החלטה על איסור פרסום (לחצו להגדלה)

  • מבקשת הצו: משטרת ישראל
  • השופט: אלעד לנג, בית-משפט השלום בירושלים
  • ההחלטה: הבקשה התקבלה. בדיון שהתקיים ב-20.12.2021 ביקשה המשטרה מבית-המשפט להוציא צו איסור פרסום על חקירה שבמרכזה "תקיפת רבנים בירושלים", תיאור עמום המתייחס לסדרת אירועים שכוללת תקרית מחודש ספטמבר שבה הותקף חבר-הכנסת החרדי מאיר פרוש על-ידי אדם שניסה לגזוז את זקנו. השופט נעתר, ואסר לפרסם כל פרט מפרטי החקירה, לרבות פרטים שעלולים להביא לזיהוי החשוד שנעצר במסגרתה.
  • בהחלטה צוין שבדיון נכח כתב "כיכר השבת" חיים גולדברג, שהתנגד לבקשת איסור הפרסום והצביע על כך שכמה פרטים כבר פורסמו באותו יום. השופט לא קיבל את ההתנגדות, וציין כי הסיבה להחלטתו היא שפרסום המידע עלול לשבש פעולות חקירה עתידיות. "מובן כי לכשיבוצעו פעולות החקירה האמורות יהיה מקום לשוב ולבחון את הצורך במתן צו איסור פרסום", ציין בהחלטתו.
  • דוברות המשטרה הפיצה תצלום של ההחלטה לכתבים ולמערכות. בהחלטה כפי שהופצה לא צוין המועד שבו יפקע תוקף איסור הפרסום. לפי הודעת המשטרה, הצו יישאר בתוקף "עד להחלטה אחרת".

* * *

בשנים האחרונות אימצה לעצמה משטרת ישראל דוקטרינה חדשה להתנהלות מול התקשורת. המשטרה הגבירה באופן דרסטי את כמות צווי איסור הפרסום שהיא מבקשת – ומקבלת – מבתי-המשפט, ולצד זה החלה ללחוץ על קצינים ושוטרים להימנע ממגע ישיר עם עיתונאים. יד אחת של המשטרה הטילה הגבלות דרקוניות על מה שמותר לעיתונאים לדווח. היד השנייה ניסתה לגרום להם להסתמך אך ורק על מערך הדוברות המשטרתי.

קו פרשת המים הוא דצמבר 2015, אז הוצנח על המשטרה המפכ"ל רוני אלשיך. המפכ"ל אלשיך, יוצא שירות הביטחון הכללי, הביא עמו למשטרה נורמות ושיטות עבודה שמתאימות לגופים חשאיים. אם עד אז מותר היה לעיתונאים לדווח על הכל למעט מקרים חריגים – מאז התהפכה המגמה. כיום, בחקירות של פשעים קשים ותיקים מורכבים, המשטרה מבקשת צווי איסור פרסום באופן אוטומטי, ורק במקרים חריגים מאפשרת להסיר אותם לפני תום עבודתה.

מאז כבר סיים אלשיך את תפקידו, אבל הדוקטרינה שהנחיל נותנת את הטון גם תחת מחליפיו, המפכ"לים מוטי כהן ויעקב שבתאי. אבל לא רק המשטרה אחראית למצב הבעייתי: אחראית גם מערכת המשפט, שמאשרת את בקשות המשטרה כמעט ללא סייג, במתכונת של חותמת גומי.

במשטרה טוענים שצווי איסור הפרסום נחוצים כדי להגן על פעולות החקירה. אבל לאינפלציית צווי איסור הפרסום יש עוד השלכות. היא מייצרת חורים שחורים בידע של הציבור על הנעשה במדינה, ומעוררת חרושת של שמועות. והיא גם מאפשרת למשטרת ישראל לחמוק מביקורת ציבורית. מה שלא חשוף, כמעט בלתי אפשרי לבקר. ובכל זאת, ואולי בגלל זה, במקום למצוא איזון בין טובת החקירה לזכות הציבור לדעת, במשטרה מעדיפים לפעול במחשכים.

צווי איסור הפרסום בפרויקט "משטרת הצווים" מוצגים כפי שהופצו על-ידי המשטרה. עיתונאים וגולשים שמחזיקים בידיהם צווי איסור פרסום נוספים מוזמנים לשלוח אותם לכתובת contact@the7eye.org.il