לוח השנה הגרגוריאני הונהג על-ידי גרגוריוס ה-13 בשנת 1582 והוא מבוסס על לוח השנה היוליאני, שהונהג על-ידי יוליוס קיסר בשנת 45 לפני הספירה. אבל כיצד ידעו האנשים בימי קדם מתי מתחלפות עונות השנה? התשובה היא, כמובן, באמצעות הטבע. הופעתם של החצב והנחליאלי מספרת על בואו של הסתיו, העננים האפורים המתקדרים בשמים מדווחים על בואו של החורף, התייבשות האדמה והצטברות מים בנקבי גוף שלא ידעתם שיכולים להפריש אגלי זיעה מצביעות על בואו של הקיץ, ויציאתו של ראש הממשלה לחופשה מכריזה כיום כי אביב הגיע, פסח בא.

משפחת נתניהו מטיילת בחיק הטבע, בפסח שעבר (צילום: חמד אלמקת)

משפחת נתניהו מטיילת בחיק הטבע, בפסח שעבר (צילום: חמד אלמקת)

עיון במגדיר הצמחים מגלה כי ראש הממשלה, הפוקע אל טיול ונופש עם בוא האביב וחג הפסח, מוכר בישראל בכמה גוונים, צבעים וצורות. בעבר פרחה בארץ "משפחת המשפחתן". המשפחתן אינו פורח בפומבי בחג הפסח, אלא רק באזור אחד בדרום הארץ, המכונה "החווה". שם, לצד משפחתו הגרעינית, הוא מפציע לנופש קל בזמן החג. ככל הידוע, המשפחתן אינו פורח עוד בארץ ישראל, ויש הטוענים כי מדובר בזן נכחד.

בשנים 2009-2006 פרח בישראל ראש ממשלה שהשתייך ל"משפחת הנהנתן". הנהנתן הוא מסוג הצמחים שאוהבים להפגין בפומבי את הנאתם מפריחתם העונתית בחג הפסח, אך נמנעים מלעשות זאת על-ידי האבקת אבקניהם בחו"ל. משום כך, הנהנתן פורח בפסח באחוזות הארחה בגליל עם עדיפות לג'קוזי, בריכה, סוויטה מאובזרת וצוות מאבטחים שדואג שפרחיו הנאים לא יירמסו על-ידי ההמונים שיעמדו בתור כדי לצפות בקרחתו, יען כי היתה חולצה ב-H&M.

ראש הממשלה ממשפחת הנהנתן אינו יוצא לנופש עם כל בני משפחתו, אלא רק עם זוגתו וקומץ של פרחים נדירים נוספים שבאופן משונה מתקבצים בקבוצות ופורחים יחדיו באותה התקופה בשנה. אירוע זה אינו נחשב לתופעה נדירה בטבע, ונקרא בלטינית בשם "חברימוס מיוחסימוס מכייפימוס". גורלו של ראש הממשלה נהנתן אינו משמח יותר מגורלו של ראש הממשלה משפחתן, ולא ברור אם גם בעתיד יפרח בצימר או שמא במקום מסורג יותר.

בשנה האחרונה פורחת בארץ משפחת ראש הממשלה חדשה-ישנה שפרחה ברחבי המדינה עוד בשנות התשעים. הכוונה היא ל"משפחת פוליטיקן". כמו שאר משפחות ראש הממשלה, גם פוליטיקן מלבלבת בחופשת הפסח.

בניגוד למשפחת נהנתן ומשפחת משפחתן, משפחת פוליטיקן פורחת בתפרחת משפחתית מלאה: ראש המשפחה, זוגתו הנאמנה, חוטמית זיפנית, וילדיהם הכבר-לא-כל-כך-קטנים, אבנר מצוי ויאיר החורש. הפוליטיקן פורח עם משפחתו באתרים בעלי חשיבות היסטורית-ארכיאולוגית-יהודית מהמדרגה הראשונה שאף אחד לא שמע עליהם קודם, חוץ מכמה ארכיאולוגים ומשה דיין, כמו נבי יושע, תל-חצור או בית-הכנסת העתיק בכורזים.

גם השנה פרחה פוליטיקן, ובסוף-השבוע שעבר היא נצפתה כשהיא מדגמנת פריחה צבעונית באזורים שונים בצפון הארץ ובהם תל-מגידו, מפעל מים עתיק, הגן הלאומי בבית-שערים, שם הצליחו לפרוח אפילו בתוך מערה חדשה שנחשפה מתקופת הסנהדרין ובמקומות נוספים העונים לשם "סלע קיומנו".

בניגוד ל"משפחתן" ול"נהנתן", ה"פוליטיקן" אינו בוחל בלחיצות ידיים, חיוכים ו/או צילומים משותפים עם דרדרים מזדמנים המבקשים לשזוף את עיניהם במשפחה המלכותית. בתום הפריחה מוציאה המשפחה הודעה לעיתונות ובה היא מדווחת על אירועים חשובים שנרשמו כאשר הציגה את עליה בפומבי.

כך לדוגמה, שרון רופא-אופיר וחגי עינב "מדווחים" ב-Ynet כי חוטמית זיפנית, "שגדלה באזור קריית-טבעון, סיפרה בהתרגשות איך נהגה ללכת מביתה לבית-שערים עם חבריה ובני משפחתה, שביקרו באותן מערות עוד טרם נפתחו לציבור הרחב". אכן, עדות מדהימה של עיתונאים חוקרים אשר הביאו את הסיפור האמיתי, הנוקב והמזעזע מפריחתו העונתית של הפוליטיקן. שמישהו ייתן להם פוליצר. או כוס מים.

יש לציין כי אירוע מעציב התרחש השנה בעת הדיווח על הפריחה, ובקרב משכתבי ההודעה לעיתונות התגלעה מחלוקת קשה שהעיבה על השמחה והרטט שנרשמו בקרב מיליוני הנתינים.

כתבי Ynet דיווחו בהתרגשות, כמובן שבהתרגשות, כי "בכל נקודה שאליה הגיעו, ציטט אבנר פסוקים מהמקורות שבהם הוזכרו". לעומתם, דני ברנר ושלמה צנזה, משכתבי ההודעות לעיתונות מטעם "ישראל היום", סיפרו כי "בשני האתרים היה המדריך לא אחר מאשר אבנר נתניהו, שציטט מהמקורות וגילה בקיאות רבה".

ב"ידיעות אחרונות" דווח על-ידי לא פחות משלושה משכתבי הודעות (צבי זינגר, ישראל מושקוביץ וגואל בנו) כי "במהלך הסיור הפגינו בני המשפחה, ובעיקר חתן התנ"ך הטרי, הבן אבנר, בקיאות רבה בהיסטוריה המקראית של האתר". עכשיו אני כבר מבולבל: האם אבנר מצוי ציטט פסוקים מהמקורות "בכל נקודה שאליה הגיעו", או "בשני האתרים" או רק "בהיסטוריה המקראית של האתר"?

אל דאגה. למרות התקלה, שתתוחקר ברמות הגבוהות ביותר, בני משפחת פוליטיקן נהגו על-פי טבעם, הבריזו למסעדה ביוקנעם, שוודאי התכוננה לאירוע במשך כמה ימים, ובסופו של דבר לקחו את האוכל איתם. פוליטיקן הזמין סטייק אנטריקוט (שמישהו יספר לו שסטייקים לא אוהבים טייק-אוויי), חוטמית זיפנית הזמינה דג ואורז, והבנים "בחרו במנת ילדים". אבנר? מנת ילדים? עכשיו אני באמת מופתע.