חודש יוני נפתח, ואיתו סימני עשן של תהפוכות שלטוניות. ב"הארץ" ו"ידיעות אחרונות" אהוד אולמרט הוא עדיין ראש הממשלה. מתקוטט עם שרת החוץ על המגעים עם עזה ב"ידיעות אחרונות", מסכים לפריימריז ושוקל אם להתמודד ב"הארץ". ב"מעריב" אולמרט הוא כבר היסטוריה. על השער מתנוססת תמונתו של אהוד ברק, והכותרות עוסקות בניחוש תוכניותיו הפוליטיות. כותרת הגג קוראת: "הספירה לאחור כבר החלה".

בינתיים, צריך לנהל כאן מדינה

זוכרים את הקסאמים בדרום? אתמול נפצע פועל תאילנדי באורח בינוני מפגיעת קסאם ביישוב עמיעוז. ידיעה על כך מופיעה על רבע עמ' 6 ב"ידיעות אחרונות". הכותרת היא "שותפות גורל". ב"מעריב" רבע העמוד מופיע כבר בעמ' 5. ב"הארץ" נטען, בידיעה קטנטנה בעמ' 4, שפועל תאילנדי נוסף נפצע.

זוכרים את הסכם הפסקת האש בתיווך מצרי עם חמאס? גם זה עדיין מתגלגל. המלחמה והשלום לא מחכים לחקירות של ראש הממשלה. הכותרת של "ידיעות אחרונות" עוסקת בשיחות עם המצרים ומעמידה אותן בצל המאבקים הפוליטיים. אולמרט, ברק וליבני אמורים להיפגש היום כדי לדון בתוכנית המצרית, ולפי אלכס פישמן, ההחלטות בעניין יהיו מוכתמות בשיקולים פוליטיים של אולמרט, שיצטרך לספק "מפגן כוח פומבי". מה תהיה ההחלטה? לפי שמעון שיפר ואיתמר אייכנר, אולמרט מתנגד להסכם. אבל חכו רגע. "מעריב" לוקח את הכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות" ועושה ממנה עיסת נייר: לפי עמיר רפפורט, אמיר בוחבוט ואורי יבלונקה, דיון השרים שהיה אמור להתקיים היום נדחה עד שובו של אולמרט מהביקור בוושינגטון.

ומה עם עסקת השבויים עם חיזבאללה? הוריהם של החיילים החטופים אומרים ל"ידיעות אחרונות": "כל עוד לא התקבלה הודעה רשמית – הבנים בחיים". סמדר פרי ורוני שקד מדווחים ב"ידיעות אחרונות" כי נסים נאסר, המרגל היהודי לטובת חיזבאללה, ישוחרר היום ויועבר ללבנון. נאסר היה אמור להיות אחד האסירים שישוחררו בעסקת החילופים, אלא שתקופת מאסרו, שש שנים בסך-הכל, הסתיימה.

והמגעים עם סוריה, מה איתם? ב"הארץ" מדווחים כבר על תוצאות ראשוניות של המו"מ העקיף: סוריה מצליחה לצאת לראשונה זה שנים מהבידוד הבינלאומי, ומדינות אירופה מתחילות להתקרב אליה.

מה אולמרט וברק מתכננים

מה יעשה אולמרט, והאם הוא פגר פוליטי מובס או חתול פוליטי שטרם מיצה את ארסנל הנשמות שלו? ומה יעשה ברק, מי שהוכתר פעם כ"ראש הממשלה השנוא ביותר" וכעת מריח שוב את בושם הכיסא, קרוב אבל עדיין רחוק? ועל מי כמעט לא כותבים, מי נחבא מאחורי הווילון ומופיע בעיתון בעיקר בתוצאות סקרים?

אולמרט. מפלגת קדימה הולכת לפריימריז, על כך מסכימים העיתונים. אולמרט נעתר לכך אחרי "מכבש לחצים", כותבים שמעון שיפר, יובל קרני ואיתמר אייכנר ב"ידיעות אחרונות". ב"הארץ" לא הופעל מכבש. העיתונים גם מסכימים שלא ידוע אם אולמרט מתכוון להשתתף בפריימריז כמועמד, אבל נוטים לכתוב שלא, ובטח שלא על ראשות המפלגה. ומתי יהיו הפריימריז? תלוי את מי שואלים; ככל שהנשאל מקורב לאולמרט, המועד מתאחר: לבני רוצה מוקדם ככל האפשר, מופז בספטמבר ורמון בנובמבר (אולמרט עצמו מעוניין לחכות עד אחרי החקירה הנגדית של טלנסקי, שמתוכננת כרגע ליולי). ב"מעריב" מסכימים באופן עקרוני לכל האמור לעיל, אבל במקום לדבר על פריימריז, כותבים על בחירות. ואילו הטור של יובל קרני בכפולה הפותחת של "ידיעות אחרונות" מסתיים בציטוט של אולמרט הנעלב מברק: "משהו לא בסדר אצלי?", הוא שואל.

ברק. לפי "ידיעות אחרונות", ברק "כבר התחיל בקמפיין הבחירות". יובל קרני כותב שברק יתקוף קודם כל את קדימה, ובמיוחד את ציפי לבני. המתקפה על קדימה מתמקדת, מן הסתם, בתחום טוהר המידות, וברורה מאליה גם תגובת הח"כים מקדימה המובאת בעיתון: לא ברק – איש פרשת העמותות – יכול ללמד על טוהר מידות. איתן הבר כותב: "כמה פעמים עוד יכול אהוד ברק לאיים בהתפטרות? פעם? פעמיים?".

נתניהו. הוא שותק. יובל קרני מדווח ב"ידיעות אחרונות" שזו החלטה מודעת: "יועציו ומקורביו קיבלו החלטה: יו"ר הליכוד ישמור בימים הקרובים על זכות השתיקה ויותיר את הבמה למריבות בתוך קדימה ובין ברק לאולמרט" (אם זו אכן הלשון המדויקת שבה התבטאו בסביבתו של נתניהו, מעניין השימוש בביטוי הלקוח מהז'רגון המשפטי: "זכות השתיקה"). עוד מדווח קרני על ראיון שנתן נתניהו לעיתון החרדי "המודיע" ובו אמר שיגדיל את קצבאות הילדים, שאותן קיצץ בהיותו שר האוצר. לפי קרני, מקורבי נתניהו גם טוענים כעת כי הקיצוץ לא היה יוזמה של נתניהו, אלא של אולמרט וטומי לפיד, וכי הוא רק הוציאה לפועל.

פרשת טלנסקי - עוד עו"ד

בכל העיתונים מנסים להבהיר את הסיפור המסובך הקשור ל-380 אלף הדולר שחולטו כערבות לטובת כיסוי חובות הסיעה של אולמרט לראשות העיר ירושלים. יש גרסה של טלנסקי, יש גרסה של מסר, יש גרסה של אולמרט. ב"הארץ" מצטטים קטעים מחקירתו השנייה של ראש הממשלה, שפורסמו בערוץ 10. בחקירתו השנייה חזר בו ראש הממשלה מהכחשתו כי קיבל מזומנים במעטפות מטלנסקי.

טובה צימוקי ב"ידיעות אחרונות" מספרת על עוד עורך-דין או שניים שגויסו לצוות ההגנה של אולמרט (ומי ישלם את החשבון? כנראה אנחנו). תפקידו, או תפקידם, יהיה לחפש חומר על משה (מוריס) טלנסקי, וגם, כך לפי "ידיעות אחרונות", על אורי מסר, שנחשב בעיני צוות ההגנה לעד מדינה.

הפרקליטות, כך נראה, ממשיכה לשדר מסרים לשולה זקן דרך העיתונות. הנה ציטוט מידיעה קצרה של יובל יועז ואיתמר אייכנר ב"ידיעות אחרונות": "במשטרה ובפרקליטות מוכנים לשקול מתן חסינות מוחלטת לשולה זקן בשתי הפרשות שבהן היא חשודה אם תפסיק לשתוק בחקירותיה, תשתף פעולה עם חוקרי יאח"ה ותביא להפללתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. כך אמרו בסוף השבוע ל'ידיעות אחרונות' גורמים במערכת אכיפת החוק". תגובת פרקליטה של זקן: לא אמרו לי כלום. תגובת זקן: לא אבגוד בחברים.

העמוד האחורי

בעמוד האחורי של "ידיעות אחרונות": ידיעה על תיעוד של שבט מבודד בעומק יערות הגשם באמזונס. הדגש בידיעה הקצרה הוא על נסיונם של הילידים לתקוף את המסוק שצילם אותם. בתמונה הם נראים יורים בו חצים. אותה ידיעה מספקת גם את התמונה המובילה על שער "הארץ" (תמונה מטושטשת ולא מוצלחת בעליל). ליד התמונה כיתוב קצר המפנה לעמוד האחורי של "הארץ", שם מרחיבים ומספרים כי קיומו של השבט היה ידוע זה מכבר, וכי התמונות שפורסמו כעת הם חלק מנסיון הסברה על הסכנות האורבות לבני השבטים מכריתת העצים המואצת.

ב"מעריב" הלכו על שילוב של רכילות ומדע: הידיעה הגדולה על השער האחורי מוקדשת לחללית פניקס, שנחתה בשבוע שעבר על המאדים: "אין חיים על המאדים", היא הכותרת. כיצד הגיעו למסקנה? המים שנמצאו בדגימות סלע שנלקחו מהכוכב האדום אינם מאפשרים חיים. בידיעה הקטנה: מיכאל שטראוס, בן 73, הבעלים של חברת שטראוס, נפרד מאשתו. ליאורה גולדנברג-שטרן פותחת את הידיעה המרעישה כך: "חודש לאחר גל שמועות ששטף את הארץ".