שעון הנוכחות שהותקן לפני חודשים ספורים בהוראתו של מנכ"ל "הארץ" יוסי ורשבסקי במערכת העיתון הכעיס את העובדים, ובמיוחד את עורכי העמודים ב"הארץ", "דה מרקר" ו"הארץ און־ליין". אבל נראה שלא ורשבסקי ולא הבוס שלו, המו"ל עמוס שוקן, צפו את תגובת השרשרת שתעורר ההתמרמרות השגרתית של עובדים שתנאיהם הורעו.

ניתן להניח שאם השניים היו יודעים שבסופו של התהליך יקימו העיתונאים ב"הארץ" - חלוץ החוזים האישיים והעבודה המופרטת - ועד עובדים שבו חברים למעלה ממאה כתבים ועורכים, הם היו מוותרים על החיסכון הכספי שהשיגו בספירת דקות העבודה במערכת. בינתיים, במקום לבכות על חלב שנשפך, ורשבסקי ושוקן מסרבים להכיר בוועד ודורשים לקבל לידיהם את שמות העובדים החברים בו. חברי הוועד, מצדם, לקחו את ההתאגדות צעד אחד קדימה, ושדרגו לגרסה 2.0: הם פתחו בלוג באתר הבלוגים הגדול בישראל, "ישראבלוג". אותו אתר שבו נפתח בלוג התקשורת "ולווט אנדרגראונד" (לפני ששכר "הארץ" את הכותבת, דבורית שרגל, שעברה לפרסם באתר הבלוגים של "דה מרקר").

"שלום לכולם וברוכים הבאים לבלוג ההודעות והמידע של ועד העיתונאים של 'הארץ'", נכתב בהודעת הפתיחה. "מטרת הבלוג היא לשמור על עובדי העיתון מעודכנים באשר לפעילותו של הוועד הנבחר ולהתפתחויות במגעים מול הנהלת העיתון. על מנת לשמור על שקיפות מרבית בהתנהלות הוועד, העלינו לכאן את התכתובת הרשמית שנעשתה עד כה בין ועד עיתונאי "הארץ" ואגודת העיתונאים לבין הנהלת העיתון. מעתה, כמובן, נעלה את המכתבים באופן שוטף ומיידי. בנוסף, ניתן לקרוא כאן את כל העדכונים שנשלחו לעיתונאי 'הארץ' באימייל ושנתלו על לוחות המודעות בבנייני העיתון מאז 'אסיפת המאה' בבית סוקולוב לפני כחודשיים. מטרה חשובה נוספת של הבלוג היא פרסום מידע חיוני לעובד. בימים ובשבועות הקרובים נשתדל להעלות לכאן הסברים ברורים ומפורטים על תלוש המשכורת, על זכויות העובדים בתחומים שונים, כמו פנסיה, חופשות, בטיחות והתנאים הפיזיים של העבודה, וכן על מקרים שבהם הזכויות האלה מופרות". ההודעה נחתמה בברכת "עלו והצליחו, ועד העובדים".

בבלוג הטרי ניתן למצוא בינתיים, כמובטח, את התכתובות בין הוועד להנהלת "הארץ" ("...ראשית, אמסור לך כי מר עמוס שוקן, מו"ל העיתון, הודיע למר אריאל גוטליב וגב' קרן דותן, כי יחסי העבודה ב'הארץ' לא ישובו להיות קיבוציים..."), הסבר על האופן שבו מחושבים דמי הבראה ודיווח על ביקור במערכת של מפקח עבודה ורופא תעסוקתי ממשרד התמ"ת, שבדקו את איכות האוויר. לא ברור עדיין איך יסתיים המאבק (הוועד איים בזמנו להשבית את העיתון), אבל ברור כי בלוג ועד "הארץ" מתעדכן באופן תדיר הרבה יותר מהבלוג של עמוס שוקן ב"דה מרקר קפה".

כתובת הבלוג: www.israblog.co.il/haaretz

גיליון 69, ספטמבר 2007