חבר הכנסת עו"ד איתמר בן-גביר ומפלגת עוצמה-יהודית הגישו היום (18.8) תביעת דיבה בסך 144 אלף שקלים נגד הסופרת וההיסטוריונית פרופ' פניה עוז-זלצברגר.

בחודש מאי האחרון, על רקע המהומות בין יהודים לערבים ברחבי המדינה, צייצה עוז-זלצברגר בחשבון הטוויטר שלה את המילים הבאות:

פוגרומיסטים יהודים הציתו הלילה את כל יפו באמצעות בקבוק תבערה, דירה שרופה, ושני ילדים פצועי כוויות. תבוא מארה על ראשם, על ראש מסיתיהם, ועל ראש משפחת הפשע איתמר בן גביר".

עוד באותו היום, לאחר שהסתמן שזורקי בקבוק התבערה ביפו היו דווקא ערבים, צייצה עוז-זלצברגר כי בעקבות הערות שקיבלה, לפיהם טרם הובררה זהות מיידי בקבוק התבערה, החליטה למחוק את הציוץ שבו קבעה כי מדובר ביהודים והאשימה את בן-גביר בהסתה למעשה.

יומיים לאחר מכן צייצה התנצלות מפורשת: "טעיתי, עשיתי עוול של קפיצה למסקנה, האשמתי קבוצה גדולה ופגעתי באנשים כשייחסתי את המתקפה הנפשעת ביפו לפורעים יהודים. אני מתנצלת. להבא, וגם כעת, אמתין לראיות ברורות או לכתב אישום". עם זאת, מיד בהמשך ציינה: "בן גביר, שהצית אש משני הצדדים, לא יקבל ממני שום התנצלות".

בגין הציוצים הללו תובעים ח"כ בן-גביר ועוצמה-יהודית, באמצעות עו"ד חנמאל דורפמן, פיצוי בסך 144 אלף שקלים מעוז-זלצברגר. הסופרת, כך טוען חבר-הכנסת, הציגה אותו "כראש משפחת פשע שגרם לשריפת ילדים ערבים ביפו". לדבריו, "גם לאחר שהנתבעת הבינה שטעתה ואף הודתה בכך, המשיכה הנתבעת לטעון ולרמוז כי לתובע קשר לביצוע המעשים". התביעה הוגשה גם בשם עוצמה-יהודית שכן לפי כתב התביעה עוז-זלצברגר הציגה את המפלגה "כארגון פשיעה".

לטענת התובעים, לאחר הפרסומים הם קיבלו "תגובות שמהן עולה שהנזק שגרמה הנתבעת בדבריה הוא נזק רב". מלבד פיצוי, התובעים ח"כ בן-גביר ועוצמה-יהודית מבקשים מבית-המשפט לחייב את עוז-זלצברגר לפרסם "תיקון והכחשה".

טרם הוגש כתב הגנה.

43249-08-21

* * *

להורדת הקובץ (PDF, 1.09MB)