מכבי תל-אביב בכדורסל פותחת את סדרת רבע גמר היורוליג, מדורי הספורט באקסטזה השנתית, הציבור מוכנס לכוננות עליונה, ולמרות המעמד, כמה מכלי התקשורת נשארו בבית.

בשני המשחקים הראשונים מול קאחה בספרד הופגנה נוכחות חלקית בלבד. אפשר לגלות הבנה ל"מעריב" הגווע, אבל לא ברור מדוע "הארץ", שאמנם גם הוא לא משופע בכסף, אבל משתדל להיות במשחקים חשובים, לא שלח כתב לספרד. "ישראל היום" הוא העיתון היחיד שמתגאה בשליח מיוחד. אבל הכי מפתיע ומעניין הוא העיתון של המדינה, שלמרות נישואיו המאושרים זה כ-40 שנה לקבוצה של המדינה, נשאר בבית.

בשנים האחרונות ויתר "ידיעות" על ליווי צמוד של משחקי חוץ מול קבוצות חלשות, אבל נהג שלא לפספס משחקים חשובים. בשנה שעברה, באותו מעמד, נסע רפאל נאה לבלגרד. בעונה הנוכחית ביורוליג סיקר "ידיעות" את משחקי החוץ של מכבי תל-אביב מהמערכת. מתברר שזה לא היה מקרי.

גם כעת, בשלבים המכריעים של העונה, העיתון שמקצה הכי הרבה עמודים לסיקור מועדון הכדורסל, העיתון שחגג בענק את זכייתו של היו"ר שמעון מזרחי בפרס ישראל ושמריץ קמפיין מתמשך לבחירת השחקן הגדול ביותר בתולדות מכבי – לא הצטרף לקבוצה בנקודת הזמן החשובה ביותר שלה העונה.

כיוון שאימפריית נוני מוזס רחוקה ממעמד של קבצן המחזר על הפתחים, אפשר רק לתהות מה עומד בבסיס ההחלטה. ועוד תהייה: האם יש קשר גם לכך ש-ynet הוא אתר האינטרנט היחיד שלא שלח את כוחותיו מערבה מכאן (לוואלה, למשל, שני שליחים)?

בשנים האחרונות דהתה תרומת העיתונים לסיקור משחקים בחו"ל. האתרים השתלטו כליל על העסק, ובעזרת דיווחים כל כמה שעות, כולל וידיאו, מביאים את החדשות עכשיו, כאן ומהר. לעיתונים של מחר אין בדרך כלל שום ערך מוסף. ובכל זאת, הטסת כתב למקום ההתרחשות היא אמירה, מימוש המנדט של עיתונות. החוזה הלא כתוב בין הקורא לעיתון אומר – אתה בבית, ואנחנו נהיה שם בשבילך. עיתון שלא עושה זאת יוצר אצל הקורא תחושה כאילו ערכו פחת.

העובדה שכתבי הספורט של "ידיעות אחרונות" לא נמצאים בספרד נוטלת את העוקץ מאחת מאושיות המקצוע וכורתת את הענף שהם יושבים עליו.

מוזס אמר

"מדובר ברגע היסטורי לספורט הישראלי". בזכות הרגע המפעים הזה הופקעה הטניסאית שחר פאר ממדור הספורט של "ידיעות אחרונות" והועברה אחר כבוד אל כפולת האמצע של עמודי החדשות. זה קרה ביום חמישי שעבר, אחרי שידיעה בחתימת כתב הטניס נדב צנציפר קבעה שהישראלית הגיעה אל המנוחה ואל הנחלה. "ספורטאית 10", בישרה כותרת ענק – "אחד ההישגים הגדולים אי-פעם בספורט הישראלי".

כניסה אל רשימת עשר הגדולות בטניס העולמי היא ציון דרך מכובד, אף שגם מקום 11 או 14 יתקבלו בברכה במדינה שאינה מעצמת ספורט. אבל רגע, האם "ידיעות" לא מיהרו לרתום את העגלה לפני הסוסה? אף עיתון אחר לא היה נחרץ כמו העיתון של המדינה. "מעריב": "על הקצה". "הארץ": "במרחק נגיעה". "ישראל היום": "רגע לעשר".

"ידיעות אחרונות", 17.3.11

"ידיעות אחרונות", 17.3.11

הדירוג העולמי מתפרסם מדי יום שני. הניצחון שהעניק לפאר את הכבוד התחולל ביום רביעי שעבר, והעלה אותה לרבע גמר טורניר יוקרתי (אינדיאן וולס). כדי להיכנס רשמית לדירוג עשר הגדולות היא היתה צריכה לנצח ברבע הגמר, או לקוות ששתי טניסאיות אחרות יפסידו. בכתבה ב"ידיעות" הובאו ההסתייגויות הללו, אבל הכותרת, המשנה והמסגרת האינפוגרפית הציגו בפני הקוראים עובדה מוגמרת שאין לחלוק עליה. פאר אולי תעלה יום אחד לעשירייה הראשונה, אבל לא השבוע. ביום שישי היא נוצחה ברבע הגמר ויריבותיה השיגו את הנצחונות שנזקקו להם.

זהו עוד אחד מהמקרים שבהם טבלואיד צהוב מנסה ליצור מציאות במקום להסתפק בדיווח עליה. מה לעשות, לא תמיד המציאות מסכימה להתכופף בפני גחמות העיתונות. אולי זו גרסת הנייר למהירות הרצחנית של האתרים. באינטרנט מתפרסמים סקופים שעולים בבהילות – טקסט קצר ולחוץ, עמוס בשגיאות (ראו בהמשך), בעוד שכאן מנסים לברוא את החדשות עוד בטרם נולדו.

ואולי בעצם מדובר במאמץ לשרבב קצת חדשות טובות לתוך שבוע עמוס קטסטרופות – יפן, איתמר, לוב. "ידיעות", כידוע, הממונה מטעם עצמו על המורל הלאומי, כנראה ניסה לאזן אותו. הפעם הוא העניק עטיפה נוצצת לחדשה ורודה מתובלת בגאווה לאומית, אלא שזו הפכה לפיאסקו נטול בסיס עובדתי.

3 קטנות

לא רק ביום האשה. א-פרופו שחר פאר, זה היה השבוע של הנשים בתקשורת, בעיקר של אליצור רמלה, שמשחקיה בגמר גביע המדינה ומול אראס בגמר היורוקאפ הביאו לה טונות של מלים, צילומים, כותרות ראשיות ושערים. בתקשורת הספורט לא זכורה אינפלציה נשית כזו. אפשר לקוות שלא מדובר בהעדפה מתקנת.

מה אומר הדובר? באתר ערוץ הספורט דיווחו על מחאת אוהדי הפועל תל-אביב נגד מינויו של המכביסט דורון ג'מצ'י לדוברו של הבעלים אלי טביב. ידיעה לגיטימית. מה שלא לגיטימי הוא העובדה שהאתר נמנע מלהביא את תגובתו של ג'מצ'י. האם זה קשור לכך שכדורסלן העבר הוא אחד מפרשני ONE?

ESPN חוזר להוט. זה קורה תשעה חודשים לאחר הפרידה בין הצדדים, שספגה גינויים חריפים מצד אוהדי הספורט האמריקאי, כולל מחאה אינטרנטית מאורגנת ואיומים במעבר ליס. בהוט ניסו לשכך את הזעם בעזרת יורוספורט 2, שהיה תחליף דל ולא מספק. לזכותם של מנהלי הוט ייאמר שהיו קשובים לתלונות, פתחו קצת את הכיס ותיקנו את העוול.

התיקונים

דוגמה טריה למהירות של אתרי האינטרנט במאמץ שלא להפסיד סקופ. דורון ג'מצ'י הוא חלק מאתר one, אבל כנראה שגם שם לא סומכים שהידיעה לא תדלוף בדקה הקרובה למתחרים. דקה אחת היא עולם ומלואו. בזמן הזה אפשר להוסיף קצת תוכן ובעיקר לנכש את השגיאות ולצאת לעולם בצורה הראויה למאכל. אבל הפחד אוכל אותם.

ביום שלישי שעבר פורסמה ב"ידיעות" ידיעה כי התקציב של הפועל תל-אביב הוא 83 מיליון שקל. למחרת פירסם א. טבק ב"מעריב" כי התקציב הוא יותר ממאה מיליון. טבק חיבר הוצאות עם הכנסות ויצר סכום ענק שהוא מחזור כספי. במהותה מתייחסת המילה "תקציב" לסכום המוקצב למשכורות ולתפעול, כך שהכותרת גורמת לחשוב בטעות שהקבוצה הוציאה סכומים מטורפים.

בטבלת הליגה בכדורסל ב"מעריב" דורגה חולון מעל ראשון לציון, למרות שיש לה נקודה פחות.

ב-nrg שמעו שהמגן הימני של הפועל תל-אביב מעורב בפרשת הסחיטה, והחליטו לזגזג בין שני הקיימים: התמונה של עמרי קנדה, הכותרת לדני בונדר.

באתר ערוץ הספורט סבורים שה-2:2 הוא ניצחון חשוב מאוד לכתומים.

לתגובות: yegerm9@walla.co.il