התלכדו בסערה

כותרות כל עיתוני הבוקר מוקדשות לחידוש הבנייה ליהודים בשטחי יהודה ושומרון. על-פי "ידיעות אחרונות", דווקא ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא הגורם הפעיל בשטח. "חוזר לבנות", קוראת הכותרת בעיתון זה, ולצדה מודפס תצלום ארכיון [אפי שריר] שבו נראה ראש הממשלה חופר במעדר. על-פי הכותרת של "הארץ", לא נתניהו אלא "המתנחלים יחדשו היום את הבנייה", אך היחס אליהם הוא כאל גוף כללי, חסר שם ופנים. ב"מעריב" מקדישים העורכים את רוב השער לתצלום [ראובן קסטרו] של בני משפחת שפירא על רקע מגרש ריק בהתנחלות אלקנה, שם יתחילו הבוקר בעבודות להקמת ביתם. הכותרת ב"ישראל היום" אינה מתייחסת ישירות לבנייה: "ההקפאה הסתיימה, המגעים נמשכים", נכתב.

חודשים ארוכים הסבירו מיטב הפרשנים כי נקודת המשבר של ממשלת נתניהו תגיע עם תום הקפאת הבנייה. לאורך השבועות האחרונים למדנו מהפרשנים כי הפיצוץ הגדול במשא-ומתן עם הפלסטינים יגיע ב-26 בספטמבר. והנה, היום הזה חלף והעיתונים נותרו עם דיווחים על אנטי-קליימקס. זו מלאכה מדכדכת, במיוחד לעיתונות החיה ממשבר למשבר.

אף שההקפאה תמה, המלה "התקפל", שנתניהו כה חשש ממנה, בכל זאת מופיעה הבוקר על שער אחד העיתונים, זה של "מעריב". היא מיוחסת לראש הרשות הפלסטינית אבו-מאזן. "בניגוד מוחלט לעמדתו הקודמת, יו"ר הרשות לא שובר את הכלים וממתין לנוסחת פשרה", נכתב בכותרת משנה לידיעה מאת עמית כהן. כהן מדווח כי הפלסטינים החליטו לדחות לעת עתה את פרישתם מהמשא-ומתן עד ליום שני הבא, ה-4 באוקטובר, אז ייערך דיון חירום של שרי החוץ הערבים.

ב"ישראל היום" מעריך דן מרגלית כי בפועל דחיית ההחלטה תימשך עד ה-10 באוקטובר, מועד כינוס מנהיגי הליגה הערבית. בידיעה מאת רוני שקד המתפרסמת ב"ידיעות אחרונות" נכתב כי "ההערכה היא שגם הפעם [בכינוס הליגה] יבקשו המצרים, הירדנים והסעודים – בלחץ אמריקאי מסיבי – להשאיר את הצדדים סביב שולחן המו"מ".

שמעון שיפר ואיתמר אייכנר מדווחים ב"ידיעות אחרונות" כי בניסיון לשכנע את נתניהו להאריך את הקפאת הבנייה בחודשיים, הציע נשיא ארה"ב ברק אובמה עסקה סיבובית שכוללת הפקדת מכתב מטעם אובמה בידי נתניהו שבו נשיא ארה"ב "יעלה על הכתב הבטחות מרחיקות לכת בתחומים רגישים שנוגעים לבטחונה של ישראל". שיפר ואייכנר מוסיפים כי לטענת גורמים "בסביבתו של נתניהו", רעיון העסקה אינו אמריקאי אלא ישראלי – ומקורו בנשיא המדינה שמעון פרס ושר הביטחון אהוד ברק.

בראש שער "מעריב" הכותרת "ברק יציג לנתניהו מתווה לפשרה". על-פי דיווחו של אלי ברדנשטיין, נתניהו טרם החליט אם הוא מקבל את המתווה של ברק. יוסי ורטר מסביר ב"הארץ" כי נתניהו הפך את ברק לגורם פעיל כדי להימנע מממשלת מיעוט ימנית.

מכשולים חדשים

עם הסרת ההקפאה, הקליימקס אמור היה להתרחש אתמול בשטחים. אלא שגם חגיגת חידוש הבנייה לא היתה שלמה. מנהיגי המתנחלים נענו לבקשת ראש הממשלה להצניע לכת, וגם אם היו רוצים לחדש בנייה במלוא המרץ, מתברר שהאפשרויות לעשות כן מוגבלות. עקיבא נוביק מסביר ב"ידיעות אחרונות" כי "בפני המתיישבים המבקשים לחדש את הבנייה ביו"ש עומדים כעת מכשולים". על-פי דיווחו, "הבעיה המרכזית נעוצה בסגר שחל על הערים והכפרים הפלסטיניים עד לסוף חג הסוכות. בעקבות כך יישארו מרבית אתרי הבנייה מיותמים עד ל-3 באוקטובר, רק אז יוכלו הקבלנים והבנאים הפלסטינים – שבפועל הם האחראים לרוב הבנייה באזור – לשוב לעבודה".

הסיבה השנייה לעיכוב בבנייה, מציין נוביק, היא הלכתית. "בימי חול המועד נוהגים למעט במלאכה", הוא מסביר. משום מה הכותרת לטקסט של נוביק ("הבעיה החדשה: אסור לבנות בחול-המועד") מדגישה את הבעיה המשנית, שנפתרה הלכתית לאחר שהרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, הוציא פסק הלכה שמתיר בנייה בימי חול המועד, ולא את הבעיה העיקרית.

אף שכל נבואות הזעם התבדו, או לפחות נדחו בכמה ימים, "ישראל היום" הוא העיתון היחיד שמחמיא לראש ממשלת ישראל על תפקודו. "בליכוד מרוצים: 'נתניהו עמד במלה שלו'", כך נפתחת כותרת הגג לראשית ב"ישראל היום". בכפולה הפותחת ידיעה מאת שלומי דיאז תחת הכותרת "ההקפאה תמה – נתניהו עמד על עקרונותיו", ציטוט מפי השר ישראל כץ, שמסר לתקשורת הצהרה מביתו שביישוב כפר-אחים.

ב"הארץ" הדיווח על תגובת פעילי הליכוד צבעוני יותר. חיים לוינסון התלווה אתמול לח"כ דני דנון, מהמתנגדים הבולטים להקפאת הבנייה, ומדווח על חגיגות הניצחון שערך. "חנוט בחליפה ובחולצה להחלפה ברכב [...] מלווה בשלושה יועצי תקשורת, נהג ועוזר שהשגיח שהלו"ז יתקתק כמו שצריך [...] מיומן מכולם, הוא נאם באנגלית ומיד הוקף בעשרות כלי תקשורת מרחבי העולם: סי.אן.אן, בי.בי.סי, 'לוס-אנג'לס טיימס', 'ניו-יורק טיימס', פוקס-ניוז ועוד".

מוות ולידה מחדש

בכל העיתונים ידיעות בולטות ונרחבות על פיגוע ירי שהיה אמש, שבמהלכו פצעו חמושים פלסטינים מתנחלת הרה באורח קל. תינוקה יולד בהצלחה.

ב"ישראל היום" דיווח קצרצר על פלסטיני שנורה על-ידי כוחות צה"ל עקב התקרבות לגדר המערכת בין עזה לישראל, ומת מפצעיו.

המשבר הבא

בתחתית עמ' 20 של "מעריב" מופיעה הכותרת "הפסיכולוג החרדי, היצאנית הסחטנית והיחסים האסורים". זו כותרת מזן ה"רכיבים", כותרת שמונה סך של גורמים, בלי להתעקש על מלות יחס שקושרות ביניהן. הקורא מוזמן לדמיין כאוות נפשו מה בדיוק התרחש בין "הפסיכולוג החרדי" ל"יצאנית הסחטנית", או לחלופין לקרוא את כותרת המשנה של הידיעה ("מטפל מוכר מהעדה-החרדית התלונן במשטרה: נערת ליווי איתה הייתי בקשר מחוץ לנישואים סחטה אותי במשך שנים").

בראש עמ' 4 של "הארץ" כותרת דומה, הנראית כפתיחה של בדיחה: "טייס סרבן, ניצול שואה ואב שכול על משט סיוע של פעילים יהודים בדרך לחופי עזה". זו, כמובן, לא בדיחה, אלא התקווה הטובה ביותר של העיתונות למשבר חדש שיפרוץ עוד לפני כינוס הליגה הערבית. אתמול יצאה מנמל בקפריסין ספינה קטנה ועליה כמה פעילים יהודים המבקשים לפרוץ את המצור הימי על עזה. בין הנוסעים הטייס הסרבן יונתן שפירא, רמי אלחנן, ששכל את בתו בפיגוע, ניצול השואה ראובן מוסקוביץ ועוד.

ב"ישראל היום" מדווחים דניאל סיריוטי, אלי לאון ושלומי דיאז כי הספינה צפויה להגיע לחופי עזה עד מחר. בידיעה מצוטט "גורם צבאי בכיר" שאומר כי "כוחות צה"ל ערוכים לסיכול הגעת היאכטה [...] ואם יהיה צורך כוח צה"ל יעלה על סיפונה". כמו כן מדווח כי בימים הקרובים צפויות להגיע לחופי עזה ספינות סיוע נוספות.

בטור נפרד פונה אלי בן-שם, יו"ר ארגון יד-לבנים, אל האב השכול שבספינה. "כל שאני מבקש ממך הוא שברגע שחיילי השייטת יבקשו ממך לעצור את האונייה, כבד את הצבא וזכור תמיד שהקצין שידבר בשפתך יבקש ממך בשם המדינה ששלחה אותו. הקצין הזה הוא הבן שלי ושלך. אל תקרע ותייסר אותו, אל תכביד עליו, זוהי פקודה שקיבל ואותה עליו למלא. חבק אותו, אמור לו שאתה גאה בו, ומסור לו שאתה אוהב אותו בשם העם כולו".

על כלכלה ופופוליזם

"כלכלת ישראל תיפגע קשות אם החרדים לא ישתלבו בעבודה", קוראת כותרת בתחתית הכפולה הפותחת של "דה-מרקר". זהו ציטוט מפי שר האוצר יובל שטייניץ, שנפגש אתמול עם פורום ראשי המשק בתל-אביב. בידיעה מאת מוטי בסוק לא מודגשת ההתבטאות של שטייניץ בנושא הריכוזיות במשק. שר האוצר אמר, בין היתר, כי "יש בעיה מסוימת של ריכוזיות, אך יש גם התלהמות מוגזמת בתקשורת ובכנסת סביב הנושא". בכך חבר שטייניץ לטענה של עיתון "גלובס" כי גורמים מסוימים בתקשורת ("דה-מרקר") מנהלים קמפיין פופוליסטי נגד הריכוזיות.

אך לפופוליזם פנים רבות. בכפולה הפותחת במוסף "הערב" של "גלובס" (עורכת המוסף: לילך סיגן) התפרסם אתמול מאמר מאת עו"ד ארנון שגב, תחת הכותרת "דמי הניהול: פופוליזם וזיכרון קצר".

בגוף המאמר, שם אין מופיע המונח "פופוליזם", יוצא שגב נגד הביקורת הרבה שמופנית כלפי רפורמת בכר והטענה כי בעקבותיה עלו דמי הניהול בקופות הגמל בשיעור ניכר. מי שמוביל את הביקורת הזו הוא  "גלובס" עצמו, ובעיקר אלי ציפורי, עורך החדשות בעיתון ובעל טור מרכזי.

התנהלות מביכה

ב"הארץ" מופיעה ידיעה מאת ברק רביד, בעקבות שבחים שחילקו ראש הממשלה ונשיא המדינה לנשיא קובה לשעבר פידל קסטרו. קסטרו גינה השבוע את נשיא איראן, ומנהיגי ישראל בירכו אותו פומבית. רביד מזכיר שבחודש יוני האחרון הפיץ קסטרו מאמר שבו הוא משווה את היחס הישראלי לפלסטינים אל היחס הנאצי ליהודים. "נראה כי נתניהו ופרס [...] כלל לא בדקו את התבטאויותיו האחרונות בעניינה של ישראל", כותב רביד, ובהמשך מוסיף משפט שכמותו ניתן למצוא בדרך כלל בעיתונים שאינם "הארץ": "היצר גבר על שניהם והם לא עמדו בפיתוי לזכות בכותרת בעיתון. כנראה לא שיערו לעצמם כמה מהר תתברר התנהלותם המביכה".

צא, דיבוק!

על פני כפולת עמודים מתאר דרור פויר ב"גלובס" את חוויותיו מכנס המשקיעים של חברת גבעות-עולם. פויר מדמה את ההתרחשות למופע אוונגליסטים. על חלקו של טוביה לוסקין, הגיאולוג הראשי בחברה, הוא כותב: "אני מקווה בשביל האנשים פה שהוא טוב בגיאולוגיה כמו שהוא טוב עם קהל. האיש מלהטט בהם והם שותים כל מלה בצמא. הוא מאשים את התקשורת ומלהיט את הקהל במספרים [...] הקהל שרוי בהתרוממות רוח. בעיניהם עולה מבט מזוגג, אישוניהם מתרחבים כשהם חולמים על הכסף הגדול, וכך גם נחיריהם, שנדמה שכבר מריחים את הזהב השחור. הם נרגשים כילדים כשהוא מספר להם דברים שאסור לו לספר – הוא אמן בזה – על קידוחים 7 ו-8. הוא אומר להם דברים שמטריפים אותם כמו 'רק תכפילו את זה בעשר'. הם מוחאים כפיים וצועקים בהתלהבות כשהוא אומר להם שיש פי חמישה נפט ממה שהם קיוו. הם עוברים חוויה כמעט דתית".

פויר מציין כי התקשורת בכלל והוא בפרט הפכו למטרה לגידופים והתקפות במהלך הערב. הוא עצמו קולל, נדחף, ומחברתו נחטפה מידו. פויר מדמה את התחושה מול ההמון הזועם ל"ערב הקראה של טוקבקים, רק מקרוב, ובצעקות, אל תוך הפרצוף, עם נתזי הרוק והכול", ומציין כי העיתונאי היחיד שנחלץ להגנתו היה עמיר בן דוד מ"ידיעות אחרונות".

ענייני תקשורת

אופיר בר-זהר מדווחת ב"דה-מרקר" כי חברת הלוויין yes ביקשה אישור ממועצת הכבלים והלוויין להציע ללקוחותיה את ערוץ הספורט החדש של אתר ONE.

אתמול דיווח לי-אור אברבך ב"גלובס" כי היועץ המשפטי של הרשות השנייה החליט שאמנון נדב לא יוכל לשמש דירקטור בחברות החדשות של ערוצים 2 או 10. הבוקר מדווחת חני יודל במוסף "עסקים" של "מעריב" כי נדב הוא המועמד המוביל לראשות דירקטוריון חדשות 2.

מיכל תוסייה-כהן מדווחת ב"כלכליסט" כי פסטיבל ראש-פינה נדחה וייתכן שכלל לא יתקיים השנה.

בראש מדור חדשות החוץ של "ידיעות אחרונות" דיווח מאת סוכנויות הידיעות ולפיו הפנטגון רכש את כל עותקי המהדורה הראשונה של הספר "מבצע הלב השחור", והשמיד אותם כדי למנוע גילוי סודות צבאיים. "העובדה שמישהו קנה כמעט עשרת אלפים ספרים ושרף אותם כדי להסתיר את האמת היא מגוחכת בעידן הדיגיטלי", מצוטט בידיעה מחבר הספר, לוטננט קולונל טוני שייפר.

איתמר אייכנר מדווח ב"ידיעות אחרונות" כי חברת המדיה האמריקאית ss+k תקבל כרבע מיליון דולר כדי "למתג את מדינת ישראל בקרב הצעירים בארצות-הברית".

בשער האחורי של "ידיעות אחרונות" הפניה לחשבון הפייסבוק של המוסף "זמנים מודרניים", תוך הבטחה ששם ניתן לראות את פניה של האחות הקטנה של נינט.