שלט חוצות בבני-ברק (צילום: עידו קינן, חדר 404, cc-by-sa)

שלט חוצות בבני-ברק (צילום: עידו קינן, חדר 404, cc-by-sa)

מועצת הכבלים והלוויין החליטה לאסור על קשת, זכיינית ערוץ 2, להפנות את צופי ערוץ 20 ("ערוץ האח הגדול") לאתר מקו, כל עוד זה אינו עומד בכללי הרגולציה. זאת, לאחר שבאתר שודרו דבריו הבוטים של עורך "האח הגדול" יורם זק, שעוררו מהומה תקשורתית גדולה.

העילה להחלטה הזאת עקומה – פליטת השידור של יורם זק נבעה מתקלה, ולא נכון להעניש את קשת על כך; במיוחד כשהזכיינית מספקת כל-כך הרבה עילות ראויות לענישה, למשל דחיפת פרומואים כאייטמים בתוכניות אירוח, מטרד הפופאפים ותוכנית שלמה שהיא כולה פרסום סמוי.

אבל ההחלטה נכונה והתקדים מבורך. שידורי הטלוויזיה של קשת כפופים לרגולציה, ואילו אתר האינטרנט שלה לא (וטוב שכך), וקשת מנצלת זאת וממסחרת את האתר כהוגן.

לא כדאי להעניק למועצת הכבלים והלוויין (הרגולטורית של ערוץ 20, המשודר בתשלום רק ללקוחות הכבלים והלוויין) ולרשות השנייה (הרגולטורית של קשת בערוץ 2) סמכויות רגולטוריות על האינטרנט. אבל לפי המנדט שלהן להסדיר את שידורי הטלוויזיה, הן יכולות להחליט שאזכורים והפניות בשידור הטלוויזיוני לאתר האינטרנט של הזכיינית (מקו של קשת, רשת-ynet של רשת ונענע10 של ערוץ 10) לא ייחשבו כפרומואים, אלא כפרסומת לכל דבר, על כל הכללים והמגבלות הנובעים מכך.

עוד בנושא

לשלוח יד ולתפוס / נועם יורן
מה שמסביר, וגם מצדיק, את הסערה המתמשכת סביב הדברים שפלט עורך תוכנית הטלוויזיה "האח הגדול" הוא המחשבה שמה שיש כאן הוא לא "הערה לא במקום", אלא כשל מערכתי