שרון אפשטיין היתה שמאלנית. היא האמינה בשלום, בשוויון ובמסירת שטחים, אבל ההפגנות נגד נתניהו עשו לה משהו. שרון אפשטיין מאסה בהסתה נגד ראש הממשלה והפכה ל"ביביסטית", כפי שהיא מגדירה את עצמה כעת. את תהליך ההתפכחות המהיר שעברה שיתפה דרך עמוד פייסבוק בשם "האביב הציוני". שרון אפשטיין היא צעירה נאה עם עיניים כחולות, שיער חלק בצבע חום ועור פנים נטול רבב. אבל יש עוד פרט שחשוב לדעת על שרון אפשטיין: שרון אפשטיין לא קיימת. היא דמות פיקטיבית שנהגתה כחלק מקמפיין פוליטי.

ישנן בישראל כמה נשים בשם שרון אפשטיין, אך אף אחת מהן אינה ה"שרון אפשטיין" שחתומה על פוסט ההתפכחות שפורסם בפייסבוק. "שרון אפשטיין" מהתמונה – עיניים כחולות, שיער חום – היא דמות אנושית מסונתזת. דימוי שנוצר באמצעות תוכנת מחשב מתקדמת שנוטלת תצלומים של בני אדם אמיתיים, מעבדת אותם ויוצרת מהם דימוי חדש – ריאליסטי לחלוטין – של אדם שאינו קיים.

השיטה הזאת, שמסייעת ליצרנים של חדשות כזב לזייף אמינות, הולכת וצוברת פופולריות בשנים האחרונות ושייכת לפרקטיקה שזכתה לשם "כזבי עומק" (Deepfakes). רק לאחרונה נחשף שימוש שנעשה בה בקמפיין צללים שהתבסס על "מומחים" מומצאים שפרסמו מאמרים גיאו-פוליטיים באתרי אינטרנט בארץ ובעולם. כפי שנחשף ב"דיילי ביסט", למאמרים צורפו תצלומים של המחברים הפיקטיביים – ולאחר בדיקה התברר שמדובר בדמויות אנושיות מסונתזות.

עמוד הפייסבוק "האביב הציוני" עשה באותם צילומים מזויפים שימוש פרימיטיבי למדי: במקום להשתמש במחולל הדמויות הסינתטיות ולייצר דימוי חדש, מפעילי העמוד האלמונים פשוט נטלו את הצילום הראשון שמופיע בערך "ויקיפדיה" שכותרתו Human image synthesis. בפרטי התצלום צוין כי התמונה נלקחה מאתר בשם "This Person Does Not Exist", שמדגים את השימוש בטכנולוגיה.

מפעיל "דף התמיכה בחדשות 20": "גם אני בטרם העליתי את הפוסט לא מצאתי שום פרופיל עם השם הזה. זה לא משנה את העובדה שזה נכון. [...] יש לא מעט אנשים מהשמאל שהתבטאו ככה בדיוק, אז אולי הדמות היא לא אמיתית, אבל מה שכתוב לגמרי כן"

בכל מקרה, "שרון אפשטיין" לא לבד. חוץ ממנה ניתן למצוא בעמוד הפייסבוק גם פוסט של "דייוויד שמאלנסקי" – עוד אדם מומצא, כפי שמרמזת בחירת השם המחויכת. כמו "שרון אפשטיין", גם "דייוויד שמאלנסקי" מזדהה כשמאלן שנחרד מההסתה נגד נתניהו והפך לביביסט. כמו "שרון אפשטיין", גם "דייוויד שמאלנסקי" הוא דמות סינתטית שנוצרה על-ידי אותו אתר. במקרה זה ניתן להבחין שמחולל התמונות לא פעל כראוי – ובצד ראשו של "דייוויד", למרבה הזוועה, צץ קצה של אוזן שלישית.

הדמות הפיקטיבית השלישית של "האביב הציוני" – והאחרונה עד כה – נושאת את השם הבדוי "דנה אוברלנדר". הפוסט של "דנה אוברלנדר" הצליח לפרוץ את גבולות "האביב הציוני" והגיע גם לעמוד פייסבוק בשם "דף התמיכה בחדשות 20", שנושא את הלוגו של ערוץ 20 אך אינו קשור לערוץ (ועל כך בהמשך).

כמו בפוסטים הקודמים, גם כאן בולט מוטיב ההתפכחות והניסיון לעורר רגשות חרטה ופקפוק בקרב מפגיני השמאל: "אני מתבאסת מהמחנה שלי. כל חיי הפגנתי למען השלום, כל חיי הצבעתי לשמאל – ממפלגת העבודה-מרצ ועד יש-עתיד. תמיד יצאנו להפגנות למען השלום, הסובלנות והשוויון. [...] בהפגנות האחרונות חצינו קווים אדומים (ודגלים שחורים) שפגעו בעיקר בנו, בשמאל. [...] כולי געגועים למנהיגי השמאל של ישראל הטובה והישנה, מה נשאר מאיתנו חוץ משנאה?".

הפוסט על "דנה אוברלנדר", שעלה גם בחשבון פייסבוק בשם מורן וידיסלבסקי, זכה עד כה לכ-3,000 שיתופים. את התמונה של "דנה אוברלנדר", שמזכירה את זו של "שרון אפשטיין" וייתכן שנלקחה מאותו אתר, לא הצלחנו למצוא ברשת. ואולם, מבדיקה במנוע חיפוש, ברשתות החברתיות פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם ובמאגרי נתונים פתוחים לא נמצא זכר לאשה ישראלית שנושאת שם זה.

"האביב הציוני" הוא עמוד תעמולה שמפיץ באגרסיביות פוסטים של בנימין נתניהו לצד פרסומים של תועמלנים שלקחו חלק רשמי בקמפיינים של הליכוד (ארז תדמור, עומר דוסטרי), ביביסטים מוכרים (גלית דיסטל-אטבריאן, שמעון ריקלין, צחי חגג) ויאיר נתניהו. לכן, קל להבין מדוע התעלמו שם מתגובות שהצביעו על כך שהשמאלנים המתפכחים שמככבים בפוסטים לא באמת קיימים.

ב"דף התמיכה בחדשות 20" לא ייחסו חשיבות לעובדה שפרסמו פוסט פיקטיבי. "זה רץ ברשת. למה חושב שזאת המצאה?", ענו שם לגולש ספקן אחד. בהמשך, במענה לתגובה אחרת, מתוודה מפעיל העמוד: "גם אני בטרם העליתי את הפוסט לא מצאתי שום פרופיל עם השם הזה. זה לא משנה את העובדה שזה נכון, ושהשמאל הציוני בישראל אכן נעלם והוא מיעוט יותר קטן מה0מאל המטורלל שגם אחראי לזה. יש לא מעט אנשים מהשמאל שהתבטאו ככה בדיוק, אז אולי הדמות היא לא אמיתית, אבל מה שכתוב לגמרי כן".

כמו חלק גדול מהשיח המקוון שבוקע מהמעגלים הסובבים את ראש הממשלה נתניהו, גם במקרה של "שרון אפשטיין", "דייוויד שמאלנסקי", "דנה אוברלנדר" ועמוד הפייסבוק שפרסם אותם לראשונה, לא ברור מי עומד מאחורי הקמפיין המתעתע. מפעיל העמוד "האביב הציוני", משתמש פייסבוק בשם אורי צבי, לא השיב לפניות מטעם "העין השביעית".

בערוץ 20 יתלוננו על התחזות

"דף התמיכה בחדשות 20", שנקרא גם "חדשות 20 – ערוץ החדשות שלי", אמנם נראה כמו דף שמופעל על-ידי ערוץ 20 (בגרסה קודמת של כתבה זו צוין בטעות, למשך זמן קצר, כי הדף שייך לערוץ), אך בפועל אין זה כך. נדב זלצמן, מנהל הדיגיטל של ערוץ 20, מסר לאתר "העין השביעית" שהדף אינו קשור לערוץ, ושבכוונתו לפנות לפייסבוק ולהתלונן על ההתחזות והשימוש בסמליל ערוץ 20.

מנהל "דף התמיכה", אילן ברש, אומר גם הוא שמדובר ביוזמה עצמאית. בשיחה עם "העין השביעית" אמר ברש שעמוד הפייסבוק הוא יוזמה פרטית שלו, שנועדה לתמוך באג'נדה של הערוץ. לדבריו, הוא אינו עובד בערוץ 20 ואינו עובד עבור הערוץ – ולמעשה כלל אינו עובד בתחום השיווק או הפוליטיקה, אלא בתחום הנדסת המכונות.

Read this article in English

* * *

לעיון בפוסטים הפיקטיביים (לחצו להגדלה)