פרומו טוב למשחק כדורגל, וזאת יודע כל צופה, הוא כזה שמגרה קצות עצבים שכבר דרוכים ממילא. סדרת הפרומואים שרקחו מוחות יצירתיים עבור ערוץ הספורט לכבוד המשחק בין ריאל מדריד לברצלונה, שיתקיים בעוד שבועיים, היא הומוריסטית ומעט ארסית: בפרומו אחד מוצג תינוק בוכה בלול, והכותרת עוקצת אותו: "לא משנה כמה תצרח – ב-10 בדצמבר אף אחד לא ישמע". באחר יושבת נערה עצובה ובודדה ומחכה לאהובה, והכותרת מבטיחה: "לא משנה כמה תחכי – ב-10 בדצמבר אין סיכוי שהוא יגיע". בפרומו שלישי נגנים מתאמנים לקראת הופעה, והכותרת שמה קץ לתקוותיהם להופיע מול אולם מלא: "לא משנה כמה טוב תנגנו – ב-10 בדצמבר כולם הולכים לקונצרט אחר". החיים, מבין כל חובב כדורגל, הם בספרד.

האירוע שלכבודו תינוקות יינטשו, נערות ייעזבו ואמנים יקפחו את פרנסתם יתקיים רק בעוד שבועיים, אבל כבר עכשיו הוא מורגש חזק באוויר. הפרומואים מבטיחים שבמוצ"ש ההוא בדצמבר כולם יהיו רתוקים למקום אחד – הטלוויזיה הפתוחה על ערוץ הספורט.

שטיפת המוח הקבועה זה כחמש שנים של מדורת השבט הספורטיבית-טלוויזיונית הצליחה לשנות את המציאות של אוהדי הכדורגל בישראל. פעם שברו כאן טלוויזיה על אי-שידור של מנצ'סטר יונייטד מול ליברפול, היום יעשו את זה בגלל הסופר-קלאסיקו. שידורי הליגה הספרדית בערוץ הספורט הבסיסי, כמו גם בערוץ 5 פלוס, הצליחו להפוך אותה ל"ליגה הטובה בעולם".

תלוי כמובן את מי שואלים. הספרדית נתפסת כנוצצת רק בגלל שתי קבוצות-העל שלה, המאפילות על היתר. האנגלית מותחת יותר והמשחקים בה מתנהלים בשוויון כוחות פחות או יותר. הליגה האנגלית, שתמיד היתה הבית השני של האוהדים בישראל, נדחקה בשנים האחרונות בגלל שידורי התשלום בערוצי צ'רלטון. ועדיין, מסורתית, רבים יעדיפו לראות את יונייטד מול צ'לסי מאשר את ריאל נגד ברצלונה.

לקבוצות האנגליות יש בארץ יותר מועדוני אוהדים ומעריצים מאשר לספרדיות, והדילים למשחקי חג המולד באנגליה מבוקשים יותר מאשר אלה למשחק בברצלונה. גם במדורי הספורט המובילים, "ידיעות אחרונות" ו"מעריב", ההעדפה ברורה: הליגה האנגלית תפתח כמעט תמיד את עמוד סיכום מחזור השבת באירופה, הספרדית והאיטלקית יבואו אחריה.

בערוץ הספורט, המקום המרכזי והמשפיע ביותר מבחינה תקשורתית, הסדר הוא אחר. המציאות שבה ספרד השתלטה על סדר היום של הכדורגל העולמי בישראל נוצרה בגלל הכסף הגדול של זכויות שידור, אבל לא פחות מכך על-ידי הרגולציה. מועצת הכבלים שיפרה מאוד את מצב שידורי החינם, אבל בניסיון לצאת בסדר עם כולם, גרמה עוול לאוהדי הליגה האנגלית.

הרגולציה הזו קבעה כי המשחק המרכזי בשתיים משלוש הליגות – ספרד, אנגליה ואיטליה – ישודר בערוץ פתוח. כיוון שצ'רלטון מחזיקה בזכויות על ליגות אנגליה ואיטליה, היא העדיפה לתת לערוץ הספורט את המשחק מהליגה האיטלקית, הפחות אטרקטיבית מהשלוש. כך הוצאה הליגה האנגלית הנחשקת ממעגל הצפייה של כלל האוהדים. אמנם אפשר לראות תקצירי משחקים באתרים, אבל הפריבילגיה של הציבור להתכרבל מול המסך עם שמיכה ופיצוחים כמו אורי זוהר ובנו במערכון "לה מרמור" ולחכות לשידור מאנגליה – חלפה מהעולם.

ערוץ הספורט מפמפם שנה אחרי שנה את המירוץ הדרמטי בספרד, ומכתיר כ"טובה בעולם" ליגה שבה מבין 20 קבוצות, רק שתיים רצות לאליפות. יש שיסכימו להגדרה הזו, אבל יש עוד עשרות אלפים שמתגעגעים לשידורים ישירים ממגרשי לונדון, מנצ'סטר וליברפול. המועצה לשידורי כבלים ולוויין צריכה להיות קשובה להם, ולקבוע שמהעונה הבאה ישודרו משחקים מאנגליה ואיטליה ברוטציה של שבוע-שבוע. חגורת הכסף תפסה את הצופים בגרון, הרגולטור חייב לדאוג לשחרר את עניבת החנק הזו.

2 קטנות

הקריטריון היחיד. מעניינת הלוגיקה של אנשי ערוץ הספורט. מצד אחד, ברצלונה היא הדובדבן שבקצפת שלהם ועליה יקום או ייפול העולם. מצד שני, בעת שידור המשחק שלה במוצ"ש מול חטאפה, שהיה מקביל לתוכנית הסיכום ב-5 פלוס לייב, הם המריצו את הצופים, במלל ובטקסט, לעבור לתוכנית בערוץ התשלום. אם משחק של ברצלונה הוא הסחורה הטובה שאפשר להציע, למה לשלוח לערוץ אחר? אה, עניין של כסף. לשיאה הגיעה הפתטיות בדקה ה-40 למשחק, כשהכתובית בתחתית המסך הזכירה שוב, בפעם המי יודע כמה, את תוכנית הסיכום שמשודרת ממש עכשיו, על אף שזו היתה כבר לקראת סיומה ומן הסתם כל תקצירי המשחקים כבר שודרו. שטיפת מוח, כבר אמרנו?

האזכרה הלא נכונה. זוהיר בהלול שידר השבוע ברדיו תל-אביב את הדרבי מבלומפילד. לפני המשחק נערך טקס לזכרו של יצחק שניאור ז"ל, מאמן הנבחרת לשעבר, שנפטר בשבוע שעבר. על אף שהכרוז דיבר במשך דקה על שניאור ועל פועלו, בהלול היה משום מה במקום אחר ודיווח למאזינים כי הטקס הוא לזכרו של איגור צ'קאנה, בנו בן ה-12 של שחקן הפועל רמת-גן, שנפטר בשבת ממחלת הסרטן.

התיקונים

יותר מדי טעויות חברו לידיעה הזו ב"ישראל היום" ביום חמישי שעבר. עורך העמוד הכין כותרת לידיעה שלדעתו היתה אמורה לקרות, ואף הותיר בסיום מקום לתוצאה כשזו תגיע. אלא שהידיעה נשכחה על העמוד, התוצאה לא עודכנה, והכותרת דיווחה על משהו שלא התקיים לבסוף. ג'וקוביץ' הפסיד ולא עלה לחצי הגמר, וקוראי "ישראל היום" נותרו עם דיווח מטעה. העיתון היה יכול לפרסם למחרת תיקון ואף התנצלות, אבל העדיף להתעלם לגמרי ובכך הוסיף חטא על פשע. קוראי העיתון וההיסטוריה הספורטיבית אליבא דשרוליק יישארו תמיד עם הידיעה שהטניסאי הסרבי עלה לחצי גמר טורניר המסטרס 2011, על אף שהודח.

באתר nrg לא כל עמודי הקבוצות מעודכנים. בדף של הפועל פתח-תקווה חסר שמו של עוזר המאמן (אלון מאיה, שמקבל בראיונות קרדיט רב מהמאמן גילי לנדאו), כשהקפטן הוא עדיין גל כהן, על אף שעבר מזמן לבני-יהודה. לכמה שחקנים אין עדיין תמונה, והשיא הוא בעמוד של מכבי פתח-תקווה, שם המאמן הוא עדיין מרקו בלבול, שפוטר לפני כחודש.

גם אם נתאמץ מאוד לחבר את תוצאות הרבעים שהופיעו בספורט "הארץ" לא נגיע לתוצאת הסיום.

לתגובות: yegerm9@walla.co.il