התמונות בערוץ 10 עוררו אי-נוחות. גלעד שליט צופה במשחק של מכבי תל-אביב ביד-אליהו, כשמסביבו מהומה: צלמים מנסים להתקרב אליו, בעוד שמקורביו של שליט, מאבטחים ואוהדים מנסים למנוע זאת מהם. לפחות אחד הצלמים נראה כעומד על סף התכתשות עם הסובבים אותו. אדם מבוגר הסמוך לשליט מסתיר את השבוי לשעבר בתוכנייה של המשחק, מאבטחת מסתערת בחירוף נפש ודורשת לא לצלם, ומסביב אוהדים צועקים ומקללים את הצלמים. שוב צלמי פפרצי חסרי גבולות? שוב פגיעה בפרטיותו של שליט למרות בקשות המשפחה? הנה השתלשלות האירועים.

סמוך לשעה 21:00 ביום חמישי שעבר פורסמה ב-ynet ידיעה בלעדית: האוהד גלעד שליט יגיע למשחקה של מכבי תל-אביב מול ברצלונה. שליט יכבד כך את הזמנת המועדון. הידיעה התפשטה במהירות גם אל יתר אתרי הספורט.

שליט נכנס להיכל עם שלושה מלווים כמה דקות אחרי פתיחת המשחק, כנראה כדי שלא יזוהה. בהנהלת מכבי תל-אביב ביקשו להעניק לשליט כבוד מלכים: להושיב אותו בתחומי הפרקט, כיאה לאורח VIP, ולהכריז על הגעתו. אלא ששליט בחר להישאר בצל, והתמקם ביציע העליון של שער 8. למרות הפצרות עיתונאים וצלמים, סירבו אנשי מכבי תל-אביב לגלות היכן הוא יושב וכיבדו בכך את בקשת המשפחה לפרטיות, על אף שמדובר באירוע שהפרטיות רחוקה ממנו: 11 אלף איש נכחו באצטדיון.

מעטה הסודיות הביא לכך ש"עין אחת היתה על המשחק ועין שנייה חיפשה את גלעד ביציעים", כפי שמספר אחד הצלמים שנכחו במקום. זה לקח כ-20 דקות: אחד הצלמים איתר את שליט אי-שם למעלה, צילם אותו דרך עדשת הזום, הגדיל את התצלום וזיהה אותו בוודאות. ממקומם בתחומי הפרקט החלו הצלמים לצלם את שליט. התצלומים לא היו באיכות מספקת, גם בגלל המרחק, גם בגלל מחיצה שקופה המוצבת בשורה הראשונה. בשלב הזה הבחינו הצלמים בקולגה, צלם ynet עוז מועלם, שהגיע סמוך לשליט וצילם אותו ללא הפרעה. לקראת המחצית התפרסם ב-ynet תצלום בלעדי של שליט צופה במשחק, שאף התפרסם למחרת בעמוד הראשי של "ידיעות אחרונות".

צלם "מעריב" דני מרון (משמאל, בחולצה בהירה) מנסה להגיע לגלעד שליט (חבוש כובע כחול-צהוב). יד-אליהו, 26.1.12 (צילום: ברני ארדוב. לחצו להגדלה)

צלם "מעריב" דני מרון (משמאל, בחולצה בהירה) מנסה להגיע לגלעד שליט (חבוש כובע כחול-צהוב). יד-אליהו, 26.1.12 (צילום: ברני ארדוב. לחצו להגדלה)

התצלום של גלעד שליט על שער "ידיעות אחרונות", 27.1.12

התצלום של גלעד שליט על שער "ידיעות אחרונות", 27.1.12

התצלום הגביר את הלחץ על הצלמים במגרש מצד מערכות העיתונים והאתרים, שדרשו להשיג תמונה של שליט מקרוב. הצלמים בדילמה. מצד אחד, בקשתה של המשפחה לכבד את פרטיותו של שליט, מצד שני, העורכים לוחצים. וכעת נוסף גם צד שלישי: הרי צלם אחד כבר הגיע אל שליט ו"עשה עליו סטודיו", כדברי אחד מהם, ללא הפרעה. "החלטנו כמה צלמים לעלות אליו ליציע", מספר ברני ארדוב, צלם "וואלה". "המשחק לא עיניין אותנו באותן דקות. כולם היו חמים להביא צילום של הבחור. בכל זאת, הוא נמצא במקום ציבורי, לא בבית שלו".

דני מרון מ"מעריב" הגיע ראשון לקרבתו של שליט. מצלמות ערוץ 10 הנציחו את המהומה הקצרה ושידרו את האפיזודה שבה נמנע מהצלמים לעשות את עבודתם. ארדוב: "איך שדני הרביץ את הפלאש הראשון, קפצו עליו כמה אנשים. אדם מבוגר שהיה ליד שליט גונן עליו עם חוברת וקילל בצורה שחבל על הזמן. היה שם בלגן, המון מאבטחים מקיפים אותנו, מסביב אוהדים צועקים 'תעזבו את הילד', וגלעד יושב מכונס בתוך עצמו ומסתתר בתוך הכובע שלו. הרגשנו מאוימים ואחרי דקה עזבנו בלי שיהיה לנו צילום נורמלי".

צלמי העיתונות נאלצו להסתפק בתמונות שצילמו מרחוק ובשאלה מנקרת: מדוע ynet כן והם לא. לטענת כמה צלמים, מועלם אף המתין לשליט בכניסה להיכל וצילם אותו גם שם. כלומר, ברשותו היה מידע מוקדם בנוגע לשער שממנו ייכנס שליט והיכן יישב. היו שקישרו זאת לראיון הבלעדי שהתפרסם למחרת עם האב נועם שליט ב"7 ימים", מוסף "ידיעות אחרונות". אחרים טענו שזוהי מחוות פיוס מצד משפחת שליט כלפי "ידיעות אחרונות", אחרי ש"מעריב" פירסם תצלום בלעדי של גלעד שליט מדליק נרות חנוכה.

"אנחנו יודעים את הגבולות שלנו ומכבדים בקשות", אומר ארדוב, "אבל לא ייתכן ששולחים בשר לכלוב האריות ומצפים שיישאר שלם. גלעד הגיע למקום ציבורי, למשחק שכל המדינה צופה בו, ואי-אפשר לצפות שכלי התקשורת יישבו בחיבוק ידיים. גם לא ייתכן שכלי תקשורת אחד מצלם את גלעד ללא הפרעה ומאחרים דורשים לכבד את פרטיותו של הבחור". צלם אחר אומר: "לא הבנו איך הצלם מ'ידיעות' ידע מתי גלעד מגיע, איפה הוא יושב וגם מצלם בלי בעיה, בעוד שלנו הפריעו בצורה מטורפת. למה לנו אסור ולהוא מותר?". צלם ynet, עוז מועלם, סירב להגיב.

צלם "מעריב" דני מרון נבלם על-ידי אוהדים ומאבטחים כשהוא מנסה לצלם את גלעד שליט (צילום: ברני ארדוב. לחצו להגדלה)

צלם "מעריב" דני מרון נבלם על-ידי אוהדים ומאבטחים כשהוא מנסה לצלם את גלעד שליט (צילום: ברני ארדוב. לחצו להגדלה)

 תמונתו של גלעד שליט מתפרסמת ב-ynet (צילום מסך)


תמונתו של גלעד שליט מתפרסמת ב-ynet (צילום מסך)

גורם שהיה מעורה בהתרחשות הודף את טענות הצלמים, וטוען שהן נובעות מתסכול על כך שלא הצליחו לצלם את שליט בנחת. "היה ברור שהצלמים יגלו בסוף את גלעד. זה לקח להם כמעט מחצית שלמה", הוא אומר, גם אם בהגזמה. "ממה שאני יודע, הצלם של ynet הגיע אליו ראשון, ביקש יפה לצלם וקיבל רשות. כל היתר שראו אותו מלמטה עלו כאיש אחד והסתערו על שליט בצורה אגרסיבית, דפקו לו פלאשים ישר לפנים ועוררו את כעס האוהדים. אם הם היו מבקשים יפה, אני בטוח שגם הם היו מקבלים". הסבר זה אינו מתיישב עם טענת הצלמים שלפיה צלם ynet המתין לשליט כבר בכניסה להיכל.

נועם שליט, אביו של גלעד, מכחיש קיומה של איפה ואיפה. "כמו כולם, ראיתי את המהומה בטלוויזיה. גלעד הגיע למשחק עם חברים, הוא לוקח בחשבון שכשהוא מגיע למקום ציבורי, אז יש כאלה שמצלמים אותו, זו לא פעם ראשונה. אבל הצלמים האלה יכלו לגלות קצת יותר רגישות ולא לעוט עליו מקרוב".

היתה עדיפות מצד המשפחה לאפשר ל-ynet או "ידיעות אחרונות" לצלם את גלעד בלי בעיות, ולא לאפשר זאת ליתר, גם בגלל הראיון שפורסם איתך ב"7 ימים"?

"לא ידוע לי על דבר כזה. לא הענקנו אישור לאף אחד, לא עסקנו בנושא, לא מנענו מאף אחד לצלם באופן מיוחד, אפילו לא הודענו בכלל שגלעד מגיע למשחק. לחלוטין אין שום קשר לכתבה איתי ב'7 ימים'. פשוט היתה התנפלות של צלמים על גלעד, והקהל מסביב ניסה לגונן עליו. זה כל מה שקרה, לא מעבר לכך".

מהאירוע הזה עולות כמה שאלות. למשל, על מה שנראה כמו מסר כפול של משפחת שליט כלפי התקשורת, כשמצד אחד דרשה ואף קיבלה כיבוד כמעט מלא של פרטיותו של "הילד של כולנו", ושיכנעה כמעט את כל כלי התקשורת להניח לבן להתאושש מהטראומה שעבר בשבי ולא להטרידו, ומצד שני, היא מתרעמת כשאנשי תקשורת עושים את מלאכתם אחרי ששליט בוחר, מרצונו החופשי, להיענות להזמנה של קבוצת כדורסל גדולה ומגיע לאצטדיון.

מובן מאליו שאם בואו הצפוי של שליט מסוקר שעה ארוכה לפני המשחק, היה מי שטרח להדליף זאת. גורם במכבי תל-אביב קובע באופן נחרץ כי מקור ההדלפה אינו בקבוצה. הדרמה המשונה הזו, שבה שליט בוחר להגיע לאירוע שבו נוכחים אלפים, ובו בזמן מתעקש להסתתר מתחת לכובעו באחד המושבים המרוחקים כשהוא מוקף בשומרי ראש קצרי פתיל, בוודאי שאינה פועלת לטובת השקט הנפשי שהוא מייחל לו.

יתר על כן, אירוע כזה, נוסף לעובדה שהוא זורע מרירות וחשד מיותרים בין צלמים שבאו רק לעשות את מלאכתם, מעמיד סימן שאלה בלתי נעים בעליל מעל התנהלותם של שליט ומשפחתו במרחב התקשורתי, שאחרי שהשתמשו בו בנדיבות (ובצדק) כדי לשחרר את בנם, הם משחקים בו משחק כמו תמים, שמוציא שוב ושוב את כל המעורבים בו רע מאוד.

גם התקשורת, מצדה, משחקת לידי כל הגורמים: יד אחת מכבדת את הדרישה לפרטיותו של שליט, יד שנייה מדווחת על צעדיו כעל סחורה חמה ודוחקת להשיג תמונה בכל מחיר, ומשלמת בסצינה מכוערת בשידור חי ששומטת את הקרקע מתחת לצדקנותה. שליט, על תקן החיה בכלוב שגם מחזיקה את מפתחות כלובה בידיה, פותח וסוגר אותו בהתאם לשיקולים עלומים שרק מלבים את התבערה של מדורת השבט.

הגיע הזמן שסביבתו של גלעד שליט תשחרר אותו מאתרוגו המלאכותי ותפנים כי הילד הוא כעת ידוען, שנוכחותו במקומות ציבוריים מותרת בסיקור ודיווח. התקשורת, מצדה, יכולה לפטור אותנו מהפמפום המתיש של דרמת שיקומו וחזרתו לחיים של החייל המשוחרר. שני הצדדים יכולים לעשות זאת בקלות רבה.

לתגובות: yegerm9@walla.co.il