מי שצפה ביום שלישי שעבר בראיון שערכו לונדון וקירשנבאום עם אורן זריף, לא יכול היה שלא לחוש שהוא עד לאירוע טלוויזיוני יוצא דופן. זריף, שהגיע לאולפן כדי להסביר מדוע הוא מאיים על עובדיו שאם לא יוסיפו את השם "זריף" לשמם, יפטר אותם, נאלץ לקראת סוף הראיון להתמודד עם מטר של שאלות מצדו של ירון לונדון.

לונדון דרש מזריף הסבר למונחים שבהם השתמש, כמו "תדר", "רמה אנרגטית" או "העין השלישית", וזריף התקשה לספק תשובות. בסופו של דבר הסביר זריף כי מאז ומתמיד לא רצה להגיע לראיון אצל לונדון. הוא ניסה להסביר מדוע, אך לונדון שיסע אותו והסביר שהוא יודע את התשובה. "כי אני לא קונה את הקשקושים שלך", אמר לזריף, "כי אני חושב שאתה נוכל, ואני מציע שתתבע אותי למשפט". כעבור כמה שניות חתך צמד המנחים את הראיון ועבר למהדורת החדשות.

כמה אתרי אינטרנט דיווחו על האירוע, ובין השאר הוזכר כי זריף הביא עימו לבניין ערוץ 10 כמה "הילרים" כדי שישבשו את הלך המחשבה של לונדון (מהלך לא מוצלח, כפי שהתברר). יומיים אחר-כך דיווח אתר האינטרנט של "הארץ" כי לונדון הגיש תלונה במשטרה בעקבות שיחת טלפון מאיימת שקיבל מיד לאחר שידור הראיון עם זריף.

אורן זריף וצמד המנחים מוטי קירשנבאום וירון לונדון (מתוך התוכנית "לונדון וקירשנבאום")

אורן זריף וצמד המנחים מוטי קירשנבאום וירון לונדון (מתוך התוכנית "לונדון וקירשנבאום")

מאבקו החריף והבוטה, יש שיאמרו גס הרוח, של לונדון בזריף הוא יוצא דופן בהתחשב בהעדפות של אמצעי התקשורת בסיקור אנשי הניו-אייג'. רדיו 103,FM לדוגמה, מעניק במה קבועה לאנשים המספקים ייעוץ למאזינים על בסיס קבלה, נומרולוגיה ושאר לחשים. התחנה מכנה את האנשים האלה "מומחים". נוסף לכך, התחנה משדרת תוכניות שבועיות דוגמת "בראייה אחרת", שבה "מתקשרת רוחנית" משוחחת עם מאזינים: "היא עוצמת את עיניה ומבקשת תשובות בעבורו, וכשהן ניתנות היא מקריאה את הטקסט שהיא רואה לנגד עיניה בעוד עיניה עצומות", נכתב בעמוד שמוקדש לתוכנית. גם העיתונות היומית נוהגת אחת לזמן מה לפנות לאסטרולוגים ולשאר מכשפים כדי שיספרו מה עומד לקרות בשנה הבאה למפורסם זה וזה או למועמד זה וזה.

אבל לונדון, מכוכבי ערוץ 10, אינו צריך להרחיק לתחנות רדיו או לעיתונים כדי להיווכח במצבה המדורדר של הרציונליות בתקשורת. כל שעליו לעשות הוא להתבונן בביתו פנימה כדי לראות כיצד הערוץ שמשלם את משכורתו משדר רצועה יומית ששמה "זמן המיסטיקה".

ביום חמישי שעבר, היום שבו התפרסמה הידיעה על התלונה שהגיש לונדון נגד זריף, התארחו באולפן התוכנית ארבעה "מיסטיקנים". הנה הם לפניכם:

גלית נתן, נומרולוגית, הציגה את עצמה כמי שעוסקת ב"גישור נומרולוגי". איך זה עובד? זוגות מגיעים אליה, ועל בסיס תאריכי הלידה והשמות שלהם היא מציעה דרכים לשיפור המערכת הזוגית שלהם. לפעמים היא גם מציעה איך לתווך בין הורים לילדים.

גבריאלה מטלמן, מומחית באסטרולוגיה פיננסית, הסבירה שהיא מגשרת בין הבורסה לאסטרולוגיה ושאנשים צריכים לדעת ש"אם שבתאי עושה זווית דיסהרמונית במפה, במעברים או בקידומים" של המשקיע – יפסיד הנ"ל בבורסה בלי קשר לפעולותיו.

מתוך התוכנית "זמן המיסטיקה" בערוץ 10

מתוך התוכנית "זמן המיסטיקה" בערוץ 10

דורון ארמוזה הוא מתקשר, הילר ויועץ רוחני, שהסביר שהוא מתקשר עם מלאכים, ובמיוחד עם המלאך גבריאל ו"מרכז הארגמן" (אל תשאלו אותי מה זה אומר), ובין השאר הוא מסוגל לשקם מערכות גוף שנפגעו. איך? "תקיעת שופר, מגע של הילר, מגע של הילינג בצורה של תפילה". עכשיו זה יותר ברור.

אחרונה היא לימור נזרי, שבאופן כללי פותחת בקלפי טארוט, אבל מגדירה את עצמה כ"מיסטיקאית רב-תחומית". היא הסבירה: "אני פותחת בקלפי טארוט, נומרולוגיה, שמן, קפה, מטפלת בחרדות, פחדים, פרנסה, פוריות, אהבה, והכל בעזרת לחשים, אבני מיסטיקה וחומרים מאוד חזקים ממרוקו". אפשר רק לנחש מה הם החומרים החזקים ממרוקו.

במהלך הראיון עם זריף ניכר בלונדון שהוא רותח אל מול התופעה שנקראת אורן זריף. אפשר להבין מדוע. מותר לחשוב מה שרוצים על זריף, אבל הדרישה שלו מעובדיו להוסיף לשמם את שם משפחתו פן יפוטרו היא אלימות בהתגלמותה. ועדיין, אם לונדון סבור שזריף הוא נוכל, מה הוא חושב על החברים נתן, מטלמן, ארמוזה ונזרי ושאר הטיפוסים שמופיעים על מרקע ערוץ 10 כמה שעות לפניו?

התקשורת הישראלית התמלאה בשנים האחרונות בערימות של שרלטנים המציעים עזרה רוחנית המבוססת על תקשור עם ישויות, קריאה בקפה, בכוכבים או בקלפים. העובדה שיש ביקוש לדומן השוורים הזה, או מראית עין של ביקוש, מוסיפה שמן למדורת הרייטינג ודוחפת את הטלוויזיה, הרדיו, העיתונים ואתרי האינטרנט לחיקם של האנשים הללו (יבחר הקורא בשם התואר המתאים לדעתו).

אפשר להתנחם בכך שהשמן לא הולך לאיבוד; נזרי יכולה לקרוא בו.