צה"ל בודק בימים אלה פגיעה בעיתונאים פלסטינים בעזה במהלך מבצע "עמוד ענן", כך עולה מהודעה שפירסם בשבוע שעבר ארגון אעלאם. לפי הודעת הארגון, קצין צה"ל יצר עימו קשר והודיע כי הוקמה ועדה חדשה שבודקת את הפגיעה בעיתונאים. ל"העין השביעית" נודע כי מדובר בוועדה צה"לית שמוביל אלוף (במיל') דורון אלמוג, אלוף פיקוד הדרום לשעבר.

לפני שבועות אחדים פנה קצין צה"ל לארגון אעלאם וביקש את עזרתו בחקירת תקיפתם של בניינים בעזה שבהם השתכנו כלי תקשורת בלילה שבין ה-17 ל-18 בנובמבר 2012. מיד לאחר התקיפות טען דובר צה"ל כי הן נועדו לפגוע בתשתית התקשורת של חמאס שמוקמה בבניינים.

דורון אלמוג, 20.11.13 (צילום: פלאש 90)

דורון אלמוג, 20.11.13 (צילום: פלאש 90)

לפי דו"ח של ארגון זכויות האדם HRW (משמר זכויות האדם, Human Right Watch), בשעה 01:30 באותו לילה נפגע בניין א-שאווה חוסארי מכמה טילים ישראליים. מהירי נפגעו שבעה עובדי ערוץ אל-קודס, שמשרדיו שכנו בבניין, ובהם העובד ח'אדר א-זהאר, שרגלו נקטעה כתוצאה מהפציעה. כמה שעות מאוחר יותר שוגרו טילים ישראליים גם לבניין התקשורת א-שורוק וגרמו לפציעת שני עובדים של כלי תקשורת. יצוין כי בהמשך אותו יום הותקף בניין א-שורוק פעם נוספת, תקיפה שהרגה פעיל טרור, חבר הזרוע הצבאית של הג'יהאד-האסלאמי.

בעקבות מבצע "עמוד ענן" דרשו מצה"ל שלל ארגוני זכויות אדם וזכויות עיתונאים, ובהם ארגון אעלאם, לבדוק לעומק את התקיפות שביצע צה"ל בבנייני התקשורת. באפריל האחרון הודיעה הפרקליטות הצבאית כי סיימה לבדוק את מרבית הטענות בדבר הפרות חוק אגב מבצע "עמוד ענן". "ביחס לאירועים הנותרים (כ-15 אירועים), ובהם גם התלונות הנוגעות לתקיפת מתקני תקשורת ברצועת עזה", נכתב בהודעת העדכון, "הורה הפצ"ר על בדיקות נוספות בטרם יקבל החלטה בעניינם. ההחלטה לגבי אירועים אלה צפויה להתקבל בקרוב". על אף שמאז הודעה זו חלפה למעלה ממחצית השנה, נראה כי רק כעת נערכת הבדיקה.

בדיקת אירועים בעזה מציבה אתגרים לרשויות הישראליות, ובראשם העובדה כי לא ניתן להגיע לשטח שבו התקיימו התקריות הדורשות בדיקה. לצורך זה פנה צה"ל, בין היתר, לארגון אעלאם, כדי שיעזור ביצירת קשר עם עיתונאים עזתים לתיאום מועד שבו יוכלו להגיע למחסום ארז ולמסור עדות.

אלוף (מיל') אלמוג אישר כי קיבל פנייה מצה"ל לביצוע בדיקה, אך טען כי מהותה שונה מהמתואר לעיל. מדובר צה"ל נמסר: "הוועדה שהוקמה היא ועדה צה"לית ומהווה חלק נוסף מבדיקה של אירועים אשר לגביהם הורה הפצ"ר על בדיקה נוספת".