משרד התקשורת יצאה לפועל בהתאם לחוות הדעת הביטחוניות ולהחלטת הממשלה. עם זאת, משרד הבטחון ביקש לבחון מחדש את עניין השידורים ממיקומים רגישים והשפעתם על סיכון כוחותינו. לאור זאת, הורה שר התקשורת להשיב בשלב זה את הציוד לסוכנות AP, עד לקבלת חוות הדעת הבטחונית ובחינת הסוגיה מחדש".